Liczba wyświetleń: 876
Firma AquaBounty ogłosiła, że nie ma wystarczającej płynności, aby utrzymać „jedyną pozostałą działającą farmę” łososi genetycznie modyfikowanych.
Znajdująca się w tarapatach firma biotechnologiczna AquaBounty ogłosiła, że zaprzestanie produkcji wszystkich genetycznie modyfikowanych (GM) łososi i zamknie swój ostatni działający zakład w Bay Fortune na Wyspie Księcia Edwarda (PEI) w Kanadzie, informuje Canadian Biotechnology Action Network (CBAN). „Jesteśmy zadowoleni, że ta firma odchodzi po ponad dwudziestu latach protestów przeciwko genetycznie modyfikowanej żywności” – powiedziała Sharon Labchuk z GMO Free PEI.
AquaBounty wypuściło na rynek pierwsze na świecie zwierzę genetycznie modyfikowane – łososia genetycznie modyfikowanego – w 2017 r., ale teraz rzuca na rynek ostatnie sztuki ryb. Firma ogłosiła, że nie ma wystarczającej płynności, aby utrzymać „jedyną pozostałą działającą farmę” w Bay Fortune, a jej dyrektor generalny, David Melbourne, zrezygnował ze stanowiska.
„Ta walcząca o przetrwanie firma przetrwała głównie dzięki szumowi inwestycyjnemu, dziesięcioleciom rządowego finansowania i wsparciu federalnej polityki odmawiającej konsumentom obowiązkowego etykietowania żywności GMO. Firma nie była w stanie uczynić produkcji łososia GMO opłacalną nawet przy wszystkich dotacjach rządowych i politykach wsparcia” – powiedziała Lucy Sharratt, koordynatorka CBAN.
Oświadczenie AquaBounty pojawiło się zaledwie kilka tygodni po tym, jak rządy federalny i Wyspy Księcia Edwarda ogłosiły, że wspólnie przeznaczą 231 095 dolarów na finansowanie firmy. Zaledwie tydzień temu CBAN napisało do Audytora Generalnego Kanady i Wyspy Księcia Edwarda oraz do federalnego i prowincjonalnego ministra rybołówstwa, wyrażając sprzeciw wobec takiego wykorzystania środków i prosząc o ponowne rozpatrzenie decyzji rządu w sprawie dalszego finansowania AquaBounty. AquaBounty nadal jest winna rządowi Wyspy Księcia Edwarda co najmniej 1,5 miliona dolarów z pożyczki z 2018 roku w wysokości 2,7 miliona dolarów.
„I tak kończy się eksperyment naukowy, który nigdy nie powinien się rozpocząć z powodu ryzyka dla dzikiego łososia atlantyckiego. Ponieważ zamykają swoją działalność na Wyspie Księcia Edwarda, zachęcamy firmę do zapewnienia, że wszystkie genetycznie modyfikowane ryby i jaja zostaną bezpiecznie odłowione, by zapobiec ryzyku wydostania się ich [do środowiska] po zamknięciu firmy” — mówi Mark Butler, starszy doradca w „Nature Canada”.
W lutym 2023 r. AquaBounty ogłosiła zamknięcie swojego specjalnie zbudowanego zakładu produkcji łososia GMO w Rollo Bay i wystawiła budynek na sprzedaż we wrześniu 2024 r. W lipcu 2024 r. firma sprzedała swój drugi duży zakład produkcji łososia GMO w stanie Indiana w USA. Firma zamyka obecnie swój pozostały, mniejszy zakład w Bay Fortune, który, jak twierdzi, będzie wykorzystywany do produkcji jaj łososia GMO dla jej jeszcze niewybudowanego zakładu w Ohio w USA. Budowa zakładu w Ohio jest wstrzymana od 2023 r., a AquaBounty twierdzi teraz, że ocenia „alternatywy dla naszego projektu farmy w Ohio”, podczas gdy firma kontynuuje sprzedaż swoich aktywów.
Na podstawie: CBAN.ca, Investors.AquaBounty.com, Canada.ca
Źródło zagraniczne: GMWatch.org
Źródło polskie: WolneMedia.net