Liczba wyświetleń: 714
Chile zdecydowało się oficjalnie uznać Palestynę za niepodległe państwo, idąc w ślady innych krajów południowoamerykańskich – Brazylii, Argentyny, Boliwii i Ekwadoru, które uczyniły to w grudniu. Urugwaj ogłosił w ubiegłym miesiącu, że uzna Palestynę w marcu 2011 roku.
Minister spraw zagranicznych Alfredo Moreno oświadczył 7 stycznia, że rząd prezydenta Chile Sebastiána Pinery oficjalnie uznał Palestynę za państwo w granicach z 1967 roku. Zapowiedział też wizytę prezydenta w Izraelu i Palestynie planowaną na 4 i 5 marca.
Stany Zjednoczone i Izrael skrytykowały tę decyzję i jak dotąd odmawiają uznania niepodległego państwa palestyńskiego. 31 grudnia prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyraził opinię, że uznanie Palestyny przez kilka krajów Ameryki Łacińskiej zmusi te dwa kraje do powrotu do negocjacji. Ostatnia ich runda zakończyła się niepowodzeniem we wrześniu, po tym jak Tel Awiw odmówił przedłużenia częściowego zamrożenia budowy osiedli na okupowanych terytoriach.
Do tej pory ponad 130 państw oficjalnie uznało Palestynę za państwo w granicach z 1967 roku, a więc tych, które istniały zanim Izrael zajął Wschodnią Jerozolimę (East al-Quds), Zachodni Brzeg i Strefę Gazy.
Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica