Liczba wyświetleń: 910
Indianie Awa z Kolumbii (nie mylić z Indianami Awa Guaja z Brazylii) od wielu lat zmagają się z ruchami wojska i partyzantów w obrębie rodzimych terytoriów. Tylko w 2009 roku z zimną krwią zostało zamordowanych co najmniej 12 członków tego plemienia. Poważny problem stanowią również miny przeciwpiechotne, niestety nadal aprobowane jako pośrednia forma walki.
26 lutego 2011 roku, Rada Indian Awa wydała specjalne oświadczenie, po tym gdy doszło do kolejnego tragicznego wydarzenia w departamencie Narino w rezultacie, którego jedna osoba zginęła a druga została ranna w wyniku eksplozji miny przeciwpiechotnej. Indianie Awa winą za te wydarzenie obarczyli wszystkie ugrupowania zbrojne obecne w regionie oraz rząd, który wykazuje brak woli politycznej dla realizacji planu ochrony rdzennej społeczności Awa, zatwierdzonego przez Trybunał Konstytucyjny, 26 stycznia 2009 roku.
Wskazując na popełnione niegodziwości Indianie Awa apelują do rządu Kolumbii o rozpoczęcie wdrażania planu ochronnego, jako podstawy dla podjęcia pilnych i niezbędnych działań dla zapewnienia fizycznego i kulturowego przetrwania naszego narodu, wycofanie wojsk z terytorium Awa i udzielenie indywidualnych i zbiorowych odszkodowań dla ofiar konfliktu zbrojnego.
Indianie uważają, że rzecznik biura prokuratorskiego powinien monitorować sytuację w regionie oraz zabiegać o powstanie systemu wczesnego ostrzegania w przypadku przemieszczeń wojsk w obrębie ziem Awa, a Prokurator, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, powinien rozpocząć dochodzenie w celu pociągnięcia do odpowiedzialności urzędników i organy państwa nie wypełniających ww. obowiązków
Indianie Awa chcą, by zwrócono uwagę na szkody wyrządzane przez prowadzone walki oraz by żołnierze i partyzanci rozpoczęli zmianę strategii polegającej na masowym rozmieszczaniu min. Wszystko to narusza wieczyste prawa Indian Awa, którzy nie godzą się na angażowanie w konflikt zbrojny rodzin Awa oraz prowadzenie walk na ich terytorium.
Rada Indian Awa zwróciła się do społeczności międzynarodowej o bieżące monitorowanie praw człowieka i międzynarodowych praw humanitarnych na ziemiach Awa, oraz o wezwanie kolumbijskiego rządu do przestrzegania praw rdzennych mieszkańców Kolumbii zapisanych w Konstytucji, lokalnych prawach oraz międzynarodowych uchwałach ratyfikowanych przez Kolumbię.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: onic.org.co
Dla „Wolnych Mediów”