Liczba wyświetleń: 723
Mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. zaostrzający prawo aborcyjne nadal obowiązuje, od 15 października 2023 r. znacząco wzrosła liczba aborcji. Wg danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2024 r. lekarze przeprowadzili 896 aborcji. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
Przed zaostrzeniem prawa aborcyjnego przeprowadzano ponad tysiąc legalnych zabiegów przerwania ciąży. Po tej zmianie liczba legalnych aborcji drastycznie się zmniejszyła. Teraz – po raz pierwszy – zbliża się do tej sprzed wyroku TK.
Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacowała, że poza systemem rocznie 150 tys. kobiet przerywa ciążę. Kolektyw Legalna Aborcja oceniała, że było ich ok. 100 tys.
Nadal najwięcej Polek dokonuje aborcji za granicą. Wg danych Aborcji bez Granic w 2024 r., w zagranicznych klinikach, ciążę przerwało 1147 kobiet, w 2023 r. – 1235. Chociaż prawo się nie zmieniło, po zmianie władzy zmienił się klimat wokół przerywania ciąży.
Ilość aborcji w województwach:
– dolnośląskie – 148,
– kujawsko-pomorskie – 19,
– lubelskie – 109,
– lubuskie – 16,
– łódzkie – 88,
– małopolskie – 51,
– mazowieckie – 261,
– opolskie – 16,
– podkarpackie – poniżej 5,
– podlaskie – 9,
– pomorskie – 40,
– śląskie – 48,
– świętokrzyskie – poniżej 5,
– warmińsko-mazurskie – 13,
– wielkopolskie – 54,
– zachodniopomorskie – 19.
W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia wydało nowe wytyczne, które odnoszą się do ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wytyczne między innymi podkreślają, że każda placówka z kontraktem z NFZ ma obowiązek świadczyć usługi, do których się zobowiązała. Chodzi o to, że pojedynczy lekarz może odmówić aborcji, ale nie może tego zrobić cały szpital. Ma on obowiązek zapewnić wykonanie świadczenia, na które podpisywał umowę z funduszem. Jeśli tego nie uczyni, grozi mu kara finansowa lub nawet rozwiązanie umowy z NFZ.
Autorstwo: jj, wch
Źródło: Lewica.pl