Najmłodsza matka świata

Opublikowano: 26.05.2007 | Kategorie: Publicystyka, Seks i płeć

Liczba wyświetleń: 5

Oto zdjęcie wykonane w 1940 roku w peruwiańskim szpitalu w Limie. Na fotografii widzimy sześcioletnią Linę Medinę, jej jedenastomiesięcznego syna i doktora Lozadę.
https://web.archive.org/web/20160601094914im_/http://wolnemedia.net/obrazki/lina-medina1.jpg


Dr Gerardo Lozada, 6-letnia Lina Medina i jej 11-miesięczny syn Gerardo

Medina urodziła się 27 września 1933 roku w małej wiosce Paurange w Peru. Miała tylko 5 lat i 8 miesięcy, kiedy 14 maja 1939 roku (w ówczesny Dzień Matki!) urodziła swoje dziecko, stając się najmłodszą znaną matką na świecie. Poczęła syna w wieku 4 lat i 8 miesięcy.

Kiedy rodzice Mediny uważali, że ich pięcioletnia córka ma ogromnego, brzusznego guza i szamani w ich odległej wiosce w Andach nie mogli znaleźć lekarstwa, jej ojciec zabrał ją do szpitala. Lekarze podejrzewali początkowo nowotwór, ale szybko okazało się, że jest w siódmym miesiącu ciąży. Grubo ponad miesiąc później, dzięki cesarskiemu cięciu niezbędnemu z powodu zbyt małej kości miedniczkowej, urodziła chłopca.

Chirurgiczną operację przeprowadzili dr Lozada i dr Busalleu, a asystował im anestezjolog dr Colretta. Dziecko (chłopiec), ważący 2700 gramów, był dobrze uformowany i zdrowy. Dziecko wraz z matką byli w stanie opuścić klinikę już po kilku dniach.

Doktor Lozada dokonał bardzo dokładnych badań, a sama ciąża wzbudziła wielkie zainteresowanie w całym kraju. Prześwietlił dziewczynkę i jej dziecko, przeprowadził badanie mające na celu ustalenie położenia embrionu i na bieżąco monitorował stan młodej matki.


Lina Medina w ciąży

Dziewczynka zaczęła miesiączkować w wieku 8 miesięcy. W wieku czterech lat miała już rozwinięty piersi oraz owłosienie łonowe a rok później jej kość miedniczna rozszerzyła się i kości dziewczyny stały się bardzo rozwinięte. Proporcje jej ciała były zadziwiające a twardnienie kości w zaawansowanym stadium, czyli często dostrzegane objawy w przypadkach ciąż u osób niedojrzałych.

Jej syn, Gerardo, otrzymał imię na cześć doktora Lozady w podziękowaniu za pomoc medyczną i mentorstwo. Chłopiec do dziesiątego roku życia sądził, że Lina jest jego siostrą. Prawdę odkrył przypadkiem, gdy szkolni koledzy zaczęli z niego drwić.

Gerardo zmarł w 1979 roku, w wieku 40 lat, z powodu choroby szpiku kostnego, ale do końca nie wiadomo, czy miała ona jakikolwiek związek z młodym wiekiem jego matki.

Przypadek Liny Mediny szczegółowo udokumentował dr Edmundo Escomela w czasopiśmie „La Presse Medicale” w 1939 roku. Tam też opublikowano dwie fotografie dziewczynki, które zamieściliśmy na naszej stronie.

Nigdy nie pojawiły się dowody na to, że ciąża Liny Mediny powstała w inny sposób niż normalny, ale ona sama nigdy nie ujawniła tożsamości ojca, ani okoliczności, w których doszło do zapłodnienia.

Do dziś nie wiadomo, kto był ojcem dziecka. Ojciec Liny, Tiburcio, został zatrzymany na kilka dni pod zarzutem gwałtu. Kiedy został zwolniony, podejrzenie padło na jednego z braci Liny, które również okazało się niesłuszne.


Zdjęcie dorosłej Liny Mediny wykonane 18 października 1967 r.

Lina Medina wyszła za mąż i w 1972 roku urodziła drugiego syna (33 lata po pierwszym). Jej drugie dziecko żyje do dziś w Meksyku. W 2002 odmówiła udzielenia wywiadu agencji prasowej Reuters. Aktualnie mieszka w jednej z najbiedniejszych dzielnic w Limie, znanej jako Chicago Chico.

Kilka innych ciekawostek

Najmłodszym odnotowanym ojcem w dziejach historii jest Steard Shambrook, który został ojcem w wieku 12 lat. W dzień porodu dostał w szkole wolny dzień, aby wspierać swoją nastoletnią dziewczynę Emmmie Webster. Złożył jej nawet uroczystą przysięgę, że nie opuści jej i dziecka, bo pragnie, aby wszyscy żyli razem i szczęśliwie.

Najmłodszą babcią jest Mum-Zi, członkini haremu Chief Akkire na wyspach Calabar w Nigerii. Została matką w wieku 8 lat, podobnie jak jej córka. Została więc babcią w 16 roku życia.

Z kolei chłopak Dale Wright został ojcem w wieku 14 lat, podobnnie jak jego syn. Został dziadkiem gdy miał 29 lat, co czyni go najmłodszym dziadkiem w historii.

Tłumaczenia: Leonard i Komzar
Na podstawie: Youngest_Mother.Tripod.com, PanacheReport.com, pl.Wikipedia.org
Źródło: WolneMedia.net

Bibliografia

1. La Presse Medicale, „La Plus Jeune Mère du Monde”, 47(38): 744, 1939 (13.05.1939).

2. La Presse Medicale, „L’ovaire de Lina Medina, la Plus Jeune Mère du Monde”, 47(94): 1648, 1939 (19.12.1939).

3. United Press, „Five-and-Half-Year-old Mother and Baby Reported Doing Well”, Los Angeles Times, 16.05.1939 (str. 2).

4. Los Angeles Times, „Physician Upholds Birth Possibility”, 16.05.1939 (str. 2).

5. The New York Times, „U.S. Health Official Returns from Peru”, 15.11.1939 (str. 9).

6. The New York Times, „Mother, 5, to Visit Here”, 8.08.1940 (str. 21).

7. The New York Times, „Wife of Peruvian Envoy Arrives to Join Him Here”, 29.07.1941 (str. 8).

8. Spectator Wire Services, „The Mother Peru Forgot”, Hamilton Spectator, 23.08.2002 (str. B4).

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.