Kapelanom w armii Kanady nie wolno mówić „Jezus Chrystus”

Opublikowano: 08.11.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1388

Kapelani wojskowi biorący udział w zbliżających się uroczystościach Dnia Pamięci nadal nie mogą odmawiać modlitw, mimo że zasady były już przedmiotem druzgocącej krytyki.

Po wprowadzeniu nowej dyrektywy w październiku 2023 r. reakcja była tak silna, że ​​kapelan generalny generał brygady Guy Bélisle zezwolił na jednorazowe użycie poprzedniego rozporządzenia zezwalającego na modlitwę w Dniu Pamięci. Bélisle powiedział również, że powoła komisję w celu przeglądu nowej polityki. Do dzisiaj komitet nie przedstawił jeszcze żadnej rekomendacji.

Kapelanom przypomniano również w tym tygodniu, że podczas tegorocznego Dnia Pamięci nie będzie żadnych wyjątków. „Ponieważ dyrektywa z 2023 r. obowiązuje już od roku, w sprawie refleksji duchowych wszyscy kapelani mają jej przestrzegać” — potwierdził rzecznik Departamentu Obrony Narodowej (DND) Derek Abma w oświadczeniu dla „The Epoch Times”.

Kapelan Generalny Bélisle wydał nową dyrektywę dotyczącą „refleksji duchowych w miejscach publicznych” 11 października 2023 r. Dotyczy ona obowiązkowych wydarzeń wojskowych, takich jak Dzień Pamięci. Kapelani w wojsku reprezentują różne wyznania i są kluczowi dla wsparcia morale żołnierzy. Przed dyrektywą z października 2023 r. podczas oficjalnej funkcji byli upoważnieni do odmawiania modlitwy w języku właściwym dla danej wiary, jeśli poprzedziła to preambuła zapraszająca osoby o innych przekonaniach do refleksji lub modlitwy w oparciu o własne przekonania.

Nowe wytyczne całkowicie rezygnują ze słowa „modlitwa” i zastępują je „refleksjami duchowymi”, powołując się na ewoluujący kontekst prawny i społeczny Kanady. Dyrektywa stwierdza, że kapelani muszą szanować religijną neutralność państwa i przestrzegać zasad różnorodności i inkluzywności. „Podczas przedstawiania refleksji w kontekście służby publicznej kapelani muszą starannie dobierać słowa, które są inkluzywne” — głosi dyrektywa. „Powinni używać języka świadomego zasad analizy opartej na płci (GBA+)”.

Żołnierze nie muszą już zdejmować nakrycia głowy podczas rozważań duchowych, o ile wydarzenie to nie jest uznawane za obrzęd religijny.

Nowa dyrektywa zastępuje również symbole religijne, jak krzyż, na chustach kapelanów logo Royal Canadian Chaplain Service. „Przy wyborze stroju, który noszą podczas publicznych okazji kapelani muszą brać pod uwagę fakt, że niektóre przedmioty lub symbole mogą powodować dyskomfort, lub traumatyczne uczucia” – głosi dyrektywa.

Kapelani, którzy nie stosują się do dyrektywy, np. wypowiadając słowa „Bóg” lub „Jezus Chrystus” podczas pełnienia oficjalnej funkcji wojskowej, mogą zostać ukarani dyscyplinarnie i poddani środkom zaradczym, jednak rzecznik DND Abma powiedział, że podejście Kapelana Generalnego do wdrażania tej dyrektywy „opiera się na edukacji i mentoringu, a nie na dyscyplinie i sankcjach”. Abma zauważył również, że kapelani mogą nadal modlić się w ramach wolontariatu.

Konserwatywny poseł James Bezan uważa, że zakaz modlitwy jest „obrazą dla naszych weteranów”.

Dzień Pamięci, obchodzony 11 listopada, w tym roku przypada w poniedziałek. Kapelan Generalny, zgodnie ze zwyczajem, weźmie udział w National War Memorial w Ottawie.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: TheEpochTimes.com
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.