Śnieżna apokalipsa w Afryce paraliżuje RPA

Opublikowano: 23.09.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2508

W dniach 20-21 września 2024 roku Republika Południowej Afryki doświadczyła niespotykanego dotąd zjawiska meteorologicznego, które wstrząsnęło nie tylko lokalną społecznością, ale także przyciągnęło uwagę klimatologów na całym świecie. Nietypowe, ekstremalne opady śniegu, które nawiedziły kraj, doprowadziły do chaosu komunikacyjnego, pozostawiając setki kierowców uwięzionych na drogach, w tym na kluczowej autostradzie N3 łączącej Johannesburg i Durban.

Skala tego zjawiska jest trudna do wyobrażenia dla regionu, który zazwyczaj cieszy się ciepłym klimatem. Według doniesień w mediach społecznościowych, w niektórych miejscach warstwa śniegu osiągnęła grubość nawet 2 metrów. To zjawisko, które w normalnych warunkach byłoby niewyobrażalne w RPA, gdzie śnieg jest rzadkością i zwykle ogranicza się do niewielkich opadów w wyżej położonych regionach w miesiącach zimowych (od czerwca do sierpnia).

Konsekwencje tej anomalii pogodowej okazały się tragiczne. Jedna osoba zmarła na skutek hipotermii po spędzeniu nocy w temperaturach poniżej zera. Ofiara była częścią grupy podróżującej taksówką, która utknęła w śniegu. Grupa, po godzinach spędzonych w ekstremalnie niskich temperaturach, szukała schronienia w pobliskim centrum handlowym w Merrivale. Niestety, jedna osoba po przybyciu na miejsce zasłabła, wykazując poważne objawy hipotermii.

Służby ratunkowe pracowały niestrudzenie przez całą noc, starając się dotrzeć do jak największej liczby uwięzionych kierowców. Thania Dhoogra, kierownik operacyjny N3 Toll Concession, podkreśliła heroiczne wysiłki ratowników w tych ekstremalnych warunkach. Mimo to wielu podróżnych spędziło w swoich pojazdach ponad 24 godziny bez dostępu do żywności i wody, co dodatkowo podkreśla skalę kryzysu.

Skutki śnieżycy wykraczają daleko poza utrudnienia w ruchu drogowym. Wiele miast w regionie KwaZulu-Natal doświadczyło przerw w dostawie prądu spowodowanych uszkodzeniami linii energetycznych przez powalone drzewa i nagromadzony śnieg. Dodatkowo, w niektórych obszarach wystąpiły przerwy w dostawie wody. Zespoły techniczne pracują nad przywróceniem tych podstawowych usług, jednak trudne warunki atmosferyczne znacząco utrudniają ich działania.

Luthando Masimini, prognosta z South African Weather Services, określił to wydarzenie jako „ekstremalny przypadek”. To stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście typowego klimatu RPA. Śnieżyce w tym kraju są zjawiskiem niezwykle rzadkim, ograniczonym głównie do wyżej położonych regionów, takich jak Góry Smocze, Lesotho oraz niektóre części Prowincji Przylądkowej Wschodniej i KwaZulu-Natal. Nawet w tych rejonach znaczące opady śniegu występują zaledwie kilka razy w roku i zazwyczaj nie powodują tak rozległych zakłóceń.

Prowincjalne Centrum Zarządzania Kryzysowego (PDMC) zaleciło mieszkańcom dotkniętych obszarów, aby pozostali w domach i unikali podróży, chyba że jest to absolutnie konieczne. To zalecenie, choć niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ma znaczące implikacje ekonomiczne i społeczne, szczególnie dla regionu, który nie jest przystosowany do radzenia sobie z takimi ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. LichoNiespi 23.09.2024 12:29

    W Europie Srodkowej wielkie powodzie, we Francji,Szwaecarii, w Angli temperatury zimowe ponizej 20C normy, w Poludniowej Afryce sniezyce….czego to ci specjalisci od pogody nie wymislom….deszczu na Saharze i pogody tropikalnej na Syberii i Alasce.To jest sztucznie spowodowane..

  2. Gutropi 23.09.2024 16:35

    Szubrawcy manipulują pogodą, aby mieć później pretekst do forsowania zmian mających na celu „zapobieganie zmianom klimatycznym”, a tak naprawdę nabijaniu swojej kabzy, wodzeniu ludzi za nos i rządzenie nimi.

  3. replikant3d 23.09.2024 18:37

    jak widać testują rozwinięte konstrukcje typu HAARP nowej generacji. Czekamy na ulewy na pustyniach…

  4. ja2 23.09.2024 20:55

    Jak dobrze choć kilku świadomych ludzi komentarzy przeczytać.

  5. Janusz 23.09.2024 21:23

    My płacimy za ocieplenie, oni zapłacą za oziębienie i tak kręci się biznes.
    Nie trzeba pracować, wystarczy tylko główkować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.