Protestują przeciwko wpuszczaniu do fiordu sody kaustycznej

Opublikowano: 17.02.2025 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 748

Firma Hvalur hf. sprzeciwia się udzieleniu zgody ośrodkowi badawczemu Röst na wpuszczanie wodorotlenku sodu do wód Hvalfjörður tego lata. Instytut Badań Morskich rekomenduje jednak wydanie takiego pozwolenia. Instytut nie bierze bezpośredniego udziału w badaniach, ale otrzymał około stu milionów koron w formie dotacji od Röst na przeprowadzenie badań przygotowawczych w Hvalfjörður.

Naukowcy z Röst wystąpili do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pozwolenie na wpompowanie 200 ton rozcieńczonej sody kaustycznej do morza w Hvalfjörður w celu zbadania wpływu substancji zasadowych na zdolność morza do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. W celu uzyskania 200 ton roztworu zamierzają rozpuścić 30 ton wodorotlenku sodu w wodzie.

Za projektem badawczym stoją te same osoby, co za działalnością firmy Running Tide w Grundartangi, w ramach której do oceanu zrzucono prawie dwadzieścia tysięcy ton zrębków drzewnych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się o opinię do Instytutu Badań Morskich. Ten skonsultował się natomiast z zewnętrznym specjalistą z zakresu poziomu kwasowości oceanów. Należy jednak mieć na uwadze, że instytut otrzymał około 100 milionów koron w formie dotacji od Röst na badania w Hvalfjörður, a jeden z jego pracowników zasiada w radzie doradczej tej firmy.

W ekspertyzie stwierdzono, że jeśli wartość pH przekroczy 9,8 przez 96 godzin, śmiertelność ryb wzrośnie powyżej 50%. Symulacje wskazują, że w zadanym okresie wartość pH powyżej 9,8 może wystąpić w promieniu pięćdziesięciu metrów od powierzchni. Nie przeprowadzono jednak testów dotyczących wrażliwości ekosystemu w obszarze przeprowadzania eksperymentu.

Zarówno eksperci w tej dziedzinie, jak i Instytut Badań Morskich uznali jednak, że ryzyko jest niewielkie, biorąc pod uwagę stężenie roztworu i wielkość obszaru oddziaływania. W związku z tym rekomendują udzielenie zgody na przeprowadzenie badań.

Firma Hvalur hf. stanowczo sprzeciwia się temu projektowi, ponieważ jej obiekty znajdują się obok planowanego obszaru badań. Kristján Loftsson, dyrektor generalny przedsiębiorstwa, oświadczył, że zastrzega sobie prawo do domagania się unieważnienia pozwolenia, wypłacenia odszkodowania oraz nałożenia zakazu sądowego, jeśli zgoda zostanie wydana.

W oświadczeniu firmy Hvalur hf. wskazano, że zgodnie z prawem można odrzucić wniosek o pozwolenie na badania, jeśli wiążą się one z użyciem szkodliwych substancji, a nierozcieńczony wodorotlenek sodu jest żrący i niezwykle niebezpieczny. Ponadto zgodnie z regulaminem portowym surowo zabrania się wpuszczania do oceanu substancji, które mogą powodować zanieczyszczenie.

Nieuchronnie dojdzie również do sytuacji, w której złowione wieloryby będą przeciągane przez planowany obszar badań, co zdaniem Hvalur hf. zagraża bezpieczeństwu żywności. Dodatkowo, w tym samym czasie, gdy wszystkie operacje Hvalur hf. podlegają surowym przepisom, w tym dotyczącym higieny i zapobiegania zanieczyszczeniom, planowane jest uwolnienie szkodliwych substancji do fiordu.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: RÚV
Źródło: IcelandNews.is

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bboyprezes 17.02.2025 19:46

    Dzisiaj są możliwości komputerowe symulacje zrobić, a nie bawić się ponownie jak kiedyś detonacje atomówek w oceanach robili.

  2. Dandi1981 18.02.2025 09:13

    Morze odpowiada poprzez plankton za produkcje 70% tlenu na ziemi, prady morskie odpowiadaja za stabilnosc pogody, a robi sie smietnik z morza brunatne szambowe rzeki zanieczyszczaja morze , ludzie traktuja je jako wysypisko, nie zdaja sobie sprawy jak warzne jest zdrowe czyste morze ze od stanu morza zalezy przetrwanie ludzkosci , zamiast doprowadzic rzeki do krystalicznego koloru budujac oczyszczalnie ktore by generowaly prad jednoczesnie co daje 2 w 1 dla ekologi to szukaja rozwiazania ze wrzuca 200 ton proszku do prania i sie wypierze i mozna dalej brudzic , glupota i krotko wzrocznosc nie pozwalaja na dalekosiezne plany ktore sprawia ze morze nie umrze a my razem z nim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!