Sygnały zauważone – 08.04.2025

Opublikowano: 08.04.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 607

Przegląd bieżących wiadomości z kraju i ze świata z Serwisu Informacyjnego „Myśli Polskiej”.

Polska. Ekologiści z Greenpeace okupują maszynę do wydobywania węgla na terenie kopalni odkrywkowej Turów w Bogatyni. Aktywiści wywiesili transparenty, domagając się „wyznaczenia daty zamknięcia Turowa”. Jest to działanie jawnie skierowane przeciwko polskiej gospodarce. PGE zapewnia, że akcja „nie ma wpływu na funkcjonowanie elektrowni i dostawy energii elektrycznej dla odbiorców”.

Polska. Kandydatka na prezydenta Polski, prof. Joanna Senyszyn (b. SLD), powiedziała: „Rosja nie ma interesu w rozpętaniu wojny z Polską. Już chyba prędzej Trump napadnie na Grenlandię, bo raczej nie na Kanadę” (śmiech). Rządzący liczą, że Polacy, ciesząc się, że pieniądze z ich podatków są wydawane na bezpieczeństwo granic, zapomną o własnym, codziennym bezpieczeństwie. […] Już raz mieliśmy dumnie nie oddać ani guzika. Naprawdę nie musimy być prymusami, potrząsać szabelką, robić szumu husarskimi skrzydłami. Różnicę między 3-3,5% a 5% PKB, czyli ok. 90 mld złotych rocznie, można przeznaczyć na inne cele”.

Polska. W wieku 85 lat zmarł redaktor Sławomir Jerzy Tabkowski, działacz ZMP, PZPR i SdRP. W latach 1974–1983 był redaktorem naczelnym Krajowej Agencji Wydawniczej w Krakowie, a od 1983 do 1988 redagował „Gazetę Krakowską”. W latach 1989–1990 był prezesem RSW Prasa-Książka-Ruch. Był współzałożycielem i członkiem władz klubu „Kuźnica” w Krakowie.

Polska. Według sondażu United Surveys, przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski otrzymałby 38,3%. Na drugim miejscu znalazł się popierany przez PiS Karol Nawrocki – 20,1%. Trzeci byłby kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen – 18,8%.

Unia Europejska. Przedstawiciele europejskiej sieci satelitarnej Eutelsat przyznali, że ich technologia nie jest w stanie całkowicie zastąpić amerykańskich terminali Starlink w ukraińskiej armii. To potężny cios dla Kijowa i jednocześnie Brukseli. Ekspert Filip Mielczarek pisze na Interii: „Okazuje się, że Elon Musk miał rację w sprawie unikalności swojego kosmicznego internetu, bez którego, m.in. zawaliłby się front wojenny w Ukrainie. Europa nie jest w stanie obecnie zaoferować alternatywy dla systemu najbogatszego człowieka na świecie”.

Stany Zjednoczone. Już prawie 50 krajów chce natychmiastowo rozmawiać z prezydentem USA Donaldem Trumpem o zniesieniu ceł. Pierwszym krajem, który zgłosił chęć rozmów, jest Izrael. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zakomunikował: „Jesteśmy pierwsi. Myślę, że pokazuje to powiązania, nie tylko osobiste, ale między naszymi krajami”.

Stany Zjednoczone. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się na warunki USA. Po spotkaniu w Białym Domu powiedział: „Izrael bardzo szybko zlikwiduje deficyt handlowy z USA i niepotrzebne bariery handlowe, stając się wzorem wolnego handlu dla świata”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump skomentował decyzję Chin o nałożeniu 34% cła na towary ze Stanów Zjednoczonych słowami „będą kolejne cła”. Prezydent Trump dodał: „Mamy bilionowy deficyt handlowy z Chinami. Setki miliardów dolarów rocznie tracimy z Chinami. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu, nie zamierzam zawierać umowy”. Amerykański prezydent postawił Chinom ultimatum, grożąc zawieszeniem wszelkich negocjacji. Nowe cła, o których wspominał, miałyby wynosić 50%.

