Liczba wyświetleń: 419
Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.
Polska. „Rzeczpospolita” zamieściła tekst Wiktora Ferfeckiego pod tytułem „Krzysztof Bosak w jednej partii z Beniaminem Netanjahu. Łączące poczucie strachu przed islamizacją”. Autor pisze: „Jeszcze w styczniu posłowie Ruchu Narodowego nazywali premiera Izraela »zbrodniarzem wojennym«, jednak kilka tygodni później wylądowali z nim w jednej partii europejskiej. Krzysztof Bosak broni się, że izraelski Likud jest tylko obserwatorem […]. Chodzi o Patriots.eu, europejską partię powołaną w 2014 roku. Pod swoją obecną nazwą funkcjonuje od roku, a do jej najbardziej znanych członków należy węgierski Fidesz, francuskie Zjednoczenie Narodowe, austriacka FPÖ i hiszpański Vox. Od 2024 roku jej członkiem jest polski Ruch Narodowy, zaś w lutym ugrupowanie ogłosiło, że izraelski Likud”.
Polska. Na debacie zorganizowanej przez „Super Express” po raz pierwszy w tej kampanii w szranki stanęli wszyscy zarejestrowani kandydaci: Adrian Zandberg (Razem), Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Joanna Senyszyn (b. SLD), Karol Nawrocki (PiS), Krzysztof Stanowski, Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Magdalena Biejat (Lewica), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Rafał Trzaskowski (Platforma Obywatelska), Sławomir Mentzen (Konfederacja) i Szymon Hołownia (Trzecia Droga).
Polska. Kandydatka „Lewicy” Magdalena Biejat zapowiedziała po debacie prezydenckiej, że złoży doniesienie do prokuratury na Grzegorza Brauna. Według niej kandydat Konfederacji Korony Polskiej Grzegorz Braun jest antysemitą oraz zaprezentował „mowę nienawiści, za szerzenie agresji”. Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia skrytykowali wypowiedzi Grzegorza Brauna i Macieja Maciaka. Marszałek Sejmu stwierdził: „Grzegorz Braun i Maciej Maciak zaproponowali dzisiaj ekstremizm w najczystszej formie”. W czasie debaty Szymon Hołownia zwrócił się do Macieja Maciaka w języku rosyjskim. Rafał Trzaskowski i Magdalena Biejat manifestacyjnie protestowali i się obrażali.
Polska. Kandydat na prezydenta Polski Sławomir Mentzen powiedział: „Na sam socjal dla Ukraińców wydajemy znacznie więcej, niż oni płacą tutaj w podatkach! Wypłacamy 800 plus dla Ukraińców, 300 plus dla Ukraińców, 1500 plus dla Ukraińców. Dopłacaliśmy w ramach kredytu 2% Ukraińcom do zakupu mieszkań w Polsce. Wypłacamy 800 plus nawet na dzieci, które nie mieszkają w Polsce! Jaki mamy interes w tym, żeby wysyłać 800 plus na Ukrainę? Jaki my mamy interes w tym, żeby leczyć w Polsce Ukraińców, którzy mieszkają na Ukrainie, nie płacą u nas nawet składki zdrowotnej, a przyjeżdżają do Polski się leczyć?”.
Polska. W emocjonalnym liście otwartym opublikowanym w „Tygodniku Powszechnym” Monika Braun, będąca siostrą kandydata na prezydenta Polski Grzegorza Brauna, sprzeciwia się działalności swojego brata. Monika Braun napisała między innymi: „Jestem jego siostrą i wstydzę się tego, co robi Grzegorz. Ranią mnie osobiście bezlitosne gesty i słowa, które kieruje do tak wielu osób. Nie godzę się też na to, by wciąż odbywało się to przy powszechnym przyzwoleniu (bo okazywane przez wielu oburzenie nie ogranicza dalszych jego aktów przemocy)”.
Polska. Straż Graniczna zatrzymała na lotnisku Okęcie 54-letnią obywatelkę Ukrainy poszukiwaną przez Interpol. Ukrainka przyleciała z Wiednia. Straż Graniczna informuje: „Jest podejrzewana o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy, a także z internetowymi oszustwami i przestępczą działalnością w obszarze nowych technologii”.
Polska. Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział: „Inicjatywa Trójmorza poszerzy się o Czarnogórę i Albanię, jako państwa stowarzyszone, a Turcja i Hiszpania dołączą jako partnerzy strategiczni”.
Polska. Premier Donald Tusk i Sekretarz Energii USA Chris Wright ogłosili podpisanie umowy, która przybliża Polskę do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Współpraca obejmie również małe reaktory SMR oraz dostawy amerykańskiego LNG. Budowa elektrowni atomowej w Polsce ruszy w 2028 roku w gminie Choczewo. Pierwszy blok ma być gotowy dopiero w 2035 roku, a prąd z polskiego atomu popłynie do sieci w 2036 roku.
