Liczba wyświetleń: 859
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że zamierza wznowić konkurs muzyczny z czasów sowieckich oparty na „tradycyjnych” wartościach i wolny od „perwersji” jako alternatywę dla Eurowizji.
Konkurs muzyczny Eurowizja od dawna prezentuje wykonawców pro-LGBT i ma reputację celebrowania zboczeń, w tym poprzez drag queens i homoseksualne pokazy na scenie. Natomiast nowa wersja rosyjskiej Interwizji (Intervision, Интервидение) będzie honorować „tradycyjne uniwersalne, duchowe i rodzinne wartości”.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podkreślił, że Interwizja będzie wolny od „perwersji”, a rosyjska senator Lilija Gumerowa powiedziała lokalnym mediom, że festiwal będzie „szansą na promocję prawdziwej muzyki”, a „nie fałszywych wartości, które są obce każdej normalnej osobie”.
Ławrow wyjaśnił, że Interwizja będzie ostro kontrastować z bluźnierczym i groteskowym pokazem „Ostatniej wieczerzy”, jaki miał miejsce na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu, oświadczając, że „wyjątkowe muzyczne expo” „będzie okazją dla wszystkich krajów, bez żadnej cenzury, do zaprezentowania swoich najlepszych tradycji muzycznych”, dodając: „Gwarantuję, że nie będzie żadnego wypaczenia i nadużycia natury ludzkiej, jakie widzieliśmy na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu”.
Jeden z dokumentów stanowi, że „artyści nie mogą wykonywać piosenek wzywających do przemocy, poniżających honor i godność społeczeństwa, a w tekstach piosenek należy całkowicie wykluczyć tematykę polityczną”.
Interwizja po raz pierwszy została uruchomiona przez radzieckiego przywódcę Leonida Breżniewa i odbywała się w Czechosłowacji od 1965 do 1968 roku (pierwszy festiwal Eurowizji też odbył się w 1965 roku), a następnie od 1977 do 1980 roku w Polsce, jako konkurencja bloku wschodniego dla Eurowizji (tu trzeba dodać, że Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Gdańsku, a później w Sopocie, odbywał się od 1961 roku, a w 1977 przekształcono go w konkurs Interwizji). Po rozpadzie ZSRR Rosja dołączyła do Eurowizji w 1994 roku, jednak została z niej wykluczona w 2022 roku z powodu inwazji na Ukrainę.
Festiwal jednorazowo wznowiono w roku 2008 w Soczi w Rosji. W reakcji na zwycięstwo w Eurowizji Conchity Wurst kolejny konkurs miał odbyć się w roku 2014, z opóźnieniem w roku 2015, lecz z planów nic nie wyszło.
W grudniu 2023 roku ogłoszono, że w odpowiedzi na wykluczenie Rosji z Eurowizji konkurs odbędzie się w roku 2024. Sprawy organizacyjne się przeciągnęły i ostatecznie odbędzie się na początku 2025 roku. Udział potwierdziło już 25 państw, w tym Chiny, Kuba i Iran.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: LifeSiteNews.com, pl.Wikipedia.org
Źródło: Goniec.net
Uzupełnienie historii konkursu: WolneMedia.net