WHO wzywa do wzrostu cen alkoholu, tytoniu i napojów słodkich

Opublikowano: 03.07.2025 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 400

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce więcej władzy. W ramach nowo ogłoszonej inicjatywy „3-by-35” wzywa wszystkie państwa członkowskie do podniesienia cen alkoholu, tytoniu i napojów słodzonych co najmniej o 50% do roku 2035 – poprzez specjalne podatki konsumpcyjne. Oficjalnie chodzi o zdrowie publiczne. Krytycy widzą w tej inicjatywie kolejny przykład globalnie sterowanego nadzoru pod płaszczykiem profilaktyki zdrowotnej – z WHO, Wielką Farmacji i prywatnymi fundacjami, takimi jak np. Bloomberg Philanthropies.

„WHO wzywa państwa, społeczeństwo obywatelskie i partnerów rozwojowych do wspierania inicjatywy »3-by-35« i do zobowiązania się do inteligentniejszego i bardziej sprawiedliwego opodatkowania, które chroni zdrowie i przyspiesza postęp w realizacji celów zrównoważonego rozwoju” – czytamy na stronie WHO. Organizacja ta uważa, że dzięki podwyżkom cen można uniknąć aż 50 milionów przedwczesnych zgonów. Liczba ta nie pochodzi jednak z rzeczywistych badań długoterminowych, lecz z matematycznych modeli opartych na wątpliwych założeniach, iż ludzie trwale zrezygnują z danych produktów, zmienią swoje nawyki żywieniowe, a państwa konsekwentnie wdrożą nową politykę podatkową.

,WHO szacuje, że w ciągu następnych dziesięciu lat państwa uzyskają ponad bilion dolarów dodatkowych dochodów – nie podając jednak, kto będzie tymi pieniędzmi zarządzał ani na co konkretnie zostaną przeznaczone. Nie przewidziano też ich sztywnego przeznaczenia na cele zdrowotne. Rządy mają wydawać je „zgodnie z krajowymi priorytetami”.

W inicjatywie uczestniczą m.in. Bloomberg Philanthropies, Bank Światowy i OECD, które oferują wsparcie techniczne i aktywację „siatki politycznej”, czyli ich kukiełek. Krytycy mówią o „prywatyzacji polityki podatkowej”, sterowanej przez podmioty bez demokratycznej legitymacji. Od lat WHO zarzuca się odchodzenie od statutowej działalności i coraz głębszą ingerencję w styl życia obywateli. Zwłaszcza problematyczna jest bliska współpraca z prywatnymi fundacjami, koncernami farmaceutycznymi i instytucjami finansowymi, która podważa niezależność organizacji. Wspomniany plan „3-by-35” został sfinansowany z funduszy Bloomberg Philanthropies – jednej z największych organizacji inwestujących w „zdrowie publiczne”. Jednocześnie z rozbudowy rządowych programów nadzorczych korzystają interesariusze z sektora medycznego i farmaceutycznego.

Najbardziej niepokojące jest to, że planowane podatki najmocniej uderzą w zwykłych obywateli. Napoje gazowane, paczka papierosów czy piwo staną się w wielu miejscach dobrami luksusowymi. To właśnie osoby o niższych dochodach poniosą największe koszty – podczas gdy globalne fundacje i koncerny zyskują wpływ na politykę.

„WHO coraz bardziej znajduje się pod wpływem dużych fundacji, takich jak Bloomberg Philanthropies, które poprzez ukierunkowane finansowanie forsują swoje polityczne agendy” – ostrzega przed rolą prywatnych darczyńców w kształtowaniu polityki WHO dr Mark Lawrence z australijskiego Deakin University. „Zdrowie publiczne może zostać przejęte przez programy polityczne lub gospodarcze” – alarmuje dr David Stuckler z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

WHO przedstawia w mediach inicjatywę „3-by-35” jako środek ratujący życie. W rzeczywistości chodzi o technokratyczny projekt podatkowy, który ma ujednolicić konsumpcję na całym świecie i zwiększyć kontrolę państwową, ze wsparciem prywatnych fundacji, firm farmaceutycznych i instytucji międzynarodowych. Jak zwykle rachunek zapłaci zwykły obywatel — wyższymi cenami, utratą swobód konsumenckich i rosnącym uzależnieniem od globalnej biurokracji zdrowotnej.

Źródło zagraniczne: UncutNews.ch
Źródło polskie: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 03.07.2025 23:00

    Dziwne, że ludzie nadal wierzą, że organizacje, partie, rządy itd. są tylko po to, aby żyło im się lepiej:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.