WEF rusza z inicjatywą globalnej infrastruktury cyfrowej

Opublikowano: 04.05.2025 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 386

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ogłosiło uruchomienie inicjatywy „Connected Future” („Połączona Przyszłość”), której celem jest rozwój globalnej cyfrowej infrastruktury publicznej (DPI – Digital Public Infrastructure). Projekt ma na celu upowszechnienie cyfrowych identyfikatorów, systemów płatności oraz platform wymiany danych do 2030 roku.

Wśród głównych partnerów i zwolenników projektu znajdują się Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów. Inicjatywa zrodziła się podczas obrad na szczycie WEF w Davos i ma na celu stworzenie globalnie zintegrowanej, interoperacyjnej i przyszłościowej infrastruktury cyfrowej.

Według twórców projektu rozwój DPI ma umożliwić obywatelom, firmom i społecznościom aktywne uczestniczenie w gospodarce cyfrowej, zapewniając im dostęp do podstawowych usług, takich jak cyfrowe ID, płatności czy zarządzanie danymi. WEF zapowiada też integrację DPI ze sztuczną inteligencją, biometrią, rozszerzoną rzeczywistością (XR) i komputerami kwantowymi.

WEF oczywiście deklaruje, że projekt ma opierać się na zasadach „etycznej i odpowiedzialnej” innowacji, z naciskiem na ład technologiczny, ochronę prywatności i zrównoważony rozwój. Jednocześnie rosną obawy dotyczące scentralizowanego gromadzenia danych osobowych i ryzyka masowej inwigilacji. W oficjalnych materiałach WEF wskazuje, że fundamentem DPI mają być m.in. centra danych i nowoczesne sieci komunikacyjne. Organizacja przyznaje, że jednym z kluczowych komponentów są „protokoły identyfikacji cyfrowej”. Zgodnie z narracją WEF, sektor prywatny odegra decydującą rolę w rozpowszechnianiu DPI, ponieważ „poprawia produkty, usługi i doświadczenia cyfrowe użytkowników końcowych”. Jednocześnie technologie tworzone specjalnie dla sektora publicznego – tzw. „Govtech” – pozostają obecnie tylko niewielką częścią większego ekosystemu.

Wśród przykładów skutecznego wdrożenia DPI organizacja wskazuje indyjski system Aadhaar – największy na świecie program biometrycznej identyfikacji, który łączy odciski palców i skany tęczówek oczu obywateli z unikalnym 12-cyfrowym numerem identyfikacyjnym. WEF uważa Aadhaar za dowód na „siłę dobrze rozwiniętej infrastruktury cyfrowej”.

Connected Future Initiative dąży do zbudowania „nowatorskiego” modelu globalnej współpracy publiczno-prywatnej, który umożliwi tworzenie i standaryzację DPI na poziomie międzynarodowym. Szczególny nacisk ma być położony na „wschodzące technologie” i ich globalne wdrażanie. Krok po kroku, na naszych oczach powstają globalne narzędzia do kontrolowania i zniewolenia ludzkości. Dla „postępu” i „bezpieczeństwa”. I oczywiście, dla naszego „dobra”.

Autorstwo: Aurelia
Na podstawie: UncutNews.ch
Źródło: WolneMedia.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.