RPA łagodzi napięcie z USA

Opublikowano: 07.04.2025 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 405

Wobec ogłoszonych przez Donalda Trumpa taryf celnych, władze Republiki Południowej Afryki prowadzą nieformalne negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Przedstawicielstwo wysokiego szczebla Rainbow Nation spotkało się w Waszyngtonie i Nowym Jorku z reprezentantami sześciuset amerykańskich firm zaangażowanych na rynku południowoafrykańskiego kraju, by dokonać przeglądu stosunków handlowych i deeskalować napięcie z Waszyngtonem, co stałoby się punktem wyjścia do wypracowania nowej równowagi w relacjach między obydwoma krajami.

Waszyngtonowi nie podoba się zacieśnienie przez Pretorię współpracy wojskowej z Pekinem i Moskwą oraz potępienie zbrodni Izraela na arenie Międzynarodowego Trybunału Karnego. Gwiazdy i pasy starają się zatem jak najgłębiej uderzyć swego krnąbrnego partnera, wykorzystując do tego zarówno relacje między Białymi a Czarnymi w erze postapartheidowskiej, jak i ogłoszenie taryf celnych na import z RPA wysokości 30%. Probierzem deeskalacji między największymi potęgami odpowiednio Ameryki Północnej i Afryki będzie rozstrzygnięcie przez władze rezydujące w Mieście Jarakandy, czy prawo do działania w RPA przyznane zostanie Starlinkowi – firmie założonej przez urodzonego w tej metropolii a obecnie powiązanego z Donaldem Trumpem Elona Muska.

Taryfy celne ogłoszone przez Trumpa w „dniu wyzwolenia” 2 kwietnia zagrażają finansom RPA, wciąż zależnym od „wsadu” amerykańskiego. Co prawda Państwo Środka zajęło w ubiegłej dekadzie miejsce gwiazd i pasów jako największy partner handlowy Afryki Południowej, finanse i rezerwy walutowe Pretorii wciąż jednak zależą od dolara USA. Plan podmienienia finansowego fundamentu państwa z dolara USA na euro, choć ochoczo wspierany przez Brukselę, wymaga dla swej realizacji czasu.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.