Polska. Rośnie liczba cudzoziemców, którzy nie spełniają wymogów prawnych dotyczących wjazdu, a chcą dostać się na teren Polski. Straż Graniczna w weekend zatrzymała obywateli między innymi: Ukrainy, Gruzji, Boliwii, Azerbejdżanu, Kolumbii, Konga, Wenezueli oraz Dominikany.
Polska. Odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą mordu mieszkańców Borownicy dokonanego przez bandy UPA. Bestialskiego mordu na ok. 200 Polakach dokonała sotnia „Hromenko”, dowodzona przez Michajło Dude. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i gminnych. Obecny był Związek Żołnierzy WP, Konfederacja, Konfederacja Korony Polskiej, Fundacja Wołyń 43 i b. SLD. Obecny był poseł Andrzej Zapałowski.
Polska. Mieszkańcy uczcili pamięć mieszkańców Wólki Krowickiej i Ulicka-Seredkiewicz pomordowanych przez Ukraińców z UPA. Wójt Gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, przypomniał zgromadzonym o tragicznych losach mieszkańców i podkreślił, że istotą obchodów jest pamięć o ofiarach. W kwietniu 1944 roku w Wólce Krowickiej Ukraińcy spalili wieś i zamordowali 55 Polaków.
Polska. W Rudnikach odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców wsi, którzy zostali wymordowani w 1944 roku przez Ukraińców z UPA. Na uroczystościach obecny był starosta lubaczowski Barbara Broź, burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny oraz członek Zarządu Powiatu Lubaczowskiego Paweł Maksymiec. Obecni byli również mieszkańcy Miasta i Gminy Cieszanów oraz Gminy Horyniec-Zdrój. W kwietniu 1944 roku sotnia UPA, dowodzona przez Iwana Szpontaka ps. „Zalizniaka”, zamordowała 65 Polaków, a zabudowania wsi zostały doszczętnie zniszczone. Pozostałych przy życiu mieszkańców, głównie kobiety i dzieci, wygnano z rodzinnych stron.
Polska. Skandal na Podkarpaciu! Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Sapeta nakazał przywrócenie pierwotnego wyglądu pomnika upamiętniającego członków Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu. Na tablicy widniał napis „Zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”. Jak informował „Tygodnik Solidarność”, prawidłowy napis na nowej tablicy brzmi: „Zbiorowa mogiła Ukraińców, członków UPA odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Panie Boże, miej miłosierdzie dla nich i nie poczytaj im ich strasznych czynów, jakich się dopuścili na swoich braciach. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale uzdrowienie bólu”. Leśnicy zostali zobowiązani do przywrócenia pierwotnego wyglądu pomnika w terminie do 30 maja i muszą poinformować urząd, w jaki sposób chcą to zrobić. Tablica sławiąca UPA została tam zamontowana w 1993 roku przez Ukraińców. Początkowo pojawił się tam „żelazny krzyż” z blaszaną tablicą i inskrypcją wspominającą „najpiękniejszy kwiat Ukrainy”, który „okrążyli w monasterskich lasach bolszewicy i UB”. Jak informuje portal ZL (zlubaczowa): „W tym samym [1993] roku ukraińscy działacze przedstawili konserwatorowi zabytków prośbę o zezwolenie na ustawienie stałego pomnika. Jednak nie otrzymali ostatecznej odpowiedzi, więc Ukraińcy zaczęli bez zgody budowę pomnika. Inicjator budowy został ukarany grzywną za samowolę budowlaną, a w 1995 roku nakazano rozebranie pomnika. Do tematu powrócono w 1998 roku, kiedy to Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wspólnie ze Związkiem Ukraińców w Polsce uzgodniła jego nowy wariant […]. Pomnik pozostał na miejscu do dnia dzisiejszego. Był jednak kilkukrotnie niszczony. W 2015 roku ktoś rozbił tablicę z nazwiskami członków UPA, a krzyż pomalowano w barwy narodowe Polski i zamieniono symbole ukraińskie na polskie. Pięć lat później, w 2020 roku, pomnik ponownie został zdewastowany. Tablica, już wcześniej uszkodzona, została całkowicie rozbita, a jej fragmenty wrzucono do dołu. Wówczas prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski publicznie oczekiwał, że Polska odnowi pomnik w Monasterzu, nawiązując do odblokowania przez Ukrainę prac ekshumacyjnych we Lwowie”. Nadleśniczy Grzegorz Szafran powiedział PAP-owi, że granitowa tablica najpierw zostanie zdemontowana i przekazana do policyjnego depozytu jako dowód rzeczowy. „Szukam firmy kamieniarskiej, która się tym zajmie. To są dwie sklejone płyty, o wymiarach 1,20 m x 1,10 m, ważą na pewno kilkaset kilogramów. Mam nadzieję, że uda się to zrobić jutro, bo czas goni. Być może na miejscu uda się też zdemontować płytę z krzyża”.
