KE sfinansuje fabrykę sztucznej inteligencji w Poznaniu

Opublikowano: 13.03.2025 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 939

Komisja Europejska poinformowała w środę o utworzeniu sześciu kolejnych fabryk AI, z których jedna powstanie w Polsce. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) otrzyma 50 mln euro (ok. 200 mln zł) wsparcia od KE na budowę fabryki Piast AI. 340 mln zł zapewni polski rząd.

Chodzi o inicjatywę ogłoszoną przez Komisję Europejską we wrześniu zeszłego roku, której celem jest utworzenie w Europie sieci wyspecjalizowanych ośrodków badawczo-rozwojowych. W założeniu KE mają one pomóc uczynić z Europy wiodącego gracza w dziedzinie sztucznej inteligencji i pobudzić innowacyjność w całej UE.

Jak podała Komisja na swojej stronie internetowej, fabryka Piast AI w Poznaniu będzie dążyć do przyspieszenia wdrażania technologii AI w sektorze akademickim i przemysłowym, zwłaszcza w zakresie: nauk o zdrowiu i nauk biologicznych, IT i cyberbezpieczeństwa (w tym kwantowego), kosmosu i robotyki, zrównoważonego rozwoju (energetyka, rolnictwo i zmiany klimatu) oraz sektora publicznego.

W grudniu KE wybrała pierwsze siedem lokalizacji, a w środę ogłosiła kolejne sześć. Jak podała, fabryki sztucznej inteligencji poza Polską zostaną uruchomione w przyszłym roku także w Austrii, Bułgarii, Francji, Niemczech i Słowenii.

Sześć fabryk AI powstanie dzięki inwestycjom krajowym i europejskim wynoszącym łącznie około 485 mln euro. Fabryki zapewnią uprzywilejowany dostęp start-upom zajmującym się sztuczną inteligencją oraz małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP), co będzie sprzyjać wzrostowi i bardziej efektywnej ekspansji.

Polskie Ministerstwo Cyfryzacji podało, że projekt realizowany przez PCSS otrzyma 50 mln euro (200 mln zł) od KE, co zwiększy dotychczasową pulę w wysokości 340 mln zł, zapewnionych przez polski rząd na rozwój Fabryk AI.

Resort poinformował też, że Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH z Krakowa, „korzystając z doświadczeń Poznania oraz wsparcia specjalistów Instytutu IDEAS”, przystąpi do konkursu na początku maja, aby ubiegać się o kolejne środki na rozwój infrastruktury AI w Polsce.

Inicjatywa KE – funkcjonująca pod nazwą Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) – skupia 17 państw członkowskich i dwa państwa stowarzyszone.

„Infrastruktura i usługi świadczone przez fabryki AI są niezbędne do wykorzystania pełnego potencjału tego sektora w Europie” – podała KE w komunikacie. „Dzięki wsparciu światowej klasy sieci superkomputerów UE fabryki te będą łączyć w sobie najważniejsze elementy innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane i talenty. Umożliwi to firmom działającym w obszarze sztucznej inteligencji, zwłaszcza MŚP i start-upom, a także badaczom, udoskonalenie szkoleń i rozwoju modeli sztucznej inteligencji na dużą skalę, które będą godne zaufania i etyczne” – podkreśliła.

Autorstwo: Magdalena Cedro (PAP)
Ilustracja: WolneMedia.net (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. las 13.03.2025 20:10

    W tym kraju nawet sztuczna inteligencja może niedomagać…

  2. niecowiedzacy 14.03.2025 00:07

    Ludzie Solidarności od 36 lat dają 100% gwarancji iż żadne przedsięwzięcie w polsce się nie uda. W moim mieście są trzy przedsiębiorstwa zajmujące się innowacjami a moje projekty zostały odrzucone ze względu iż nie dostarczyłem ich przez szybki internet który nie działa od chwili wybudowania. Rozdano granty na stworzenie pieczywa ekologicznego i już 5 lat minęło jak pieczywo się piecze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.