Gaza w ruinie. Prawie 54 000 ofiar izraelskich ataków

Opublikowano: 26.05.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 832

W Strefie Gazy znów dominuje śmierć. Od wznowienia izraelskich nalotów po zakończeniu zawieszenia broni 18 marca, zginęło już prawie 3700 Palestyńczyków. Ogólny bilans ofiar śmiertelnych od początku wojny – 7 października 2023 r. – zbliża się do 54 tysięcy. Większość z nich to kobiety i dzieci.

Dziennie giną dziesiątki, a bywa, że setki osób. 23 maja Ministerstwo Zdrowia w Gazie poinformowało o 60 kolejnych ofiarach i 185 rannych. W ciągu tygodnia – średnio 400 zabitych. To poziom nienotowany od ofensywy na Rafah wiosną ubiegłego roku.

18 marca, dzień zakończenia zawieszenia broni, był jednym z najkrwawszych – izraelskie ataki na Gaza City i Rafah zabiły wtedy ponad 400 osób. Premier Netanjahu tego samego wieczoru zapowiedział: „To dopiero początek”. Miał rację – z tą różnicą, że nie dotyczyło to końca Hamasu, lecz końca złudzeń o ograniczeniu cierpienia.

Kolejne dni przyniosły kolejne ofiary. 19 marca w izraelskim ataku na pogrzeb w Beit Lahia zginęły 24 osoby, w tym dwoje dzieci. W maju ruszyła operacja lądowa „Rydwany Gedeona”, której celem – według izraelskiej armii – jest „zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników”. W praktyce – to kontynuacja intensywnych bombardowań całej enklawy, bez wyraźnego rozróżnienia między celem wojskowym a cywilnym.

Badacze i organizacje międzynarodowe próbują nadążyć za skalą zniszczeń. Gabriel Epstein z Israel Policy Forum zauważa, że izraelska armia prawdopodobnie wyczerpała już listę „priorytetowych celów” i coraz częściej uderza w miejsca wybrane doraźnie. Coraz trudniej – jak mówi – zrozumieć logikę bombardowań. Trafienie w niestabilny budynek może oznaczać śmierć setek ludzi nawet przy jednym nalocie.

Dane Ministerstwa Zdrowia w Gazie nie są wolne od kontrowersji. Przez wiele miesięcy ich metodologia była nieprzejrzysta, format raportów zmieniał się, a zbieranie danych utrudniały zniszczenia szpitali. Od wiosny 2024 roku nastąpiła poprawa, m.in. poprzez powołanie „komisji sądowej”, weryfikującej zgony zgłaszane przez rodziny. Nadal jednak nie wiadomo dokładnie, kiedy wiele z tych zgonów miało miejsce, a raporty często pojawiają się z opóźnieniem.

19 maja Ministerstwo opublikowało liczącą 1000 stron listę zmarłych, zawierającą nazwiska, wiek, numery identyfikacyjne. To wyjątkowy dokument jak na warunki wojenne. Epstein uznał go za w dużej mierze wiarygodny. Według tych danych wśród ofiar znalazło się ponad 26 tysięcy mężczyzn, ponad 10 tysięcy kobiet i aż 16 506 dzieci.

Epstein ostro krytykuje inne źródła – m.in. dane publikowane przez biuro prasowe Hamasu, które uznaje za całkowicie niewiarygodne. Za to liczby przekazywane przez resort zdrowia Gazy – choć nie wolne od błędów – zostały już zaakceptowane nie tylko przez organizacje międzynarodowe, ale również przez izraelski wywiad. Nadal jednak – jak ostrzega badacz – nie da się mówić o pełnym obrazie. Zbyt wiele zgonów pozostaje w szarej strefie.

Od kwietnia resort próbuje także liczyć „zgony pośrednie” – ofiary wojny, które umierają z powodu braku opieki, zablokowanych szpitali, braku leków i dostępu do dializ czy leczenia onkologicznego. W Gazie umiera się dziś nie tylko od bomb.

Dane, liczby i wykresy próbują uchwycić ogrom tragedii, która trwa dzień po dniu, dziecko po dziecku. Ale Gaza to nie statystyka. To żywi ludzie, których świat – po raz kolejny – zostawił samych.

Źródło: Trybuna.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.