Liczba wyświetleń: 634
Uchodźcy od lat stanowią stały element europejskiego pejzażu. Jeszcze kilkanaście lat temu uchodźcami było wielu Polaków.
Przyjęta w 1951 roku Konwencja Genewska dotycząca statusu uchodźcy jest najpełniejszą kodyfikacją praw uchodźcy. Według Konwencji Genewskiej uchodźca to człowiek, który w obawie przed prześladowaniami z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przynależności do grupy etnicznej bądź przekonań etnicznych przebywa poza granicami swojego kraju i nie może lub nie chce korzystać z ochrony swojego państwa.
Uchodźcy od lat stanowią stały element europejskiego pejzażu. Jeszcze kilkanaście lat temu uchodźcami było wielu Polaków. Miliony ludzi uciekło z Rosji przed rewolucją bolszewicką, na podstawie traktatu między Grecją a Turcją w 1923 wysiedlono blisko 2 miliony osób. Ćwierć miliona osób uciekło z Niemiec w latach trzydziestych. W latach 90-tych przez Europę przeszła fala uchodźców z krajów byłej Jugosławii. Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami exodusu ponad 800 tysięcy ludzi z Kosowa – ofiary tej tragedii trafiły także do Polski.
Polska przystąpiła do Konwencji Genewskiej w 1991 roku. Do tej pory o status uchodźcy wystąpiło u nas około 14 tysięcy osób, a otrzymało go około 1000 osób. Są to ludzie m.in. z krajów byłej Jugosławii, b. ZSRR, Albanii, Algierii, Sudanu, Somalii, Etiopii, Zairu, Afganistanu. Potrzebna jest im pomoc w załatwianiu formalności, porady prawne, dach nad głową, pomoc materialna i socjalna. Nie znają języka polskiego, nie maja własnego dachu nad głową, pracy. Potrzebują wsparcia w najbardziej podstawowych sprawach.
Instytucje, w których uchodźcy mogą szukać pomocy to Caritas Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polski Czerwony Krzyż, Poradnia Prawna Ośrodka Obrony Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polska Akcja Humanitarna prowadzi Centrum Pomocy Uchodźcom, które udziela pomocy kilkuset osobom rocznie. Realizuje program integracyjny dla osób, które status uchodźcy już otrzymały – pomaga w znalezieniu mieszkania, pracy, w nauce języka polskiego.
Sytuacja uchodźców w Polsce jest trudna, zwłaszcza z powodu dużego bezrobocia czy wysokich cen mieszkań. Atrakcyjniejsza jest dla uchodźców Europa Zachodnia, jednak jej kraje nie zawsze chętnie ich przyjmują, zwłaszcza że zaciera się różnica między osobami uciekającymi ze swego kraju z powodu prześladowań i emigrującymi z powodów ekonomicznych. Prawo do schronienia przysługuje każdemu uchodźcy, jednak obywatele wielu zamożnych krajów często odnoszą się niechętnie do przybyszów, których utrzymanie może być kosztowne.
Już ponad 4 miliony osób wystąpiły o status uchodźcy w krajach europejskich w ostatnich dziesięciu latach. Problem uchodźców w coraz większym stopniu będzie dotyczył Polski.
Autor: A.R.
Źródło: Pomagamy
Aby ustąpić miejsca imigrantom, przenieśmy się do Sudanu, Etiopii, Afganistanu.. itd
Pieniędzy na leczenie obywateli nie ma ale za to jest kasa na emigrantów i wojny. Paranoja!! Zwariowane czasy nam nastały . chyba urodziłem się nie w tym czasie co powinienem. az strach pomyslec co czeka moje dzieci