Co dla Polaków w Holandii oznacza walka rządu z fikcyjnym samozatrudnieniem?

Opublikowano: 06.12.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1468

Holenderski urząd skarbowy od stycznia 2025 zacznie bardziej aktywnie zwalczać fikcyjne samozatrudnienie. Jeśli pracujesz na własny rachunek lub korzystasz z usług freelancerów w swojej firmie, co nowe podejście ze strony fiskusa będzie dla ciebie oznaczać?

W „Kraju tulipanów” przepisy, które określają, kto „naprawdę” pracuje, jako osoba samozatrudniona, a kto tak naprawdę wykonuje pracę „etatową” dla jednego pracodawcy jedynie pod przykrywką self-employment weszły w życie aż osiem lat temu. Póki co jednak, do tej pory nie były one w pełni wyegzekwowane. To ma się jednak zmienić od przyszłego roku. W jaki sposób? Wyjaśniamy!

Przepisy obowiązujące w Holandii stanowią, że osobę uważa się za samozatrudnioną (ZPP – Zelfstandige Zonder Personeel), jeśli ponosi ryzyko finansowe, ma własne narzędzia i inny sprzęt, posiada specjalistyczną wiedzę, której nie posiada firma, z której usług korzysta jak czytamy na łamach serwisu dutchnews.nl. Regulacje te dotyczą wszystkich sektorów gospodarki, a nie tylko tych, w których powszechne jest fikcyjne samozatrudnienie (służba zdrowia, budownictwo, kurierzy). Każdy, kto jest zarejestrowany w Izbie Handlowej i pracuje jako ZZP, musi się do nich dostosować.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli ktoś pracuje w określonych godzinach lub w określonym miejscu, korzysta np. z laptopa dostarczonego przez klienta, używa firmowego maila i nosi firmowe ubrania, są bardzo znaczącymi wyznacznikami tego, że samozatrudnienie może być fikcyjne. Niemniej, fakty i okoliczności w konkretnym przypadku decydują o tym, czy ktoś powinien zostać sklasyfikowany jako freelancer, czy etatowy pracownik, jak czytamy na łamach dutchnews.nl.

Urząd skarbowy najpierw skupi się na pracodawcach. Jeśli okaże się, że korzystają z freelancerów, którzy powinni być pracownikami etatowymi, będą karani grzywnami, a także zobowiązani do zapłaty wszystkich zaległy podatków i składek. To właśnie stanowi bowiem największy problem w tej kwestii – pracując, jako ZPP nie płaci się składek na ubezpieczenie społeczne, a to oznacza, że ​​państwowy system emerytalny i fundusz świadczeń inwalidzkich na tym traci.

Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z fikcyjnym samozatrudnienie, to zgodnie z holenderskim prawem, pracownik może zostać zmuszony do zwrotu wszelkich ulg podatkowych, które mu przysługiwały na B2B.

Zasadniczo tacy fikcyjni freelancerzy są tańsi dla pracodawców, ponieważ nie muszą płacić podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne w ich imieniu, a także nie mają prawa do urlopu ani do zasiłku chorobowego.

Według danych Izby Handlowej w Holandii jest około 1,7 miliona zarejestrowanych samozatrudnionych. Według krajowej agencji statystycznej CBS około 13% pracującej populacji zarabia większość lub całość swoich dochodów jako freelancerzy.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.