Preparat do bezbolesnego leczenia wczesnych stadiów próchnicy

Opublikowano: 30.11.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2217

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską opracowali preparat stomatologiczny, który umożliwia bezbolesne i minimalnie inwazyjne leczenie początkowych stadiów próchnicy zębów.

Infiltrant został zaprojektowany z myślą o skutecznej profilaktyce i leczeniu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Działa on poprzez wnikanie w zmienione próchnicowo tkanki zęba, co pozwala zahamować rozwój próchnicy na wczesnym etapie – tzw. białej plamy – zanim dojdzie do powstania ubytku. Preparat wykazuje właściwości bakteriostatyczne, ograniczając namnażanie się drobnoustrojów odpowiedzialnych za rozwój chorób jamy ustnej. „W tym przypadku nie stosujemy żadnych urządzeń rotacyjno-mechanicznych, które zwykle kojarzą się pacjentom z tradycyjną wizytą u stomatologa. Oznacza to, że jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy, nie ma potrzeby wiercenia” – tłumaczyła podczas piątkowej konferencji prasowej prof. Małgorzata Skucha-Nowak, ekspertka periodontologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dzięki współpracy interdyscyplinarnej badaczy infiltrant został zaprojektowany w sposób, który umożliwia jego precyzyjne zastosowanie w miejscach trudno dostępnych, zapewniając skuteczną ochronę i regenerację. Infiltrant dentystyczny to substancja o konsystencji żywicy, która pozwala na leczenie początkowych stadiów próchnicy. „Z punktu widzenia pacjenta jest to etap, w którym jakakolwiek terapia jest bezbolesna. Dzięki odpowiedniemu działaniu mamy szansę zapobiec rozwojowi ubytków próchnicowych i ich konsekwencjom. […] Wymaga to jednak od pacjentów systematyczności w zgłaszaniu się do gabinetu stomatologicznego” – podkreśliła profesor.

Trwają testy kliniczne oraz rozmowy z potencjalnymi partnerami biznesowymi w celu wdrożenia infiltrantu do powszechnego użytku. Twórcy projektu zapowiadają, że jego wprowadzenie będzie tańsze niż tradycyjne metody leczenia, co może przyczynić się do szerszego dostępu do nowoczesnej terapii w gabinetach stomatologicznych – także tych, które współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia. „Decydującym momentem dla wdrożenia tej technologii w praktyce jest osiągnięcie porozumienia z największą firmą zewnętrzną, z którą prowadzimy obecnie rozmowy. Gdy tylko uda nam się dojść do porozumienia w tej kwestii, niezwłocznie poinformujemy o tym” – wyjaśnił broker technologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym Wojciech Borówka.

Współtwórcami projektu byli zarówno specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jak i Politechniki Śląskiej. Współpracowali oni zarówno przy samym procesie produkcji, jak i przy wytwarzaniu partii testowych infiltrantów. Badania były prowadzone od około pięciu lat.

Prof. Skucha-Nowak podkreśliła, że mimo stałych działań profilaktycznych, które są realizowane już od przedszkoli i szkół, problem próchnicy wciąż występuje na stosunkowo wysokim poziomie. Problem dotyczy również dorosłych pacjentów, choć świadomość zdrowia jamy ustnej wśród wielu osób znacznie wzrosła w porównaniu do ubiegłych lat. Profesor zaapelowała także o regularne wizyty u stomatologa, zwracając uwagę, że takie kontrolne wizyty powinny odbywać się w określonych, zalecanych przez specjalistę, odstępach czasowych.

Autorstwo: Julia Szymańska (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katarzyna TG 30.11.2024 14:56

    No i fajnie że jest taki preparat, nie pierwszy zresztą., szkoda tylko że decydenci zaorali dentystyczną opiekę zdrowotną na NFZ (śmiesznie niskie wyceny świadczeń będące tak naprawdę kpiną z pacjenta który i tak płaci składkę zdrowotną otrzymując coraz mniej i mniej) a koszty leczenia prywatnego są bardzo wysokie i wciąż rosną.

    Jeśli takie nowinki mają cokolwiek zmienić na lepsze należy odwrócić ten trend i to jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.