Sąd Najwyższy uznał wybór Nawrockiego na prezydenta Polski

Opublikowano: 02.07.2025 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 839

Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP w wyborach z 1 czerwca 2025 roku. W uchwale podjętej przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w składzie całego składu orzekającego, sąd jednoznacznie potwierdził wyniki wyborów, oddalając zarzuty podniesione w licznych protestach wyborczych.

Prezes Izby, Krzysztof Wiak, ogłosił wyrok stwierdzający, że wybór Karola Nawrockiego na prezydenta jest zgodny z wolą Narodu, podkreślając, że żadne z ustalonych uchybień w przebiegu wyborów nie miały wpływu na ogólny wynik. W uzasadnieniu wyroku Wiak zaznaczył, że duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie podważyła zasadności wyników wyborów. Większość protestów dotyczyła rzekomych nieprawidłowości w pracy komisji wyborczych, jednak Sąd Najwyższy uznał, że nie miały one wpływu na ostateczny wynik głosowania. Sąd rozpatrzył protesty dotyczące zarówno I tury wyborów z 18 maja, jak i II tury z 1 czerwca. Karol Nawrocki, wspierany przez PiS, zdobył 50,89 proc. głosów, pokonując Rafała Trzaskowskiego z KO, który uzyskał 49,11 proc.

W trakcie rozprawy prokurator generalny i zarazem minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek o wyłączenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z orzekania, twierdząc, że nie spełnia ona wymogów konstytucyjnych. Prokurator Generalny wnosił także o przekazanie sprawy do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Prezes Izby Wiak stanowczo odrzucił te wnioski, wskazując, że nie mają one podstaw prawnych, a Prokurator Generalny nie wykazał żadnej stronniczości w tej sprawie. Bodnar zapowiedział, że jeśli Sąd Najwyższy nie zmieni swojego stanowiska, przeprowadzi śledztwo w celu ponownego przeliczenia głosów w wyborach, wskazując na błędy i nadużycia, które miały miejsce w obwodowych komisjach wyborczych.

W odpowiedzi na pytania sędzi Sądu Najwyższego, Marii Szczepaniec, Bodnar odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto miałby pełnić obowiązki prezydenta, gdyby Nawrocki nie został zaprzysiężony 6 sierpnia. Bodnar zaznaczył, że dyskusje na ten temat podczas rozprawy mogłyby tylko podgrzewać emocje.

Adam Bodnar ostro skrytykował też sformułowania używane przez sędziów w trakcie rozprawy. Podczas jednego z pytań dotyczących jego mandatu senatorskiego, sędzia Maria Szczepaniec zapytała Bodnara, czy uważa się za „wadliwie wybranego” senatora. Bodnar odparł, że pytania tego rodzaju są nieodpowiednie i nie powinny padać na sali Sądu Najwyższego.

Do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych, z których większość opierała się na gotowych wzorach przygotowanych przez polityków opozycji. Sędzia sprawozdawca, Maria Szczepaniec, zaznaczyła, że większość protestów nie zawierała merytorycznych dowodów, a jedynie podnosiła ogólne zarzuty dotyczące organizacji wyborów. W 21 przypadkach, po przeanalizowaniu protestów, Sąd uznał, że naruszenia były zasadne, ale nie miały wpływu na wynik wyborów.

Rząd, zwłaszcza przedstawiciele partii rządzącej, nadal kwestionują legalność Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Również w kontekście ostatnich wyborów parlamentarnych z października 2023 roku, w których PiS straciło władzę, pojawiły się kontrowersje dotyczące jej decyzji. Jak wskazują przedstawiciele rządu, ta sama Izba stwierdziła ważność wyborów parlamentarnych, ale tym razem próbuje podważyć decyzje związane z wyborem Nawrockiego na prezydenta.

Sąd Najwyższy uznał wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta RP za ważny, mimo licznych protestów i kontrowersji wokół wyborów. Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiedział dalsze kroki w celu ponownego przeliczenia głosów i badań ewentualnych nadużyć. W kontekście tych wydarzeń widać głęboką polaryzację w kwestii legalności instytucji sądowych oraz ich wpływu na wyniki wyborcze. Decyzja Sądu Najwyższego, mimo że ostateczna w tej sprawie, może być tylko początkiem kolejnej rundy walki politycznej i prawnej o kształt polskiego systemu wyborczego.

Autorstwo: Aurelia
Na podstawie: PAP, TVN24, Polsat News
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.