Miliony wyrzucono w błoto, a respiratory na śmietnik

Opublikowano: 17.07.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1390

Respiratory warte miliony dolarów, które rząd federalny kupił od firmy z Montrealu (Kanada) w trakcie pandemii, zostały wyrzucone na śmietnik.

Spośród 8200 respiratorów dostarczonych przez CAE Inc., 8180, czyli 99 procent, zostało „przeznaczonych na sprzedaż jako złom”, zgodnie z jednym z zapisów uzyskanych przez „Blacklock’s Reporter”. Zapis, opublikowany przez Public Health Agency of Canada (PHAC) nie pokazał, co stało się z pozostałymi 20 urządzeniami.

CAE, firma high-tech skupiająca się na lotnictwie cywilnym, obronie i bezpieczeństwie, weszła w produkcję respiratorów na wczesnym etapie pandemii COVID-19. W komunikacie prasowym z 17 czerwca 2020 r. firma ogłosiła, że ​​jej respirator został certyfikowany przez Health Canada, dwa miesiące po podpisaniu umowy z Ottawą na produkcję i dostawę 10 000 respiratorów.

Jak podaje „Blacklock’s Reporter”, 9 kwietnia 2020 r. firma otrzymała kontrakt z wolnej ręki o wartości około 283 mln dolarów, około miesiąca po zwolnieniu 1500 pracowników. „Elastyczność wykazana przez firmę CAE w projektowaniu i uzyskaniu certyfikatu respiratora CAE Air1 w ułamku zwykłego czasu jest dowodem siły innowacyjności firmy CAE, jej talentu inżynieryjnego i zaawansowanych możliwości produkcyjnych” — stwierdzał prezes i dyrektor generalny firmy CAE Marc Parent w komunikacie prasowym z czerwca 2020 r.

Dokumenty rządowe nie precyzują, dlaczego 8180 respiratorów CAE zostało zezłomowanych, choć w dokumencie PHAC napisano: „CAE nie posiadało licencji na urządzenia medyczne wydanej przez Health Canada”. Dokumenty nie wskazują również, czy którykolwiek z respiratorów CAE został użyty w placówce medycznej przed wystawieniem na sprzedaż jako złom.

Urządzenia CAE dwa razy nie przeszły testów Health Canada i uznano je za wadliwe, „Problemy były poważne”. Jak podano w wewnętrznej wiadomości e-mail, druga kontrola wykazała „poważne niedociągnięcia mające wpływ na bezpieczeństwo pacjentów”.

Rzeczniczka CAE Anne von Finckenstein odmówiła komentarza w sprawie decyzji rządu federalnego o pozbyciu się respiratorów.

Respiratory CAE nie były jedyną partią urządzeń, które rząd kupił w czasie pandemii, a które zostały sprzedane jako złom. StarFish Medical otrzymało kontrakt na dostawę 7500 respiratorów za 169 milionów dolarów, czyli około 22 533 dolarów za respirator. Respiratory wyprodukowane przez StarFish, pod marką „Canadian Emergency Ventilators Inc.”, były również oznaczane jako „złom” i sprzedawane organizacjom zajmującym się recyklingiem. Według dokumentu PSPC uzyskanego przez Blacklock’s Reporter na podstawie wniosku o dostęp do informacji, zrobiono to, aby pomóc rządowi lepiej zrozumieć „biznes recyklingowy”.

W trakcie pandemii zamówiono 37 500 respiratorów od czterech kanadyjskich producentów. Dostarczono 27 499 z nich. Prawie połowa, czyli 13 614 respiratorów, została uznana za nadwyżkę, a część sprzedano jako złom, jak np. urządzenia StarFish.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 17.07.2024 19:38

    Kanadyjczycy dołączyli do krajów komunistycznych już przed C19, stąd wiedzą, że najlepiej wydaje się pieniądze podatników.

  2. Baltazar Bombka 18.07.2024 11:26

    Nie zostały wyrzucone w błoto. Kiedy bogaty głupiec (w tym wypadku rząd z kasą) spotyka biednego mądralę, to glupiec dostaje lekcję, a mądrala przytula kasę. Pieniądze tylko zmieniły właściciela. I do kogo mieć tu teraz pretensje? Do głupca, który lekką ręką wypłacił za kota w worku? Czy do kombinatora, który zwęszył idiotę?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.