Liczba wyświetleń: 288
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. W Warszawie odbył się protest górników i hutników. Przedstawiciele tych branż stanęli w ten sposób w obronie miejsc pracy. Zarzucili przy tym rządowi Donalda Tuska, że nie reaguje na zgłaszane postulaty. Cytowani przez Radio Maryja związkowcy mówili: „Przede wszystkim Zielony Ład zabija nam te huty ze względu na to, że energia jest tak droga, opodatkowana przez Brukselę”. W demonstracji wzięli udział górnicy i hutnicy z WZZ Sierpień ’80, NSZZ Solidarność i NSZZ Solidarność ’80.
Polska. Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło ofertę kupna 788 pocisków do systemów obrony powietrznej Patriot – wynika z dokumentów Kongresu USA. Szacowana wartość zakupu to 5,8 mld dolarów. Łącznie z pierwotnym kupnem czterech baterii Patriot, ma to podnieść maksymalną cenę całego zamówienia do 16,3 mld dolarów. Według przepisów, Kongres ma 30 dni na dokonanie przeglądu zamówienia i ewentualne weto, po czym zgodę musi wydać Departament Stanu.
Polska. Protesty aktywistów „Ostatniego Pokolenia” przynoszą coraz większe straty. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak oszacował straty tylko ostatniej ich akcji na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, obejmujące zabezpieczenie i naprawy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła zawiadomienie do prokuratury i będzie domagać się odszkodowania.
Polska. Aktor Jacek Kopczyński usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych. Kilkanaście godzin wcześniej miał zaatakować słownie i fizycznie dwóch posłów PiS-u: Dariusza Mateckiego i Krzysztofa Cieciórę. Aktor zaprzecza, że doszło do rękoczynów.
Polska. „Wirtualna Polska” informuje, że rosyjskie GRU intensyfikuje działania przeciwko polskim firmom wspierającym Ukrainę. Ataki obejmują włamania do kamer IP i wykorzystanie luk w oprogramowaniu. Działania GRU maja obejmować Polskę, Bułgarię, Czechy, Francję, Niemcy, Grecję, Włochy, Mołdawię, Rumunię, Słowację, Ukrainę oraz Stany Zjednoczone.
Polska. W dniach 26-27 maja w Rzeszowie odbędzie się konferencja amerykańskich konserwatystów CPAC (Conservative Political Action Conference). Na wydarzenie przyleci Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego Kristi Noem, która najprawdopodobniej poprze kandydata Prawa i Sprawiedliwości Karola Nawrockiego przed II turą wyborów prezydenckich.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump spotkał się z prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą. Przywódca Stanów Zjednoczonych ponownie oskarżył Republikę Południowej Afryki (RPA) o dokonywanie ludobójstwa na białych rolnikach i zaprezentował fragmentu filmy na ten temat podczas spotkania w Gabinecie Owalnym. Zaskoczony prezydent Ramaphosa odpowiedział, że zaprezentowani na filmach politycy Julius Malema i Jacob Zuma to przedstawiciele radykalnej opozycji. Dodał również, że ani on, ani rząd w RPA nie popiera odbierania ziemi białym farmerom.
Stany Zjednoczone. Dwóch pracowników izraelskiej ambasady w USA zostało zabitych podczas strzelaniny w Waszyngtonie. Za atakiem stał 30-latek, został zatrzymany przez policję. Izraelski ambasador przy ONZ stwierdził, że doszło do „zdeprawowanego aktu antysemickiego terroryzmu”.
Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z premierem Polski Donaldem Tuskiem o wyborach prezydenckich w Polsce, a także „kolejnych krokach na drodze do pokoju i otwarciu klastrów negocjacyjnych w procesie przystąpienia Ukrainy do UE”. Wołodymyr Zełenski napisał: „Dziękuję Ci, Donaldzie, za Twoje wsparcie i chęć ułatwienia nam drogi integracji europejskiej”.
Ukraina. Ukrainę opuściło więcej ludzi, niż zakładano. Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (DPSU) Andrij Demczenko poinformował, że „dane podane podczas posiedzenia komisji śledczej (Tymczasowej Komisji Śledczej – red.) nie uwzględniały osób, którym udało się nielegalnie opuścić Ukrainę”. TKŚ poinformowała, że od 2022 roku niemal 30 000 osób zatrzymano podczas prób ucieczki z Ukrainy, a kolejne prawie 50 000 przekroczyło granicę nielegalnie. Z Ukrainy wyjechało około 650 000 Ukraińców w wieku poborowym (18–60 lat) do krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii i Liechtensteinu. Dane te podał w listopadzie 2023 roku Eurostat. Ukraińska straż graniczna wspólnie z innymi organami ścigania ujawniła około 900 grup przestępczych specjalizujących się w nielegalnym przewożeniu ludzi przez granicę. Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy powiedział, że przeciętny koszt pomocy w przekroczeniu granicy waha się od 5 do 12 tysięcy dolarów, choć w niektórych przypadkach ludzie płacą przestępcom więcej. Co najmniej 6,3 miliona Ukraińców opuściło swój kraj. W większości czynili to legalnie.
