Nowy bioplastik w oceanie rozkłada się szybciej od papieru

Opublikowano: 27.10.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1207

Badacze z USA odkryli, że znane biotworzywo, po nadaniu mu spienionej formy, jest na tyle wytrzymałe, że można z niego produkować różne przedmioty i jednocześnie w wodzie morskiej rozkłada się szybciej od papieru. Już niedługo ma zostać wprowadzone na rynek.

Zespół z amerykańskiego Wood Hole Oceanographic Institution (WHOI) odkrył, że nowy materiał oparty znanej substancji – octanie celulozy (CDA) – doskonale nadaje się do wytwarzania różnorodnych produktów, a jednocześnie, w morzu rozkłada się 15 razy szybciej od zwykłego octanu celulozy i szybciej od papieru.

„To, co najbardziej mnie ekscytuje w tym badaniu, to jego aplikacyjny charakter. Jest ono kulminacją wieloletnich prac skupiających się na zrozumieniu podstawowych mechanizmów degradacji CDA w oceanie” – mówi Collin Ward główny autor badania opisanego w magazynie „ACS Sustainable Chemistry & Engineering”. „Przełożyliśmy wiedzę podstawową na projekt nowego materiału, który jednocześnie spełnia potrzeby konsumentów i rozkłada się w oceanie szybciej, niż jakikolwiek inny znany nam materiał plastikowy, nawet szybciej niż papier. To wielki sukces w dziedzinie, która często koncentruje się na negatywnych aspektach zanieczyszczenia plastikiem, zamiast na rozwiązaniach problemu” – dodał Ward.

Jedną z głównych cech nowego materiału są pory, które nadają mu strukturę przypominającą budową gąbkę. W takiej formie CDA rozkłada się aż 190 proc. szybciej, niż w typowej postaci. Kolejną zaletą pianki jest oszczędność tworzywa. „Jako naukowiec i inżynier zajmujący się materiałami, z radością mogę zademonstrować, że pianki mogą być materiałowo efektywne, co oznacza, że spełniają swoje funkcje, przy wykorzystaniu minimalnej ilość materiału. Pozwala to obniżyć koszty i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko” – podkreśla współautor wynalazku, Bryan Jame.

Zdaniem naukowców jednym z najpilniejszych zastosowań tego materiału jest zastąpienie tworzyw styropianowych i wykorzystanie go w jednorazowych produktach plastikowych, takich jak pojemniki na wynos, które zwykle trafiają do oceanu i nie ulegają biodegradacji.

Produkty z nowego CDA niedługo mają trafić na rynek — firma Eastman wprowadza już wykonaną z niego, kompostowalną, lekką tackę, która ma stanowić zamiennik plastikowych tacek stosowanych w opakowaniach do żywności.

„Współpraca między przemysłem i środowiskiem akademickim jest kluczowa dla szybkiego wdrożenia rozwiązań najbardziej palących globalnych wyzwań. Uczelnie mogą dostarczyć unikalnych informacji, a partnerzy przemysłowi mogą je wykorzystać do opracowania rozwiązań na dużą skalę” – zwraca uwagę Jeff Carbeck, wiceprezes ds. innowacji korporacyjnych w firmie Eastman. „Tak właśnie działa nasza współpraca z WHOI. Eksperci z tego instytutu znacząco poszerzyli naszą wiedzę na temat tego, jak nasze komercyjne i rozwijane dopiero materiały ulegają degradacji” – dodaje.

Autorstwo: Marek Matacz (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Szwęda 27.10.2024 14:06

    Jaki znowu nowy bioplastik, octan celulozy zrobiono już chyba w XIX wieku! Od dawna istnieje dużo materiałów, które mogłyby z powodzeniem zastąpić toksyczny PET, ale nic z tego, bo PET jest depopulacyjny i tak ma pozostać a ponadto jak na razie światem trzęsą gadziny powiązane z przemysłem i wydobyciem petrochemicznym i wszystko co się da ma być robione z ropy!

  2. Szwęda 27.10.2024 14:15

    Jedna rzecz mnie zastanawia dlaczego ludzie wywalają śmieci do oceanu? Co to jest? Skąd to się bierze? Nie może wywalać, składować, hałdować gdzieś na lądzie?

  3. Foxi 27.10.2024 15:56

    @Szwęda podejrzewam że jest z tym tak samo jak z brexitem. Dawniej wypełniałeś 1 papierek i jechałeś z towarem przez granicę. Obecnie wypełniasz 5 papierków i 5 opłat uiszczasz. Barierą nie jest brak towaru, ani brak kupujących jakieś towary o nie – bariera jest w 100% urzędnicza. To samo ze śmieciami, to zło nieludzkie czyli biurwy wymyśliły mandaty i opłaty za składowanie śmieci na lądzie, jednocześnie jest całkowity brak mandatów i opłat za składowanie śmieci w oceanie. W takiej sytuacji każda chciwa mrówka już wie co ma robić ze śmieciami i nie trzeba nikogo zachęcać.

  4. adm. Maurycy Hawranek 27.10.2024 16:19

    @Szwęda

    Śmieci do mórz dostają się głównie z cofającymi się tsunami, z rzekami i na skutek huraganów (unoszą się w powietrze i spadają do wody). Oprócz tego barki wożą śmieci z USA na wysypiska na różne wyspy i jak zdmuchnie wiatr czy fala, to oczywiście do wody.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.