Dużo polskich nazwisk w Bundestagu

Opublikowano: 08.03.2025 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

W Bundestagu jest kilka osób z polskimi korzeniami. Niektórzy całkiem nieźle władają językiem polskim i czują związek z ojczyzną. Podkreślają jednak, że „ich serce bije dla Niemiec”.

W Bundestagu zasiada 630 posłów. Ośrodek Mediendienst-Integration podał, że co najmniej 73 członków Bundestagu ma korzenie w innych krajach, niż Niemcy. „Oczywiście wszyscy z nich mają obywatelstwo niemieckie, bo to warunek, aby kandydować. Oznacza to, że odsetek parlamentarzystów z tak zwanym „pochodzeniem migracyjnym” wynosi 11,6 procent. To zbliżony poziom do poprzedniej kadencji, w której odsetek ten wynosił 11,3 procent” – wskazuje „Deutsche Welle”.

Przykładem członka Bundestagu z polskim pochodzeniem jest Paul Ziemiak. Urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Wyjechał z rodzicami w wieku trzech lat do Niemiec. Należy do CDU. W latach 2018-2022 był sekretarzem generalnym ugrupowania. „Można się spodziewać, że Paul Ziemiak będzie miał wpływ na politykę przyszłego kanclerza Friedricha Merza w stosunku do Polski. Mówi po polsku i jest zaangażowany w sprawy polsko-niemieckie” – wskazuje DW. „Rządy CDU będą oznaczać nową erę w relacjach polsko-niemieckich, które nie były ostatnio dobre” – mówił niedawno w podcaście „Cosmo po polsku”. „Nigdy nie zapomnę skąd pochodzę. Jestem Niemcem, ale wiem, gdzie są moje korzenie” – powiedział dla DW Ziemiak.

Agnieszka Brugger urodziła się w 1985 roku w Legnicy. W wieku czterech lat przeniosła się z rodzicami do Niemiec. W Bundestagu jest od 2009 roku. Należy do Zielonych i zajmuje się sprawami obronności oraz polityki międzynarodowej. Sama twierdzi, że czuje się i Niemką i Polką, choć gdyby była Polką, to zapewne wiedziałaby, że takie połączenie jest niemożliwe. „Jestem i czuję się Europejką; tutaj zbiega się to, co polskie z tym, co niemieckie” – przekonywała w jednym z wcześniejszych wywiadów.

Z Zielonych pochodzi też Nyke Slawik. Urodziła się w 1994 roku w Leverkusen. Jej ojciec pochodzi ze Śląska, z którego wyemigrował w latach 70-tych. Niechlubnie zasłynęła tym, że była jedną z pierwszych osób, które w Bundestagu ostentacyjnie chwaliły się swoją zmiennopłciowością. „Przez długi czas moja rodzina miała w Polsce drugą ostoję, ale w ostatnich latach już coraz mniej. Jestem członkinią polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu i dzięki temu mam trochę politycznych kontaktów z Polską” – powiedziała w styczniu ubiegłego roku DW [pisownia oryginalna]. Slawik zajmuje się polityką transportową, nowoczesną polityką społeczną i ochroną klimatu. Wspiera również propagandę LGBT.

Adam Balten z AfD urodził się w 1983 roku w Sosnowcu. Zajmuje się sprawami szkolnictwa i oświaty. Do Niemiec wyjechał w wieku pięciu lat. Posługuje się „bez problemu” językiem polskim. Czuje się też związany z Polską. „Często odwiedzaliśmy dziadków i rodzinę w Polsce. Kiedy tylko było to możliwe, braliśmy udział w rodzinnych uroczystościach, ślubach czy okrągłych rocznicach. Wielokrotnie spędzałem wakacje w Polsce z przyjaciółmi z Niemiec” – powiedział DW Balten. Zaznaczył jednak, że „choć poprzez rodzinę ma emocjonalne związki z Polską, to jednak jego serce bije dla Niemiec”. „Chciałbym pielęgnować nasze dobre relacje z Polską, ponieważ wspólna, wielowiekowa historia połączyła i wzajemnie ukształtowała Niemcy i Polskę. Ważne jest, aby współpracować po sąsiedzku, uczyć się od siebie i wspólnie się rozwijać. Gdyby pojawiła się taka możliwość, bardzo chętnie bym się zaangażował” – podkreślił.

Z Lewicy w Bundestagu zasiada Stella Merendino. Urodziła się w Gdańsku w 1994 roku. Jej ojciec jest Włochem, a matka Polką. „W Bundestagu znajdziemy ponadto jeszcze kilkoro polityków o polsko brzmiących nazwiskach, choć nie musi to automatycznie oznaczać aktualnych związków z Polską. Polskie nazwiska są w Niemczech dość rozpowszechnione, są pochodną migracji ostatnich stuleci, częściowo sięgającej nawet osiemnastego wieku” – wskazuje „Deutsche Welle”.

Jako przykład postanowiony jest obecny współprzewodniczący Zielonych Felix Banaszak. „Co ciekawe, w swoich mediach społecznościowych niedawno zamieścił film, w którym promował poprawną wymowę swojego nazwiska. Po tym, gdy zajął kierownicze stanowisko w swojej partii, wielu dziennikarzy nie potrafiło go właściwie wymówić” – zaznaczyła redakcja.

Autorstwo: DC
Na podstawie: DW.com
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 08.03.2025 18:39

    U nas są całe rzesze osobników o polsko brzmiących nazwiskach i mówiących po polsku, ale żaden z nich nie jest Polakiem – i chyba jest ich najwięcej w Warszawie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!