Szwecja. Desant na Gotlandię. Na szwedzkiej wyspie odbywają się ćwiczenia brytyjskich i amerykańskich żołnierzy. Wyspa jest strategicznie położona na Morzu Bałtyckim i może odgrywać kluczową rolę w razie konfliktu. W środę po raz pierwszy przetestowano tam użycie systemów rakietowych HIMARS i MLRS.
Szwajcaria. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła negocjowany negocjowany przez „Traktat pandemiczny”. Dokument reguluje zasady międzynarodowej współpracy w czasie pandemii, zapewniając m.in. mechanizm równego dostępu do szczepionek i leków. Za jego przyjęciem głosowały 124 państwa, 11 – w tym Polska – wstrzymało się od głosu. Nikt z obecnych nie był przeciwny. Stany Zjednoczone nie wzięły udziału w przyjęciu traktatu. Po objęciu urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa USA wycofały się z WHO i nie uczestniczyły w negocjacjach.
Włochy. Kancelaria premier Włoch Giorgii Meloni poinformowała, że europejscy przywódcy, w tym Emmanuel Macron, Alexander Stubb, Keir Starmer, Friedrich Merz i Ursula von der Leyen, przeprowadzili kolejną rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim przed nową rundą negocjacji w sprawie zawieszenia broni i porozumienia pokojowego.
Włochy. Mocne uderzenie w mafię. Karabinierzy aresztowali w środę we Włoszech 97 osób podczas operacji wymierzonej w mafię z Kalabrii. Tamtejsza Ndrangheta jest najgroźniejszą i najpotężniejszą w kraju organizacją mafijną, która prowadzi działalność również w wielu innych częściach świata. Operacja karabinierów pod kryptonimem „Millenium” skoncentrowała się na mieście Reggio Calabria, ale aresztowań dokonano też w innych miejscach, w tym w Rzymie, Mediolanie, Monzy i Brianzy, Pawii, Bolonii, Weronie, Rimini, Turynie i na Sycylii. Aresztowanym postawiono zarzuty przynależności do mafii, a także międzynarodowego handlu narkotykami, wymuszeń i porwań.
Hiszpania. W Madrycie zastrzelony został były ukraiński polityk Andrij Portnow, gdy odprowadzał swoje dzieci do szkoły. W przeszłości był doradcą obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Znalazł się na czarnej liście UE, oskarżany o łamanie praw człowieka na Ukrainie. Został oczyszczony z zarzutów. Znany był z krytyki banderyzmu i działań obecnego przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Według ekspertów za zamachem stoją ukraińskie służby specjalne.
Niemcy. W Niemczech zatrzymano pięć młodych osób związanych z neonazistowską grupą Ostatnia Fala Obrony. Zatrzymani mają od 14 do 18 lat. Dwóch członków grupy miało być odpowiedzialnych za podpalenie centrum kultury w Altdoebern w 2024 roku. Straty materialne wyniosły około 500 000 euro.
Francja. Klęska polityki multi-kulti. Według sondażu CSA przeprowadzonego dla CNews, Europe 1 i JDD, 76% Francuzów chce, aby wojsko było wykorzystane do walki z gangami w „zaniedbanych dzielnicach”, gdzie większość stanowią przybysze z Afryki i Bliskiego Wschodu. Pomysł popiera 80% kobiet i 72% mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu. Zdanie to podzielają w większości wyborcy wszystkich partii od Zjednoczenia Narodowego, aż po radykalnie lewicową Francję Nieujarzmioną.
Chiny. Rzeczniczka MSZ Chin Mao Ning wyraziła „poważne zaniepokojenie” w związku z ogłoszonym przez prezydenta USA Donalda Trumpa projektem nowej tarczy antyrakietowej. Chiny zaapelowały o porzucenie projektu „Złota Kopuła”, który ma „wyraźnie ofensywny charakter”. „Złota Kopuła” to projekt USA zakładający umieszczenie czujników i pocisków przechwytujących w kosmosie. Zapowiedział, że system kosztować ma 175 mld dolarów, zostanie ukończony do końca jego kadencji i ma mieć niemal 100-procentową skuteczność. Szef Pentagonu Pete Hegseth i szef Sił Kosmicznych gen. Michael Guetlein mówili, że „Złota Kopuła”, ma być wielowarstwowa, oparta na otwartej architekturze i zbudowana przez wiele amerykańskich koncernów. Kopuła ma chronić USA, również przed pociskami hipersonicznymi.
