Turecka policja odurzyła dymem z marihuany całe miasto

Opublikowano: 15.05.2025 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 562

W miejscowości Lice w południowo-wschodniej Turcji doszło do niecodziennego zdarzenia. W wyniku akcji zorganizowanej przez lokalne siły żandarmerii 18 kwietnia 2024 roku spalono 20 ton skonfiskowanej marihuany. Operacja ta spowodowała powstanie ogromnych chmur dymu, które rozprzestrzeniły się nad całym miastem, liczącym około 25 tysięcy mieszkańców. W efekcie wielu z nich doświadczyło objawów zatrucia – zawrotów głowy, nudności, a nawet halucynacji.

Z powodu gęstego dymu unoszącego się nad osiedlami, mieszkańcy przez kilka dni nie mogli otwierać okien. „Dzieci się rozchorowały, ciągle jeździmy do szpitala. Z tym problemem zmagamy się co roku” – powiedział jeden z mieszkańców, który pragnął zachować anonimowość.

Spalone narkotyki, o łącznej wartości około 10 miliardów lir tureckich (ponad 260 milionów dolarów), pochodziły z 226 operacji antynarkotykowych przeprowadzonych w 2024 roku. Do ich spalenia użyto 200 litrów oleju napędowego. Krytycy nazwali sposób utylizacji „nieprofesjonalnym” i „szkodliwym dla zdrowia publicznego”.

Prezes organizacji Zielona Gwiazda (Yeşil Yıldız Derneği), Yahya Öger, podkreślił, że spalanie narkotyków w centrum miasta jest wysoce nieodpowiedzialne. „Tak jak bierne palenie tytoniu szkodzi osobom postronnym, tak samo dym z narkotyków może wywołać poważne skutki uboczne – odurzenie, zawroty głowy, nudności czy halucynacje” – ostrzegł.

Dodatkowym źródłem kontrowersji był fakt, że przed spaleniem paczki z marihuaną ułożono na ziemi w napis „Lice”, co przez wielu zostało odebrane jako demonstracja pozbawiona profesjonalizmu.

Organizacja Zielona Gwiazda zaapelowała do władz o przeprowadzanie tego typu utylizacji w specjalistycznych zakładach z filtrami kominowymi lub na terenach oddalonych od skupisk ludności. Zadeklarowała też gotowość do prowadzenia szkoleń na temat profilaktyki uzależnień dla służb i szkół.

Choć żadna formalna skarga nie wpłynęła jeszcze do stowarzyszenia, mieszkańcy nadal zgłaszają problemy zdrowotne do mediów i lokalnych organizacji. Jak poinformowało biuro gubernatora, operacje zakończyły się wszczęciem postępowań wobec 1941 osób.

Autorstwo: Aurelia
Na podstawie: TurkiyeToday.com
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.