Liczba wyświetleń: 327
Islandzkie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody złożyło formalną skargę do parlamentarnego rzecznika praw obywatelskich w związku z decyzją byłego ministra rolnictwa Bjarniego Benediktssona o wydaniu licencji na połowy płetwali zwyczajnych i karłowatych. W międzyczasie jeden z najbardziej znanych na świecie aktywistów antywielorybniczych zobowiązał się do przyjazdu na Islandię, gdy rozpocznie się sezon polowań.
Jak donosi RÚV, sednem skargi jest podważenie mandatu Bjarniego do wydawania takich zezwoleń. Jej autorzy twierdzą, że jak dotąd nie wykazano takiego uzasadnienia prawnego.
Tymczasem ministerialna grupa robocza, która została zebrana w lutym 2024 r., ma pod koniec tego miesiąca opublikować własne ustalenia dotyczące legalności polowań na wieloryby. Zezwolenia na polowania będą musiały obejmować takie kwestie, jak prawo do wykonywania zawodu, przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt i uprawnienia ministerialne.
Jak donosi Vísir, działacz zwalczający polowania na walenie, Paul Watson, obiecał powrócić na Islandię na sezon wielorybniczy. Działalność Watsona w tym kraju ma długą i bogatą historię. Najbardziej znaczącym wydarzeniem było sabotowanie przez jego grupę Sea Shepherd w 1986 r. dwóch statków wielorybniczych i zakładu przetwórczego.
Watson spędził prawie pięć miesięcy w areszcie w Nuuk, ale został zwolniony po tym, jak duńskie władze zdecydowały, że nie zostanie wydany Japonii. Tamtejsze władze zarzucają mu atak na wielorybników w 2010 roku i użycie wobec nich przemocy, jednak Watson stanowczo zaprzecza tym oskarżeniom.
W 2022 r. utworzył on nową grupę, Fundację Paula Watsona, która, podobnie jak Sea Shepherd, jest organizacją charytatywną zwolnioną z podatku. Członkowie tej grupy byli zaangażowani w protesty przeciwko wielorybnictwu w 2023 roku. Dwie należące do niej aktywistki przykuły się wtedy do masztów statków wielorybniczych Hvalur 8 i Hvalur 9 w porcie w Reykjavíku.
W rozmowie z japońską agencją Kyodo News, cytowaną przez serwis „Japan Today”, Watson oświadczył: „Nasza obecna kampania ma na celu zatrzymanie nielegalnych połowów wielorybów tego lata. Będziemy zakłócać islandzki przemysł wielorybniczy. Zaczynamy w czerwcu”.
Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is