Niemiecka partia Die Linke planuje dotowanie kebabów

Opublikowano: 07.07.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 357

Niemiecka partia polityczna wzywa rząd do ustalenia maksymalnych cen kebabów. Te w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły ponad dwukrotnie przez inflację. Oznaczałoby to rządowe dopłaty do kebabów.

Kebaby stały się podstawą menu w Niemczech w latach 1970., gdy przywieźli je tam tureccy imigranci. Według dziennika „The Guardian” u naszych zachodnich sąsiadów co roku sprzedaje się kebaby warte około 7 miliardów euro.

Lewicowa partia Die Linke twierdzi, że w ciągu dwóch lat niektóre lokale z kebabem podniosły ceny z 4 euro do 10 euro. Kathl Gebel, rzeczniczka prasowa partii powiedziała portalowi „Business Insider”, że średnia cena kebaba w kraju wzrosła do 7 euro. Dodała, że rząd „musi interweniować, aby zapobiec temu, że żywność stanie się dobrem luksusowym”.

Partia planuje ustalić maksymalną cenę kebaba na poziomie 4,90 euro lub 2,90 euro dla młodzieży. Plan przewiduje, że dopłaty do kebabów kosztowałyby miliardy euro z rządowych funduszy.

Niemiecki rząd w mediach społecznościowych przekazał, że ceny kebabów rosną z powodu rosnących płac oraz coraz wyższych kosztów energii. „Jeśli rząd nic nie zmieni, ceny kebabów pozostaną wysokie” – twierdzi Gebel.

Już poprzedni rząd musiał radzić sobie ze społecznym niezadowoleniem wynikającym z rosnących cen kebabów. Kanclerz Scholz twierdził wręcz, że gdziekolwiek nie pójdzie, młodzi ludzie pytają go, czy cena kebaba powinna być niższa. W 2023 roku Scholz został zaczepiony przez pewnego mężczyznę, który powiedział „Porozmawiaj z Putinem! Płacę osiem euro za donera”.

Poprzedni rząd wykluczył jednak wprowadzenie dopłat do kebabów. Scholz podkreślał, że najważniejsza jest „dobra praca Europejskiego Banku Centralnego, aby kontrolować inflację”.

Obecnie inflacja w Niemczech wynosi nieco powyżej 2 procent, czyli poziomu kojarzonego ze stabilnością cen. Jednak w sektorze usług ten wskaźnik jest znacznie podwyższony. Ogólna inflacja złagodniała, ale trendy cenowe wciąż się jeszcze nie ustabilizowały. W perspektywie krótko- i średnioterminowej perspektywy pozostają niepewne. Deutsche Bank podkreśla rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe jako kluczowe czynniki wpływające na trendy inflacyjne.

Autorstwo: Wiktor Stachowiak
Zdjęcie: Adgery (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy autorów i użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne TUTAJ, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym e-mailem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.