Liczba wyświetleń: 364
Trwa spór o to, co zrobić z islandzkimi orkami, które były gwiazdami oceanarium w Antibes we Francji. Są one potomkami dwóch z około 50 osobników złowionych u wybrzeży Islandii i sprzedanych do ogrodów zoologicznych.
Orki Wikie i Keijo od lat były główną atrakcją oceanarium w Antibes. Wikie to 23-letnia samica, a Keijo to jej 11-letni syn. Obecnie toczą się spory między obrońcami praw zwierząt a właścicielami oceanarium dotyczące przyszłości orek.
Rodzice Wikie zostali złowieni u wybrzeży Islandii w latach 1970. Orki te były częścią grupy ponad pięćdziesięciu osobników schwytanych w krajowych wodach i sprzedanych do zagranicznych ogrodów zoologicznych. Najsłynniejszy jest Keiko, który zyskał światową sławę dzięki filmowi „Uwolnić orkę”.
Handel orkami prowadzono w latach 1976–1989 z inicjatywy Jóna Kr. Gunnarssona, założyciela Muzeum Morskiego w Hafnarfjörður. Część dochodu ze sprzedaży zwierząt przeznaczono na finansowanie muzeum.
W programie Þetta helst na Rás 1 przedstawiono kulisy tego handlu. Córka Jóna, Ragnhildur Jónsdóttir, towarzyszyła kilku orkom w podróży do Sea World w USA, gdzie nauczyła się ich tresury. W programie opisała spektakularne transporty orek za granicę i wyzwania związane z tym procederem.
W archiwum RÚV można znaleźć nagrania przedstawiające nowo złowione orki transportowane ciężarówkami do Muzeum Morskiego, gdzie były przetrzymywane przed wysłaniem za granicę. Na nagraniu widać ogromne zwierzę podnoszone przez dźwig i opuszczane do basenu. Około dziesięciu mężczyzn próbuje je kontrolować, ale orka uderza ich płetwami i ogonem, wydając głośne dźwięki. Jón Kr. Gunnarsson w wywiadzie dla RÚV przyznał, że dochody ze sprzedaży orek pomogły w modernizacji muzeum.
Wikie i Keijo przez lata były gwiazdami oceanarium w Antibes. Jednak francuskie władze zakazały pokazów z udziałem ssaków morskich. W związku z tym na początku roku oceanarium zostało zamknięte, a jego właściciele chcą przenieść Wikie i Keijo do Loro Parque na Teneryfie – miejsca często odwiedzanego przez Islandczyków. Sprawą zajęły się m.in. BBC, „El Paísb i „The Guardian”.
Obrońcy zwierząt są oburzeni tymi planami i chcą powstrzymać transport orek. Osiągnęli już częściowy sukces – francuskie sądy tymczasowo zakazały ich przewozu ze względów zdrowotnych. Wikie i Keijo wciąż przebywają w basenach w Antibes.
„My, Islandczycy, powinniśmy ozliczyć się z przeszłością – z dwudziestoletnią historią, w której odbieraliśmy młode orki ich matkom i wysyłaliśmy do akwariów, będących więzieniami dla tych zwierząt. To haniebna historia” – stwierdził Sigursteinn Másson z Islandzkiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt i przedstawiciel organizacji Whale and Dolphin Conservation.
W innym odcinku programu Þetta helst ekspertka do spraw waleni, Edda Elísabet Magnúsdóttir, opisała skutki odbierania młodych orek ich matkom. Walenie pozostają związane z matkami przez całe życie i towarzyszą im aż do śmierci.
Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: RÚV
Źródło: IcelandNews.is