Liczba wyświetleń: 2097
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła zwołanie specjalnego komitetu, aby ocenić, czy obecna epidemia małpiej ospy powinna być uznana za międzynarodowe zagrożenie zdrowia publicznego. Wobec rosnącej liczby przypadków poza granicami Demokratycznej Republiki Konga (DRK), dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, podjął decyzję o zwołaniu tego nadzwyczajnego spotkania.
Małpia ospa, znana teraz pod nazwą mpox, jest wirusową chorobą endemiczną w Afryce Środkowej i Zachodniej. Wirus może być przenoszony z zakażonych zwierząt na ludzi oraz między ludźmi przez bliski kontakt fizyczny. Objawy choroby obejmują wysypkę skórną, gorączkę, bóle głowy, mięśni i pleców, zmęczenie oraz powiększenie węzłów chłonnych.
Od początku 2024 roku w DRK odnotowano poważny wzrost liczby zachorowań. Ponad 14 tysięcy przypadków i 511 zgonów zostało zgłoszonych w pierwszych sześciu miesiącach tego roku, co odpowiada całkowitej liczbie przypadków z 2023 roku. Chociaż epidemie były notowane w DRK od dziesięcioleci, tegoroczna sytuacja jest wyjątkowo poważna.
W ostatnich miesiącach przypadki małpiej ospy zaczęły pojawiać się również w krajach sąsiadujących z DRK, takich jak Burundi, Kenia, Rwanda i Uganda. WHO potwierdziła, że za obecne ogniska choroby w regionie odpowiada nowa odmiana wirusa, nazwana kladem 1b, która powoduje cięższy przebieg choroby niż wcześniejsze odmiany.
WHO współpracuje z rządami dotkniętych krajów, Centrum Kontroli Chorób Afryki oraz organizacjami pozarządowymi, aby lepiej zrozumieć i zwalczać przyczyny epidemii. Organizacja uruchomiła regionalny plan odpowiedzi na kwotę 15 milionów dolarów, który ma wspierać działania w zakresie monitoringu, przygotowania i reagowania. Dodatkowo, WHO przeznaczyła milion dolarów z funduszu awaryjnego na wsparcie skali działań odpowiedzi na epidemię.
Aktualnie dwie szczepionki przeciwko małpiej ospie zostały zatwierdzone przez narodowe organy regulacyjne i są rekomendowane przez ekspercki zespół WHO ds. szczepień. WHO rozpoczęła proces umieszczenia tych szczepionek na liście awaryjnego użycia, co przyspieszy dostęp do szczepionek, zwłaszcza w krajach o niższych dochodach.
Zwołanie przez WHO specjalnego komitetu ma na celu ocenę, czy sytuacja z małpią ospą powinna być uznana za zagrożenie o zasięgu międzynarodowym. Jeśli tak się stanie, WHO będzie mogła uruchomić odpowiednie procedury i zasoby, aby pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby na globalną skalę.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
„nazwana kladem 1b” ? Chyba jakiś błąd.
Małpy ustalają że jest małpia pandemia, syf.
Ciekawe czy jak stworzą zaraźliwe choroby prionowe to też nagle się nowe epidemie pojawią.
Polecam zastanowić się czym jest Ebola. Wskaźnik zakaźności R jest poniżej 1. Czyli choroba jest samoograniczająca się. Należy poważnie pomyśleć skąd biorą się nagłe ogniska gdzie choruje dużo ludzi. W mojej opinii NWO roznosi to w probówkach lub też rozpyla nad terenami które mają być skażone. Podobnie może być tu. Co za problem zmielić zakażone strupy z ran osób chorujących na monkeypox i rozpylić to z samolotów.