Izrael. Skandal dyplomatyczny w Izraelu. Izraelskie wojsko, naruszając zasady dyplomatyczne, otworzyło ogień, gdy delegacja 35 ambasadorów, konsulów i dyplomatów zbliżała się do obozu dla uchodźców w Dżaninie na okupowanym Zachodnim Brzegu. Palestyńska agencja prasowa Wafa przekazała, że w skład delegacji weszli m.in. dyplomaci z Egiptu, Jordanii, Maroka, Portugalii, Chin, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Turcji, Hiszpanii, Litwy, Polski, Rosji, Japonii, Rumunii, Meksyku, Sri Lanki, Kanady, Indii, Chile, Francji, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele Unii Europejskiej. W związku z ostrzelaniem dyplomatów Siły Obronne Izraela (IDF) opublikowały w mediach społecznościowych oświadczenie mówiące między innymi: „Z wstępnego dochodzenia, które przeprowadzono, wynika, że delegacja zboczyła z trasy i dotarła do obszaru, w którym nie mogła przebywać. Siły IDF operujące w tym miejscu oddały strzały ostrzegawcze”.
Izrael. Coraz większy głód w Strefie Gazy. Kościół katolicki apeluje o natychmiastowe przywrócenie możliwości dostarczania wody, żywności i leków. Władze izraelskie podały, że w poniedziałek Izrael wpuścił kilka ciężarówek z pomocą humanitarną z ONZ. Według Palestyńczyków, w transporcie nie było żywności. W ciągu ostatniej doby, według danych palestyńskich, zginęło 82 Palestyńczyków. Z doniesień wynika, że najmłodsza z ofiar miała kilka dni. Na nagraniach m.in. z Chan Junus i Gazy widać ciała kilkuletnich dzieci, które zginęły w bombardowaniach przeprowadzonych przez Izrael. Podsekretarz Generalny ONZ ds. pomocy humanitarnej Tom Fletcher cytowany przez „Rzeczpospolitą” stwierdził, że: „sytuacja w Stefie Gazy jest tak krytyczna, że jeśli szybko nie dotrze tam żywność oraz leki, w ciągu 48 godzin może umrzeć 14 000 najmłodszych dzieci”. Przedstawiciel izraelskiej opozycji Jair Golan skrytykował politykę rządu wobec Palestyńczyków. Według niego, żadne normalne państwo nie zabija dzieci w ramach hobby. Dodał również, że wskutek swoich działań Izrael stanie się pariasem na arenie międzynarodowej. Były premier Izraela Ehud Olmert ocenił, że to, co Izrael robi w Strefie Gazy, „jest bardzo bliskie zbrodni wojennej”. Premier Izraela Binjamin Netanjahu powiedział: „Jesteśmy gotowi zakończyć wojnę na jasnych warunkach. Wszyscy zakładnicy wrócą do domów, Hamas złoży broń, przestanie rządzić, jego liderzy zostaną wygnani ze Strefy Gazy, która będzie całkowicie rozbrojona, a my będziemy (dopiero) realizować plan (zaproponowany prezydenta USA) Trumpa”.
Iran. Parlament Iranu ratyfikował w środę umowę o 20-letnim partnerstwie strategicznym z Rosją. W kwietniu dokument, który w styczniu podpisali przywódcy obu państw, przyjął rosyjski parlament. Porozumienie zakłada m.in. ścisłą współpracę w dziedzinie wojskowości i bezpieczeństwa.
Oman, Izrael, Iran. Szef MSZ Omanu Badr al-Busaidi poinformował, że już w piątek odbędzie się kolejna, piąta runda, rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Iranem o umowie nuklearnej. Rozmowy odbędą się w Rzymie. Ajatollah Ali Chamenei wyraził jednak wątpliwość, by negocjacje zakończyły się sukcesem. Komplikuje się również sytuacja między Izraelem, a Iranem. Według informacji uzyskanych przez wywiad USA, Izrael przygotowuje się do ataku na obiekty nuklearne Iranu – poinformowała telewizja CNN. Stacja zaznaczyła, że nie jest jasne, czy izraelscy przywódcy podjęli już ostateczną decyzję o uderzeniu.
Autorstwo: łj, bt, je
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: MyslPolska.info