Liczba wyświetleń: 970
Parlament Szwajcarii oficjalnie uznał okrucieństwa popełnione przez Państwo Islamskie (ISIS, Daesh) wobec społeczności Jazydów w Iraku za ludobójstwo.
Wniosek przyjęty 24 grudnia 2024 roku potępił systematyczne ekspulsje, gwałty i morderstwa Jazydów, a także niszczenie miejsc związanych z ich kulturą. Większość Szwajcarskiej Rady Narodowej zagłosowała za projektem ustawy, przy czym 105 parlamentarzystów poparło wniosek uznający zbrodnie wobec Jazydów za ludobójstwo, podczas gdy 61 było mu przeciwnych. W parlamentarnym oświadczeniu podkreślono potrzebę zabezpieczenia międzynarodowych reparacji i sprawiedliwości dla ocalałych.
Przeprowadzony w sierpniu 2014 roku atak ISIS na zamieszkane przez Jazydów centrum Sindżaru (Shingalu), doprowadził do śmierci około 5000 osób, a także porwania 6417 kobiet i dzieci, które zostały następnie zmuszone do pracy i seksualnego niewolnictwa. Zespół Śledczy ONZ ds. Promowania Odpowiedzialności za Zbrodnie Popełnione przez Da’esh/ISIL (UNITAD) sklasyfikował atak jako wyraźny dowód świadczący o zamiarze dokonania ludobójstwa.
Międzynarodowa Komisja ds. Osób Zaginionych (ICMP) rozpoczęła inicjatywę mającą na celu ponowne połączenie uprowadzonych Jazydów z ich rodzinami. Rząd regionalny Kurdystanu oraz rząd federalny Iraku na mocy Porozumienia z Sindżaru z 2020 roku zobowiązały się do współpracy w celu powrotu przesiedlonych Jazydów do ich domów w Sindżarze.
11 grudnia 2024 roku holenderski sąd skazał wyznawczynię ISIS, Hasnę A. za przestępstwa popełnione wobec jazydzkiej kobiety. Hasna A. oskarżona została o praktykowanie czynów niewolniczych, przynależność do organizacji terrorystycznej, promowanie przestępstw terrorystycznych, a także narażenie na niebezpieczeństwo swego małoletniego syna. Tydzień później usłyszała wyrok 10 lat pozbawienia wolności.
Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: VOA (CC BY-SA 4.0)
Na podstawie: MedyaNews.net, CounterVortex.org, Jurist.org, REF.ch
Źródło: WolneMedia.net