58% Brytyjczyków chce mocniej opodatkować śmieciowe jedzenie

Opublikowano: 12.08.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1249

Wszystko wskazuje na to, że w Wielkiej Brytanii zmienia się nastawienie społeczeństwa do śmieciowego jedzenia. Najnowsze badanie pokazuje, że większość Wyspiarzy popiera pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku dla producentów tzw. śmieciowego jedzenia lub żywności wysoko przetworzonej.

Śmieciowe jedzenie lub żywność wysoko przetworzona w znacznej mierze przyczyniają się do otyłości, a także do rozwoju u ludzi wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca czy cukrzyca. Okazuje się jednak, że nastawienie Brytyjczyków do śmieciowego jedzenia oraz do żywności ultra przetworzonej zaczyna się zmieniać. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Ipsos dla think tanku (organizacji lobbystycznej) The Health Foundation pokazuje, że aż 58 proc. respondentów popiera ideę wprowadzenia dodatkowego podatku dla producentów żywności o wysokiej zawartości cukru lub soli. Zwłaszcza gdy część dochodów uzyskanych z takiego podatku można by przeznaczyć na zakup świeżych owoców i warzyw dla ubogich rodzin.

Poza tym 53 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla opodatkowania producentów żywności wysoko przetworzonej. A zatem producentów m.in. herbatników, masowo produkowanego, najgorszej jakości chleba czy niektórych wędlin.

Jeśli chodzi o przeciwników nakładania podatków na producentów żywności z dużą zawartością soli lub cukru, to było ich 19 proc., a 20 proc. nie miało w tym względzie zdania. A jeśli chodzi o przeciwników opodatkowania producentów żywności wysoko przetworzonej, to było ich 24 proc., a 21 proc. nie miało zdania.

Adam Briggs z Health Foundation jest przekonany, że nowy rząd powinien zrobić więcej, żeby zawalczyć z kryzysem otyłości w Wielkiej Brytanii. „Nowy rząd powinien sobie wziąć do serca tego typu sondaż i zrozumieć, że ten [pomysł dotyczący opodatkowania] cieszy się szerokim poparciem. I że prawdopodobnie doprowadzi on do istotnych korzyści zdrowotnych. Społeczeństwo zasadniczo mówi, że czas jest na zdecydowane działania” – zaznacza Briggs.

Organizacja Health Foundation jasno też komunikuje, że obietnice zawarte w manifeście Partii Pracy dotyczące otyłości, a zatem zakaz reklam śmieciowego jedzenia skierowanych do dzieci przed godziną 21:00 w telewizji oraz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 16. roku życia, nie są wystarczające. Zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ogromne szkody, jakie nadwaga wyrządza coraz młodszym dzieciom w Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. adambiernacki 13.08.2024 07:07

    Uważam, że ten syf nigdy nie będzie opodatkowany a wręcz odwrotnie i praktyki trucia ludzi będą uskuteczniane w najlepsze.
    Pozytywnym zjawiskiem jest natomiast jeśli ludzie interesują się tym co jedzą bo dowodzi to, że mają poczucie własnej wartości, że mają godność.

  2. adm. Maurycy Hawranek 13.08.2024 09:31

    W Polsce już tak się stało. Opodatkowali cukier w napojach. Efekt – zmniejszyli ilość naturalnego cukru i zastąpili sztucznymi słodzikami. Cukier może sprzyja nadwadze, ale sztuczne słodziki chorobom (np. nowotworom, fenyloketonurii, etc.). Jak ktoś chce pić napoje bez słodzików, musi więcej zapłacić.

    Dla mnie to nie problem. Wystarczy mi woda gazowana i sok z limonki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!