Polska. Na kanale YouTube „Myśl Polska” można zobaczyć pierwsze dwa odcinki programu działacza narodowo-demokratycznego i b. prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka. Do obejrzenia są na razie dwa materiały: „Nie głosuję na Trzaskowskiego” i „Polskość to nie antyrosyjskość”.
Polska. Aż 50% Polaków uważa, że obecna sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Co trzecia osoba (29%) sądzi, że w dobrym – wynika z sondażu CBOS. Jedna piąta (20%) ankietowanych nie ma zdania na ten temat.
Polska. „Rzeczpospolita” zastanawia się – co zrobiliby Polacy w razie wojny? Z sondażu IBRiS wynika, że większość starałaby się uciec. Gdyby wybuchła wojna, co trzeci Polak uciekłby z miejsca swojego zamieszkania, co czwarty zgłosiłby się do pracy jako wolontariusz. Tylko co dziesiąty chciałby walczyć. „Wyjazd z kraju za granicę wraz z rodziną zakładają przeważnie wyborcy koalicji rządzącej”.
Polska. 100-letni Andrzej Werblan (żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR) na łamach tygodnika „Nie” pisze: „Granica zachodnia – choć opłacona zależnością od ZSRR przez 40 lat – okazała się dla Polski niebywale korzystna. Zwłaszcza że Niemcy nieoczekiwanie szybko, w ciągu 3 pokoleń, pogodzili się z utratą 20 proc. terytorium narodowego. Odpowiedni nasz szacunek dla Dnia Zwycięstwa będzie w tych warunkach sprzyjać utrwalaniu tego beneficium powojennego, które stało się podstawą polskiego skoku cywilizacyjnego, choćby dlatego że pozwoliło z dnia na dzień zaspokoić chłopski głód ziemi. […] Pora nareszcie odrobić lekcję historii i zmienić stosunek do Dnia Zwycięstwa. A także życzliwym okiem spojrzeć na tych, którzy do rezultatu wojny – korzystnego, w ostatecznym rachunku, dla Polski – się przyczynili. Beneficjentem II wojny światowej – poprzez ziemie zachodnie – Polska jest od 80 lat; ale na to beneficjum od ponad 30 lat patrzy krzywo. Posolidarnościowe nurty polityczne robią wrażenie, jakby śladem politycznych powojennych emigrantów chciały wypisać ją z obozu zwycięzców tej wojny. Obowiązkiem historyka tego okresu pozostaje w tej sytuacji cierpliwe nakłanianie polityków i opinii publicznej do zgodnego z racją stanu powrotu do tego grona i trwania w nim bez dąsów i zastrzeżeń”.
Polska. Potwierdzono, że w najbliższych 10 latach władze chcą zakończyć wydobycie węgla i rozpocząć likwidację sześciu polskich kopalń: Bobrek, Wujek, Sośnica, Bolesław Śmiały, Bielszowice i Halemba. Według nowej wersji projektu ustawy górniczej, o której szczegółach w czwartek 24 kwietnia poinformował PAP, na 9,125 mld zł, w tym bezpośrednio 8,347 mld zł to koszt dla budżetu państwa.
Unia Europejska. Wczoraj o godz. 12:30 w Hiszpanii, części Portugalii, Andory i Francji wystąpiła duża awaria prądu, która sparaliżowała m.in. telefony, bankomaty, metro i sygnalizację świetlną. Szef Rady Europejskiej Antonio Costa powiedział, że: obecnie nie ma żadnych przesłanek wskazujących na cyberatak jako przyczynę awarii. Eduardo Prieto z „Red Electrica” poinformował, że: „Przyczyną załamania dostaw energii elektrycznej na Półwyspie Iberyjskim było odłączenie europejskiego systemu połączeń międzysystemowych przez Francję”. Dzisiaj o godzinie 6:00 poinformowano, że 88% odbiorców ma znów prąd.
Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu Marco Rubio rozmawiał z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Głównym tematem była potrzeba zakończenia wojny. W amerykańskim komunikacie czytamy: „Sekretarz nakreślił swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi kolejne kroki w negocjacjach pokojowych Rosja-Ukraina i potrzebę natychmiastowego zakończenia wojny. Stany Zjednoczone poważnie podchodzą do umożliwienia zakończenia tej bezsensownej wojny”.
Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump wezwał Kanadyjczyków uczestniczących w wyborach parlamentarnych, by wybrali człowieka, który miałby „siłę i mądrość”, aby przyłączyć kraj do Stanów Zjednoczonych. Oznajmił przy tym, że Ameryka nie może nadal „subsydiować” Kanady.
Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zapowiedziała rezygnację z surowych norm zużycia paliwa i emisji spalin, wprowadzonych za kadencji jego poprzednika. Nowe regulacje mają ograniczyć wsparcie dla elektromobilności i przywrócić większą swobodę dla producentów aut spalinowych. Już w tej chwili prezydent USA Donald Trump przyznaje zwolnienia z opłat za emisję zanieczyszczeń dziesiątkom elektrowni węglowych.
Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ogłosił kolejne tymczasowe zawieszenie broni, które ma być przestrzegane przez wojska rosyjskie walczące na Ukrainie. W komunikacie czytamy: „Decyzją naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, opartą na względach humanitarnych, w dniach 80. rocznicy Zwycięstwa – od północy 7-8 maja do północy 10-11 maja – strona rosyjska ogłasza zawieszenie broni”.
Niemcy. Przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz powiedział: „Istnienie NATO w nadchodzących dekadach pozostaje kwestią niepewną”. Dodał również, że europejska jedność jest zagrożona przez rosyjską wojnę na Ukrainie. Martwi go również wzrost popularności Alternatywy dla Niemiec w jego kraju. Merz uważa, że działania Rosji na Ukrainie są „skierowane przeciwko całemu porządkowi politycznemu kontynentu europejskiego”.
Francja. Rosja stała się właścicielem kawałka ekskluzywnego terytorium na Lazurowym Wybrzeżu. Sąd Apelacyjny w Aix-en-Provence potwierdził prawo własności Federacji Rosyjskiej do cerkwi Świętego Mikołaja i Św. Aleksandry oraz Cmentarza Kaukaskiego w Nicei. Majątek został zakupiony przez rodzinę carską i Rosyjski Kościół Prawosławny w XIX wieku.
Watykan. Konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja – poinformowała agencja Ansa. Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat. Pochodzą z około 70 krajów. Najwięcej kardynałów mają Włosi i Amerykanie. W gronie elektorów jest czterech Polaków, są to kardynałowie: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
Brazylia. Spotkanie BRICS+. Obecni są szefowie MSZ państw wchodzących w skład organizacji, jak również przedstawiciele wielu państw aspirujących. Zebrani omówią realizację umów i nakreślą dalsze kroki w kontekście przygotowań do XVII Szczytu BRICS+, który odbędzie się w Brazylii w dniach 6-7 lipca. Lipcowy ma być przełomowy, jeśli idzie o rozwój organizacji.
Brazylia. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi, pierwszy zastępca MSZ Białorusi Sergiej Łukaszewicz przybył do Brazylii, aby wziąć udział w spotkaniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych BRICS. Białoruś odgrywa w BRICS+ coraz istotniejszą rolę.
Brazylia. Przebywający w Ameryce Południowej szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla brazylijskiej gazety „O Globo” wymienił warunki Rosji do rozpoczęcia rozmów: międzynarodowe uznanie aneksji Krymu oraz innych zajętych obwodów Ukrainy, „demilitaryzacja” wraz z „denazyfikacją”, a także zniesienie sankcji i odmrożenie rosyjskich aktywów.
Pakistan. Szef MON Pakistanu Khawaja Muhammad Asif uważa, że konflikt militarny z Indiami jest nieuchronny. Dodał, że: „W tej sytuacji muszą zostać podjęte pewne strategiczne decyzje, więc te decyzje zostały podjęte”. Zaznaczył zarazem, że Pakistańczycy użyją swojego arsenału broni atomowej tylko wtedy, gdy będzie istniało „bezpośrednie zagrożenie egzystencjalne”.
Nowa Zelandia. Współtworząca nowozelandzką koalicję rządzącą partia Najpierw Nowa Zelandia złożyła w parlamencie projekt ustawy, którego przyjęcie oznaczałoby, że o tym, czy państwo uznawać będzie obywateli za mężczyzn bądź kobiety, decydować będzie wyłącznie ich płeć biologiczna. Znaczna część wyborców nie tylko Najpierw Nowa Zelandia, ale również współtworzących koalicję ugrupowań – ACT Nowa Zelandia i Partii Narodowej – tego właśnie oczekują.
Burkina Faso. Rząd Burkina Faso udzielił koncesji na eksploatację złóż złota firmie Nordgold związanej z rosyjskim oligarchą Aleksiejem Mordaszowem.
Autorstwo: łj, mg, sp
Zdjęcie: meineresterampe (CC0)
Źródło: MyslPolska.info
„Niemcy nieoczekiwanie szybko, w ciągu 3 pokoleń, pogodzili się z utratą 20 proc. terytorium narodowego”
Jakiego terytorium narodowego?
400 lat temu to nawet Prusy były całkiem gdzie indziej…