Apple zapłaci miliony za nielegalne podsłuchiwanie

Opublikowano: 09.01.2025 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1191

Gigant technologiczny Apple zgodził się zapłacić 95 milionów dolarów odszkodowania w ramach ugody dotyczącej pozwu zbiorowego, w którym oskarżono firmę o bezprawną inwigilację. Chodzi o nagrywanie użytkowników poprzez asystenta głosowego Siri.

Sprawa, która ciągnęła się przez pięć lat, dotyczyła zarzutów o potajemne aktywowanie Siri i nagrywanie prywatnych rozmów użytkowników iPhone’ów oraz innych urządzeń Apple – nawet bez wypowiedzenia frazy aktywującej „Hej, Siri”.

Co więcej, według pozwu, zebrane w ten sposób nagrania były następnie udostępniane reklamodawcom w celach marketingowych.

Apple oficjalnie nie przyznaje się do zarzutów, a obecny szef Tim Cook sprzedaje bajeczki o ochronie prywatności jako o „podstawowym prawie człowieka”. Mimo wszystko gigant zgodził się w ramach ugody zapłacić 95 mln dolarów. Decyzja ta stoi w wyraźnej sprzeczności z deklarowaną przez firmę niewinnością.

Ostateczna rozprawa sądowa odbędzie się 14 lutego. Jeśli sąd zatwierdzi ugodę – a wszystko na to wskazuje – każdy użytkownik urządzenia Apple z okresu od września 2014 do końca 2024 roku będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie.

Inwigilowania, czyli złamania prawa do prywatności, nie wyceniono jednak zbyt wysoko. Pojedynczy użytkownik może otrzymać do 20 dolarów za każde kwalifikujące się urządzenie, ale maksymalnie za pięć urządzeń. Dokumenty sądowe przewidują, że tylko 3-5 proc. uprawnionych konsumentów zdecyduje się na złożenie wniosku o odszkodowanie.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. adm. Maurycy Hawranek 09.01.2025 14:29

    Łopatologicznie chodzi o to, że jeśli ktoś nagrany rozmawiał np. o potrzebie zakupu spodni, to zaczęły mu się nagle na komórce pojawiać reklamy spodni.

  2. emigrant001 09.01.2025 18:53

    Kwintesencja rozumienia wolności:)
    „Inwigilowania, czyli złamania prawa do prywatności, nie wyceniono zbyt wysoko.”

  3. Katarzyna TG 09.01.2025 20:34

    > Inwigilowania, czyli złamania prawa do prywatności, nie wyceniono zbyt wysoko.

    A konkretnie, jak gdzieś wyczytałam, koncern Apple potrzebuje 7 godzin by zarobić te 95 milionów więc spoko, i tak się opłacalo. To jest kpina a nie sprawiedliwość.

  4. lelos2 10.01.2025 12:04

    Pare lat temu była u mnie w domu koleżanka i poruszyłem z nią temat planowanego zakupu czarnoprochowego rewolweru. Minęło parę minut i chciała mi pokazać jakąś stronę na telefonie a tu BAM ! reklama sklepu z czarnoprochowcami. Zapytałem czy wcześniej szukała czegoś w tym temacie na telefonie, powiedziała że nie. Telefon był z androidem, chyba samsung, już nie pamiętam.

    Tak więc to bynajmniej nie tylko domena appla. Prawie każdy z nas nosi w kieszeni małego UB’ka i co ciekawe mało komu to przeszkadza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.