Kontenerowe zamieszanie na Pacyfiku

Opublikowano: 26.04.2025 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1165

Spowolnienie w handlu między USA a Chinami na skutek napięć taryfowych zaczyna być widoczne w danych branżowych. Począwszy od 2025 roku, przedsiębiorstwa zwiększyły import z Chin, aby uniknąć zbliżających się ceł. Jednak ostatnie dane wskazują na spowolnienie importu chińskich towarów do USA. Ruch kontenerowców zmierzających do amerykańskich portów w południowej Kalifornii gwałtownie spadł.

Według systemu śledzenia statków Port Optimizer, liczba statków towarowych opuszczających Chiny i zmierzających do Los Angeles i Long Beach w Kalifornii w tygodniu kończącym się 3 maja spadła o 29 procent. Ponadto liczba rejsów statków z Chin do Stanów Zjednoczonych spadła w ujęciu rocznym o około 33 procent w tygodniu kończącym się 10 maja.

Firma logistyczna Vizion podała 11 kwietnia, że ​​w tygodniu kończącym się 8 kwietnia import USA z Chin spadł o 64 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem. Potwierdzono, że dostawy z Chin do Stanów Zjednoczonych spadają. Hapag-Lloyd, niemiecka firma zajmująca się transportem kontenerowym, poinformowała, że ​​30 procent przesyłek zostało anulowanych. Jednocześnie, jak zauważyła firma, odnotowano znaczny popyt na dostawy z Kambodży, Tajlandii i Wietnamu.

Descartes Systems Group podał w swoim najnowszym raporcie dotyczącym globalnej żeglugi, że import kontenerowy do Stanów Zjednoczonych wzrósł w marcu o 6,3 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. „Jednakże import z Chin w marcu spadł o 12,6 procent w porównaniu z lutym” – podano w komunikacie. Spadek nastąpił wkrótce po tym, jak Stany Zjednoczone wprowadziły w lutym i marcu dwa różne cła na Chiny w wysokości 10 procent. „Choć wolumeny w marcu pozostają znacznie poniżej szczytu z lipca 2024 r., który wyniósł 1 022 913 [jednostek 20-stopowych], Chiny nadal są głównym partnerem handlowym USA w transporcie morskim, choć rosnące cła mogą zakłócić wolumeny w nadchodzących miesiącach” — stwierdzono w raporcie.

Ryan Petersen, założyciel i dyrektor generalny Flexport, powiedział, że w ciągu trzech tygodni od wprowadzenia nowych taryf rezerwacje kontenerów morskich z Chin do Stanów Zjednoczonych spadły o około 65 procent. W rezultacie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przewoźnicy morscy odwołali 25 procent rejsów z Chin. Dodał, że może to doprowadzić do trudnego scenariusza porównywalnego z konfliktami na Morzu Czerwonym w 2024 r. i problemami w łańcuchu dostaw związanymi z pandemią COVID-19 w 2021 i 2022 r. „Wkrótce możemy znaleźć się w sytuacji bez wyjścia, w której Trump złagodzi cła, a wszystkie anulowane zamówienia zostaną przeksięgowane, co doprowadzi do ogromnego wzrostu” – poinformował Petersen na platformie społecznościowej „X”. „A biorąc pod uwagę wszystkie odwołane usługi i przestawione statki, sieć oceaniczna nie będzie miała wystarczającej przepustowości, aby nadążyć” – dodał. W innym wpisie na „X” napisał: „To dziwne czasy w świecie logistyki, ponieważ musimy planować na wypadek czegoś niewyobrażalnego (autarkia w Stanach Zjednoczonych), jednocześnie zabezpieczając się na wypadek powrotu do średniej (stosunkowo normalne stosunki handlowe)”.

Podobne tendencje zamrażania można zaobserwować w chińskim imporcie towarów amerykańskich. Rezerwacje amerykańskiego eksportu do Chin spadły o ponad 5 procent w tygodniu kończącym się 15 kwietnia. Stany Zjednoczone nałożyły na Chiny cło w wysokości 145 procent. Chiński reżim odpowiedział cłem w wysokości 125% na towary z różnych sektorów USA, w tym rolnictwa, energetyki i produkcji.

Według Biura Spisowego w lutym zapasy przedsiębiorstw w USA wzrosły o 0,2 procent, a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,1 procent. Firmy mają problemy z zaspokojeniem przyszłego popytu, gdyż ich zapasy w czwartym kwartale wyczerpały się, ponieważ konsumenci zwiększyli zakupy wyprzedzające spowodowane cłami. „Sprzedawcy detaliczni od miesięcy sprowadzają towary do kraju, próbując złagodzić skutki rosnących taryf, ale ta możliwość skończyła się wraz z wprowadzeniem taryf wzajemnych” — powiedział Jonathan Gold, wiceprezes ds. łańcucha dostaw i polityki celnej w National Retail Federation.

22 kwietnia Trump powiedział reporterom, że jego 145-procentowy podatek nałożony na Chiny jest „bardzo wysoki” i „znacznie spadnie”, jeśli zostanie zawarte porozumienie. Prezydent stwierdził, że będzie „bardzo miły” wobec Chin i nie będzie próbował ostro grać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem w celu osiągnięcia porozumienia. „Będziemy żyć razem, szczęśliwie i w idealnym przypadku będziemy razem pracować” – powiedział prezydent.

Sekretarz Skarbu Scott Bessent przewidział, że obie strony złagodzą napięcia handlowe, gdyż obecny impas w kwestii taryf jest nie do utrzymania.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Zdjęcie: Peter_Lindenau (CC0)
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. drin 26.04.2025 21:48

    Znowu ten sam schemat. Najpierw ostra zagrywka, a potem porozumienie, ale niezbyt korzystne dla zaatakowanej strony.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.