Polska Rzeczpospolita Imigrancka

Opublikowano: 17.03.2025 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 849

Liczba migrantów w Polsce dynamicznie rośnie, a nasz kraj zmienia swój status z państwa emigracyjnego na imigracyjne. Według ekspertów ten trend będzie się nasilał, a Polacy powinni przygotować się na życie w coraz bardziej zróżnicowanym społeczeństwie.

„Polska ewidentnie zmieniła swój status i stała się krajem imigracyjnym, czyli takim krajem, do którego się raczej przyjeżdża, niż z którego się wyjeżdża” – stwierdza prof. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Money.pl.

Jak podkreśla ekspert, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko dla osób z bliskiego sąsiedztwa, ale również dla migrantów z odległych regionów świata, którzy coraz częściej planują dłuższy pobyt w naszym kraju.
Skala zjawiska

Według szacunków GUS, przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa w Polsce mogło przebywać nawet 2,2 mln imigrantów. To ogromny wzrost w porównaniu z początkiem poprzedniej dekady, gdy liczba ta była około dwudziestokrotnie mniejsza. „Ten okres silnego zwiększenia skali migracji to jest czas po 2014 r., czyli od wybuchu pierwszej wojny w Ukrainie, a potem już po 2018 r., kiedy ta liczba imigrantów w Polsce była naprawdę bardzo duża” – analizuje prof. Kaczmarczyk.

Kolejny znaczący wzrost nastąpił po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, kiedy do Polski dotarło około miliona, a w szczytowym momencie nawet półtora miliona uchodźców.

Kolejnym zjawiskiem jest rosnąca liczba migrantów z nietypowych dotąd kierunków, takich jak kraje Ameryki Południowej. Rozmówca money.pl wyjaśnia, że nie jest to efekt nagłego wzrostu atrakcyjności Polski, ale raczej rezultat działalności agencji rekrutacyjnych. Te poszukują kandydatów w coraz bardziej odległych krajach.

Prof. Kaczmarczyk przewiduje dalszy wzrost liczby migrantów w Polsce. „W mojej ocenie to coś, co powinniśmy zaakceptować i nauczyć się lepiej funkcjonować w tej rzeczywistości, ponieważ biorąc pod uwagę potrzeby polskiego rynku pracy, ale też ogólną sytuację polityczną czy geopolityczną, spodziewałbym się raczej intensyfikacji zjawisk migracyjnych niż radykalnego odwrócenia trendów” – podkreśla.

Nie ukrywa, że trend ten oznacza duże wyzwania dla samych Polaków. „Traktujemy integrację jako proces wielostronny, to znaczy taki, w którym uczestniczą sami imigranci, ale też obywatele kraju celowego. Nie oznacza to, że mamy czynić na przykład jakieś koncesje na poziomie prawa czy też norm, zwyczajów, które wyznajemy. Chodzi o to, że musimy sobie zdać sprawę z tego, że funkcjonowanie w społeczeństwie wieloetnicznym czy wielokulturowym wiąże się z pewnymi wyzwaniami także dla nas” – uważa prof. Kaczmarczyk.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Money.pl
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Sithis 17.03.2025 23:44

    Czasami mi się chce wymiotować po przeczytaniu artykułu takiego jak ten. Też tak macie?

  2. Szurnięty Mędrzec 18.03.2025 01:19

    Czyli migrant przyjedzie i będzie pracował zamiast polaka, bo imigrant weźmie mniej za pracę a później przedsiębiorcy będą narzekać, że jeśli Polacy zdecydują się wysiedlić migrantów to kto zamiast nich będzie pracować

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.