Liczba wyświetleń: 1516
Kurhan sprzed ponad 5,5 tys. lat odnaleźli archeolodzy z Łodzi w rejonie Sarnowa na Kujawach. Jest prawdopodobnie kilkaset lat starszy niż znane już grobowce megalityczne z tego terenu.
W rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie w gm. Lubraniec na Kujawach archeolodzy odnaleźli fragmentów naczyń oraz przedmiotów krzemiennych.
Zaskakujący wynik czwartego sezonu badań archeologicznych, które prowadzą naukowcy z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego (MAiE) w Łodzi, skrywał niewielki pagórek z dużą liczbą kamieni, znajdujący się w polu niedaleko Lasu Sarnowskiego.
Pagórek częściowo zniwelowany przez prowadzone tam prace rolne okazał się kurhanem, który prawdopodobnie został wzniesiony przez społeczność zamieszkującą teren obecnych Kujaw. Zdaniem łódzkich archeologów, kurhan może być nawet kilkaset lat starszy niż znane już pobliskie megality kujawskie.
„Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ podobne formy kurhanów występują głównie w Czechach i Niemczech. Na obecnym etapie badań rozpoznaliśmy pozostałości nasypu i płaszcza kamiennego. W centrum kurhanu zachował się bruk kamienny, który przykrywa jamę grobową. Dalsze prace pozwolą na dokładne ustalenie, kiedy kurhan powstał” – powiedział PAP Piotr Papiernik, kierownik badań.
„To już czwarty sezon archeologicznych badań wykopaliskowych w rejonie cmentarzyska megalitycznego sprzed 5500 lat w Sarnowie w gm. Lubraniec. W tym roku prace skoncentrowane są w miejscu, gdzie zarejestrowano pozostałości osady społeczności, która zbudowała monumentalne grobowce znajdujące się w Parku Kulturowym Sarnowo” – poinformowała PAP Ida Wojnarowska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Prace prowadzone są przez łódzkie muzeum we współpracy z Fundacją Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego oraz Urzędem Gminy i Miasta Lubraniec.
W rejonie południowych Kujaw znajdują się odkryte przed laty zespoły grobowców sprzed 5-4,5 tys. lat. Te monumentalne, długie na kilkadziesiąt metrów obiekty zbudowane z kamieni znajdują się w rejonie wsi Sarnowo i Wietrzychowice. Zwane megalitami kujawskimi i są prawdopodobnie najstarszymi zabytkami architektury w Polsce.
Autorstwo: Marek Juśkiewicz (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl
Turystycznie odwiedziłem to miejsce latem 2021 r, naprawdę ciekawe – polecam. W przyszłości mam zamiar także wybrać się do Wietrzychowic.
@Piron Do tego dorzuć jeszcze kurhan w Gaju. To tylko parę kilometrów dalej. Sarnowo jest jednak pod tym względem najbardziej malownicze. Wietrzychowice na drugim miejscu 🙂 Obok Sarnowo jest samotna sosna z ołtarzem z Powstania Styczniowego. Ciekawostka, choć bardziej religijna 🙂 Aczkolwiek powstańcy byli wtedy mocno powiązani z kościołem. Jednakże tuż obok znajduje się głaz ze świętym pogańskim źródełkiem na które kościół położył łapki, bo za dużo tam pielgrzymów przyjeżdżało i bach już było kościelne. Poza tym polecam poniemieckie schrony na wzgórzu w Topólce. To też parę kilometrów obok.
SriRaphael, dzięki serdeczne za wskazówki, jak kiedyś odwiedzę Wietrzychowicę to na pewno z nich skorzystam :).
Ze swojej strony mogę polecić Górę Dorotkę (Złotą Górę) w Będzinie Grodźcu, która w tamtych czasach (podobno już cztery wieki przed Chrystusem) była na tych terenach prasłowiańskim centrum handlu (obecnie od 17 w jest tam zbudowany kościół św Doroty). W przycince na zboczu również jest cudowne prastare słowiańskie żródełko, jednak od dawna (lata 1950-1960) zatrutę podskórnymi ściekami i rolniczą chemią. Kiedyś próbowałem się dowiedzieć od kustosza miejscowego muzeum gdzie się podziały artefakty z wykopalisk jakie tu prowadzono przed i po II w światowej, jednak brak merytorycznej odpowiedzi oraz zdziwienie które się malowało na twarzy tego człowieka świadczy tylko i wyłącznie o jego niekompetencji.
Pozdrawiam 🙂