Stany Zjednoczone. Wobec ogłoszonych przez Donalda Trumpa taryf celnych władze Republiki Południowej Afryki prowadzą nieformalne negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Przedstawicielstwo wysokiego szczebla Rainbow Nation spotkało się w Waszyngtonie i Nowym Jorku z reprezentantami sześciuset amerykańskich firm zaangażowanych na rynku południowoafrykańskim, by dokonać przeglądu stosunków handlowych i deeskalować napięcie z Waszyngtonem, co stałoby się punktem wyjścia do wypracowania nowej równowagi w relacjach między obydwoma krajami. O sprawie napisał w „Myśli Polskiej” Ronald Lasecki.

Stany Zjednoczone. Amerykańska kongresmenka ukraińskiego pochodzenia Victoria Spartz powiedziała: „Ukraina nie powinna żądać od Rosji oddania okupowanych ziem”. W wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Telegraph” amerykańska polityk poparła decyzję prezydenta Donalda Trumpa o podjęciu negocjacji z Władimirem Putinem, stwierdzając, że w obecnej sytuacji „nie ma łatwych rozwiązań”. Spartz w pierwszych miesiącach wojny mocno wspierała Ukrainę i ostro krytykowała Rosję. Z czasem jednak zmieniała zdanie. W 2024 roku zagłosowała przeciwko pakietowi pomocy dla Kijowa o wartości 61 miliardów dolarów, argumentując, że konieczny jest lepszy nadzór nad wykorzystaniem amerykańskich funduszy, a priorytetem jest bezpieczeństwo granic USA.

Stany Zjednoczone. W wieku 94 lat zmarł w Missouri Theodore McCarrick, były kardynał Kościoła katolickiego. Został usunięty ze stanu duchownego w wyniku potężnego skandalu związanego z molestowaniem seksualnym. W 2020 roku Watykan ujawnił błędy, które doprowadziły do wielokrotnych awansów McCarricka.

Rosja. Według byłego prezydenta, a obecnie przywódcy Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą operacje bojowe w obwodach biełgorodzkim i kurskim, na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ich celem, według Załenskiego, jest ochrona ukraińskich miast w pobliżu granicy. Powoływał się przy tym na słowa generała Ołeksandra Syrskiego.

Ukraina. Były premier Polski Leszek Miller zamieścił na swoim profilu facebookowym informację, że Ukraina nie odpowiada na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie ekshumacji pomordowanych Polaków. Rzecznik IPN, dr Rafał Leśkiewicz, przekazał PAP, że IPN złożył wniosek w sprawie przeprowadzenia prac poszukiwawczych w miejscowości Ugły. Powiedział: „Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi od strony ukraińskiej w tej sprawie”. Dodał, że „faktycznie to strona ukraińska, a nie polska, będzie prowadziła te prace”.

Ukraina. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), Światosław Szewczuk, powiedział, że „najpewniejszymi obrońcami pokoju w Ukrainie i jego prawdziwymi budowniczymi są nasi wojskowi – mężczyźni i kobiety, dziewczęta i chłopcy, którzy piersią i kosztem własnej krwi powstrzymują agresora”. Informacje te, jak zwykle, podała Katolicka Agencja Informacyjna.

Białoruś. „Władimir Putin zadzwonił do Aleksandra Łukaszenki i podziękował mu za zatrzymanie partii szczególnie niebezpiecznego ładunku” – poinformowało biuro prezydenta Białorusi. Według Państwowego Komitetu Celnego Białorusi: „41-letni kierowca próbował przemycić 580 kg wyjątkowo silnego materiału wybuchowego produkcji zagranicznej, prawdopodobnie z USA, przez granicę polsko-białoruską, a następnie przetransportować go do Rosji”. Do zatrzymania doszło na punkcie kontrolnym w Brześciu.

