Od rozwalania gruzów po wysadzanie domów

Opublikowano: 09.04.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 609

Raport „Breaking the Silence” szczegółowo opisuje, jak obwód wokół Gazy rozszerzył się o co najmniej 1 kilometr w głąb pasa.

W nowym raporcie Breaking the Silence (BtS), izraelskiej organizacji pozarządowej, zebrano zeznania żołnierzy, którzy szczegółowo opisują, w jaki sposób niszczyli działki podczas wojny w ramach misji rozszerzenia strefy buforowej między Gazą a Izraelem w głąb pasa. BtS, założona przez weteranów Sił Obronnych Izraela, opublikowała raport zatytułowany The Perimeter: Soldiers’ testimonies from the Gaza Buffer Zone 2023-2024 , zawierający informacje z wywiadów z dziesiątkami żołnierzy IDF, którzy służyli w Strefie Gazy i brali udział w rozbudowie strefy buforowej, którą raport określa jako perymetr. CBC News udało się porozmawiać z jednym z tych żołnierzy, który dostarczył szczegółów na temat działań IDF na obszarze rozciągającym się z północy na południe wzdłuż granicy.

Od momentu założenia w 2004 r. organizacja BtS opublikowała raporty oparte na ponad 1400 relacjach żołnierzy Sił Obronnych Izraela, opartych na ich doświadczeniach ze służby w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie od września 2000 r., w ramach wysiłków mających na celu „ukazanie społeczeństwu rzeczywistości codziennego życia na okupowanych terytoriach” i „zakończenie okupacji”.

W oświadczeniu dla CBC News, BtS stwierdziło, że utworzenie obwodu poprzez „konfiskatę ziemi” spowoduje znaczne przeszkody w wysiłkach na rzecz odbudowy Strefy Gazy i „podważy jej długoterminową stabilność”. Organizacja twierdzi, że oświadczenia izraelskich urzędników, w tym, że terytorium „pozostanie w rękach Izraela” i że Palestyńczycy nie będą mogli wrócić, są równoznaczne z tym, co BtS nazywa „czystkami etnicznymi”. BtS wzywa również rząd Izraela do powrotu do stołu negocjacyjnego i znalezienia rozwiązania dyplomatycznego, które umożliwi uwolnienie zakładników i zaprowadzenie pokoju w regionie.

Siły izraelskie utrzymywały obwód biegnący z północy na południe wzdłuż granicy między Gazą a Izraelem co najmniej od początku XXI wieku. W 2015 r. Agencja Humanitarna ONZ OCHA zauważyła, że ​​strefa buforowa rozciągała się na 300 metrów w głąb pasa. Palestyńczykom generalnie nie pozwalano na zbliżanie się na taką odległość od ogrodzenia oddzielającego te dwa regiony.

Od 7 października 2023 r. — kiedy bojownicy dowodzeni przez Hamas wkroczyli na granicę Gazy z Izraelem, zabili ponad tysiąc osób i porwali 250, według izraelskich szacunków — obwód został rozszerzony do co najmniej jednego kilometra w głąb Gazy, według żołnierzy IDF, którzy poinformowali BtS o swoim udziale w misji rozszerzenia go. Chociaż raport nie wymienia nazwisk żołnierzy, podaje ich stopnie oraz ogólne obszary i okresy, w których służyli.

Jeden z żołnierzy IDF, który pojawił się w raporcie, chorąży, który służył w północnej Gazie od stycznia do lutego 2024 r., powiedział BtS, że strefa buforowa sięgnie 1,5 kilometra w głąb Gazy, cywile zostaną wykluczeni, a wszystko zostanie zrównane z ziemią. Na pytanie, jak będzie wyglądał ten obszar po ich przejściu, odpowiedzieli: „Hiroszima. To właśnie mówię, Hiroszima”. „To polityka obecnego rządu Izraela, która prowadzi nas do przyszłości pozbawionej bezpieczeństwa” – powiedział Joel Carmel, dyrektor ds. informacyjnych w BtS, w rozmowie wideo dla CBC News. Carmel mówi, że trwające w czasie wojny działania Izraela mające na celu rozszerzenie granic Strefy Gazy na teren Gazy oznaczają, że rozszerzona strefa, do której Palestyńczycy nie mają wstępu, może stać się stałym elementem powojennej Strefy Gazy i że Izrael wybiera dla Gazy taką przyszłość, w której „nikt nie będzie mógł powrócić” do tego obszaru. Niedawne doniesienia medialne, z których niektóre powołują się na izraelską organizację humanitarną Gisha, głoszą, że po zakończeniu rozbudowy strefy buforowej przez Izrael, obejmie ona aż 17 procent powierzchni Strefy Gazy.

OCHA twierdzi, że 65 procent enklawy znajduje się obecnie na obszarach „zakazanych”, objętych aktywnymi nakazami przesiedleń lub jednym i drugim. Izrael nie wyjaśnił w pełni swoich długoterminowych celów dla obszarów, które obecnie przejmuje, chociaż mieszkańcy Gazy twierdzą, że uważają, że celem jest trwałe wyludnienie połaci ziemi, w tym niektórych ostatnich gruntów rolnych i infrastruktury wodnej Gazy. Carmel odwołuje się do oświadczenia ministra spraw zagranicznych Izraela Eli Cohena z października 2023 r., w którym stwierdził, że „terytorium Gazy zmniejszy się” po zakończeniu wojny.

Stacja CBC News zwróciła się z prośbą o komentarz do Sił Obronnych Izraela oraz przedstawicieli rządu Izraela, ale do czasu publikacji artykułu nie otrzymała odpowiedzi.

W swoich zeznaniach złożonych przed BtS żołnierze Sił Obronnych Izraela, którzy brali udział w rozszerzeniu obwodu, szczegółowo opisują zniszczenia, jakie po nim nastąpiły, oraz to, w jaki sposób obecność obwodu wpływa na społeczeństwa palestyńskie i izraelskie.

Profesor Adi Ben-Nun z Katedry Systemów Informacji Geograficznej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie śledził zniszczenia w Strefie Gazy i rozszerzanie się jej granic od początku wojny. Mówi, że przed 7 października 2023 r. w Gazie było około 180 000 budynków, według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Mówi, że 120 000 z tych budynków zostało zniszczonych przed zerwaniem zawieszenia broni w marcu. Dane szczegółowo opisujące zniszczenia od tego czasu nie są jeszcze dostępne. Dodaje, że tereny rolnicze w obrębie obwodu obejmowały około 3000 budynków i że wszystkie zostały „całkowicie zburzone”.

Autorstwo: Yasmine Hassan
Tłumaczenie: dr Ignacy Nowopolski
Źródło zagraniczne: CBC.ca
Źródło polskie: drIgnacyNowopolski.Substack.com

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.