Liczba wyświetleń: 227
Najpierw brak obowiązkowych zadań domowych, a teraz spacery zamiast obecności na lekcji WF-u. Resort Barbary Nowackiej przedstawił nowy pomysł.
Ministerstwo Edukacji Narodowej bierze się za reformę lekcji wychowania fizycznego. Resort chce, by uczniowie, którzy nie mogą lub nie chcą ćwiczyć na WF-ie mogli odrobić nieobecności „wyrabiając kroki”. Projekt zmian jest już przygotowany. Proponowane rozwiązanie jest obecnie w fazie konsultacji.
„Jak ktoś nie był na matematyce, to nadgania zaległości. Jak ktoś nie był na WF-ie, to uważa, że jest po temacie. Tak nie powinno być” – grzmiała w programie „Graffiti” w Polsat News Barbara Nowacka.
Resort postanowił „zatroszczyć się”, by dzieci i młodzież spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu, nadrabiając nieobecności na WF-ie spacerami. – Bardzo często jest tak, że młodzież z różnych powodów w danym dniu nie ćwiczy. Na przykład dziewczynki z powodów menstruacyjnych – podkreślała Nowacka.
W ocenie minister, zmiany szykowane przez jej resort mają także wprowadzić większą elastyczność dla nauczycieli wychowania fizycznego.
To kolejny już pomysł na „rewolucję” w polskim szkolnictwie w wykonaniu Nowackiej. W 2024 roku weszły w życie przepisy, które znacznie ograniczają zadawanie prac domowych. Nauczyciele jednak nie są z takiego obrotu spraw zadowoleni. W przeprowadzonej przez „Głos nauczycielski” ankiecie aż 74 proc. belfrów opowiedziało się za powrotem do normalnych zasad i przywrócenia prac domowych. Za przywróceniem zadań domowych optuje także 80 proc. dyrektorów szkół podstawowych.
Sceptyczne głosy pojawiają się także ze strony rodziców. Z badań przeprowadzonych przez Research Partner wynika, że tylko 39 proc. Polaków popiera likwidację prac domowych w szkołach podstawowych. Przeciwnych takiemu rozwiązaniu jest 43 proc. Natomiast 44 proc. rodziców uważa, że liczba prac domowych powinna zostać zmniejszona, jednak nie należy ich całkowicie znosić.
Kolejną zmianą przeprowadzoną przez resort Nowackiej jest ta dotycząca lekcji religii i etyki. Od września 2025 r. zmniejszy się ich liczba – z 2 do 1 tygodniowo. Katechezy mają być organizowane bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Zasada ta ma nie obowiązywać tylko w oddziałach szkoły podstawowej, w których na dzień 15 września wszyscy uczniowie będą uczęszczać na lekcje religii lub etyki.
Autorstwo: MMP
Na podstawie: Polsat News, DoRzeczy.pl
Źródło: NCzas.info