Francja. Po raz kolejny tysiące osób wyszły na ulice Paryża, by okazać wsparcie dla szefowej Zjednoczenia Narodowego, Marine Le Pen. Francuska polityk powiedziała: „Nie prosimy o to, by być ponad prawem, ale by nie być poniżej prawa”. Głosy poparcia dla Le Pen płyną z całego świata. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, powiedział: „Coraz więcej europejskich stolic podąża drogą naruszania norm demokratycznych”. Lider holenderskiej Partii Wolności (PVV), Geert Wilders, napisał: „Wspieram ją, wierzę w nią w 100% i ufam, że wygra apelację i zostanie prezydentem Francji”. Wicepremier Włoch i lider Ligi, Matteo Salvini, oświadczył na platformie „X”, że wyrok to „wojna wypowiedziana przez Brukselę”. Dodał: „Ten, kto boi się osądu wyborców, często zapewnia sobie spokój poprzez wyrok sądu. W Paryżu skazali Marine Le Pen i chcieliby wykluczyć ją z życia politycznego. To fatalny film, który widzimy także w innych krajach, jak Rumunia”. Jeszcze dalej poszedł premier Węgier, Viktor Orbán, który zadeklarował: „Je suis Marine!”. Z kolei kandydat na prezydenta Polski z ramienia Konfederacji, Sławomir Mentzen, napisał: „Prowadząca w sondażach Le Pen zostanie prawdopodobnie wykluczona z wyborów prezydenckich we Francji. To już drugi po Rumunii przypadek, gdy system usuwa kandydatów, którzy mogą mu zagrozić. Czy to jest ta demokracja walcząca, o której mówił Tusk? Czy Polacy będą mogli sami wybrać swojego prezydenta?”.

Wielka Brytania. Robert Jenrick (Partia Konserwatywna) napisał na platformie „X”, że w Wielkiej Brytanii islamskie gangi przejmują kontrolę nad zakładami karnymi. Twierdzi, że radykałowie islamscy zmuszają innych więźniów do konwersji na ich religię, a ci, którzy odmówią apostazji, muszą być izolowani od reszty w celu ich ochrony. W więzieniach funkcjonują tajne trybunały szariackie, a system więziennictwa nie reaguje w obawie przed oskarżeniami o „rasizm”. Napisał: „Gangi islamistyczne prowadzą sądy szariatu. Dyktują diety. Egzekwują swoje zasady groźbami i chłostą. Funkcjonariusze obawiają się, że jeśli podejmą interwencję, zostaną oskarżeni o rasizm”.

Litwa. Litewska straż graniczna za pomocą śmigłowca będzie monitorować ruch rosyjskich pociągów tranzytowych zmierzających z i do obwodu królewieckiego. Szef tamtejszego MSW, Władysław Kondratowicz (Vladislav Kondratovic), podkreślił, że decyzja ma na celu „zaostrzenie nadzoru nad ochroną granic”.

Izrael. Wojska izraelskie w Strefie Gazy znacznie poszerzyły kontrolowany przez siebie obszar i zajmują teraz ok. 50% tego terytorium – powiadomiła w poniedziałek agencja AP. Izraelscy żołnierze systematycznie zrównują z ziemią opanowywane tereny, zamieniając je w pustkowie.

Mjanma. Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła 3600 – poinformowała w poniedziałek chińska telewizja państwowa CCTV. Ekipy ratunkowe z Indii, Rosji i Chin zakończyły poszukiwania ocalałych w kataklizmie. ONZ podkreśliła, że trzęsienie ziemi pogłębiło kryzys humanitarny w Mjanmie. Pomoc z polskiej strony jest prowadzona przez Caritas.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. W stolicy Korei Północnej odbył się maraton, w którym po długiej przerwie wzięli również udział zagraniczni sportowcy, w tym biegacze z Polski. Wojciech Kopeć pochwalił się w mediach społecznościowych, że wygrał zawody w kategorii amatorów. „To nie była łatwa trasa, ale cieszy najlepszy czas w tym roku”. Sportowiec osiągnął czas 2:30:39. Trasa biegu przebiegała zarówno przez Pjongjang, jak i tereny wiejskie, a meta znajdowała się na stadionie mieszczącym 50 000 widzów. Udział w wydarzeniu wywołał głosy krytyki w Polsce.

Autorstwo: łj
Źródło: MyslPolska.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.