Polacy wciąż najliczniejszą mniejszością na Islandii

Opublikowano: 14.12.2024 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 729

Jak informuje islandzki urząd statystyczny, imigrant jest definiowany jako osoba urodzona za granicą, której rodzice i dziadkowie również pochodzą z innego kraju. Imigranci drugiego pokolenia to osoby urodzone w Islandii, których dwoje rodziców jest imigrantami. Uważa się, że osoba ma zagraniczne pochodzenie, jeśli jeden z rodziców jest obcokrajowcem lub jeśli urodziła się za granicą, ale ma rodziców pochodzących z Islandii.

Polacy nadal stanowią największą grupę ludności napływowej na Islandii, na dzień 1 stycznia 2024 r. liczącą 22 394 osób, co odpowiada 32,1% łącznej liczby imigrantów. Całkowita populacja Islandii na początku 2024 r. wynosiła 383 726 osób.

„Ukraińcy byli drugą co do wielkości grupą (5,3%), a następnie Litwini (5,1%). Wśród imigrantów płci męskiej 33,8% stanowili Polacy (12 737 z 37 691). Litwini byli drugą co do wielkości grupą (5,9%), a następnie Rumuni (5,5%). Wśród imigrantek 30,2% stanowiły Polki, a następnie Ukrainki (6,6%) i Filipinki (5,1%)” – zauważono w artykule.

Jak podano w raporcie OECD opublikowanym we wrześniu, Islandia doświadczyła największego napływu imigrantów w stosunku do wielkości populacji w ciągu ostatniej dekady spośród wszystkich krajów, które zrzesza ta organizacja. Ludność napływowa w tym kraju cieszy się jednym z najwyższych współczynników aktywności zawodowej w OECD, którego wartość jest większa niż w przypadku rodowitych Islandczyków.

W raporcie zauważono również, że pomimo tak pozytywnych wyników, niepokój powoduje rosnący odsetek migrantów wśród bezrobotnych. Ludność napływowa stanowi obecnie ponad połowę populacji osób bez zatrudnienia, w porównaniu z 15% dekadę temu, mimo że odpowiada za zaledwie jedną czwartą siły roboczej.

Na podstawie danych urzędu statystycznego, 1 stycznia 2024 r. w regionie stołecznym mieszkało 49 433 imigrantów w pierwszym i drugim pokoleniu, co stanowiło 64,2% ogółu imigrantów w Islandii. Region Suðurnes cechuje się najwyższym odsetkiem takiej ludności w stosunku do całkowitej populacji – 31,5% imigrantów w pierwszym lub drugim pokoleniu. W regionie Fiordów Zachodnich odsetek ten wyniósł 23,8%, a w regionie Północno-Zachodnim – 10,6%.

Þóroddur Bjarnason, profesor socjologii na Uniwersytecie Islandzkim, w wywiadzie dla RÚV zauważył, że odsetek imigrantów w obszarze stołecznym odpowiada średniej krajowej, ale to nie jest pełny obraz sytuacji. „Rozkład w obszarze stołecznym jest niezwykle podobny do tego, który obserwujemy w całym kraju. Dzielnica w Reykjaviku z najwyższym odsetkiem imigrantów jest odzwierciedleniem regionu z najwyższym odsetkiem, podczas gdy dzielnica z najniższym odsetkiem przypomina region z najniższym” – wyjaśnił.

Jak odnotowano w urzędzie statystycznym, w 2023 r. obywatelstwo islandzkie przyznano 649 osobom, co jest wynikiem porównywalnym z 706 osobami w roku poprzednim.

„Spośród osób, które uzyskały obywatelstwo w 2023 r., największą grupę stanowili Polacy (156), a następnie osoby z Tajlandii (40). Podczas gdy w 1991 r. większość nowych obywateli stanowili mężczyźni, od tego czasu co roku liczba kobiet przewyższa liczbę mężczyzn. W 2023 r. obywatelstwo islandzkie otrzymały 344 kobiety i 305 mężczyzn” –

Autorstwo: Krzysztof Grabowski
Na podstawie: IcelandReview.com
Źródło: IcelandNews.is

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.