Wkrótce zaczną obowiązywać nowe reguły polskiej pisowni

Opublikowano: 16.05.2024 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3140

Rada Języka Polskiego ogłosiła, że od 1 stycznia 2026 roku w życie wejdzie kilka zmian w polskiej pisowni. Zmiany te dotyczą niektórych zasad używania wielkich i małych liter, pisowni łącznej lub rozdzielnej oraz używania łącznika. Celem zmian jest ujednolicenie zasad oraz ułatwienie ich nauczenia się i stosowania. Zmiany wejdą w życie za kilkanaście miesięcy, pozostało więc sporo czasu, by przyswoić sobie nowe zasady.

Warto więc zapamiętać, że od stycznia 2026 roku przymiotniki od nazw własnych zakończone na -owski (np. „chopinowski”) będziemy zawsze pisali małą literą. Natomiast nazwy mieszkańców utworzone od nazw geograficznych – zawsze wielką literą. Zatem zarówno nazwa mieszkańca stolicy Włoch, jak i obywatela Imperium Romanum będzie zapisywana „Rzymianin”. Dowolność będziemy zaś mieli przy zapisywaniu przymiotników utworzonych o imion, a zakończonych na -owy, -in(yn) oraz -ów. Poprawne będą więc formy „Jackowe dzieci”, „Zosina lalka”, jak i „jackowe dzieci” oraz „zosina lalka”. Wielką lub małą literą będziemy mogli też pisać nieoficjalne nazwy etniczne, na przykład „makaroniarz” lub „Makaroniarz”.

Wielką literą będziemy zapisywali też nazwy pojedynczych egzemplarzy wyrobów przemysłowych, niezależnie od tego, czy chodzi o firmę i markę, czy o konkretny egzemplarz. Napiszemy zatem zarówno „ciężarówka marki Ford”, jak i „przed domem stoi czerwony Ford”. Wielka litera będzie też obowiązywała przy wszystkich członach nazw własnych, również geograficznych. Zatem obowiązywać będzie pisownia „Wyspa Uznam”, „Półwysep Hel” oraz nazw obiektów topograficznych („Aleja Róż”, „Park Kościuszki”, „Plac Zbawiciela”, „Kościół Mariacki”). Jedynie wyraz ulica będzie pisany małą literą: „ulica Józefa Piłsudskiego”.

Zmiany zajdą też w pisowni partykuły nie z przymiotnikami i przysłówkami odprzymiotnikowymi. Również w stopniu wyższym i najwyższym. Zatem napiszemy „nielepszy”, „nielepiej”. Obowiązkowy będzie też zapis łączny nie z imiesłowami odmiennymi, bez względu na ich znaczenie („niepalący”, „nieumyty”). Łącznie będziemy pisać wyrażenia takie jak „półżartem”, „półserio”, a także cząstki niby- i quasi- z wyrazami pisanymi małą literą („nibyartysta”, „quasiopiekun”).

Rada zdecydowała się rozdzielić cząstki -bym, -byś, -by, -byśmy od spójników. Będziemy więc pisać „Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry”. Dopuszczalna będzie rozdzielna (obok łącznej) pisownia cząstek super-, ekstra-, eko-, wege-, mini- i podobnych. Nie popełni więc błędu ten, kto napisze „superpomysł”, ani zwolennik formy „super pomysł”. Dozwolona zostanie też wariantywna pisownia (z łącznikiem, przecinkiem lub spacją) wyrażeń typu „tuż-tuż”. Będziemy mogli napisać tak, jak obecnie, ale również „tuż, tuż” oraz „tuż tuż”.

Zmian czeka nas więcej, a z wszystkimi można zapoznać się na stronie Rady w załączniku nr 1 do komunikatu z dnia 10 maja 2024 roku.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Rada Języka Polskiego
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Szwęda 16.05.2024 17:45

    Nie rozumiem w czym Aleja lepsza od ulicy?… 😉

  2. replikant3d 16.05.2024 21:47

    I kto to zapamięta? Nie mają innych zmartwień? upłyną lata zanim to się przyjmie. Współczuję przyszłorocznym studentom egzaminów z Polskiego…

  3. nedosew 16.05.2024 22:37

    Rada Języka Polskiego musi uzasadnić swoje istnienie i pensyjki, które pobiera. Dlatego co jakiś czas”reformuje”nasz ojczysty język.
    Trzeba czy nie trzeba należy wprowadzać zmiany..
    a obywatele niech się martwią, jak to ogarnąć 😁

  4. RisaA 16.05.2024 23:10

    Пропонуіѧ віѧцъ зачъниймꙑ писачь цꙑрꙑлицѫ, бо чєму ніє? Польски пжєчієжъ іестъ простꙑ и тжєба го утрудничь. Нієхъ Р.Й.П. вꙑмієни собіє музъгъ.

    Przepraszam, ale zabrakło mi polskich liter, bo ukradła je RJP. Jeszcze trochę zmian od RJP i polski będzie wyglądać jak wyżej.

  5. RisaA 16.05.2024 23:32

    Do poprzedniego mojego komentarza dodam jeszcze, że RJP wykazała się sama nieznajomością języka polskiego w stopniu podstawowym.

    Cytat:
    e) wprowadzenie pisowni wielką literą wszystkich członów w nazwach orderów, medali, odznaczeń, nagród i tytułów honorowych, np. Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej(…)

    Skoro wszystkich, to czemu «i» oraz «im.» pozostało z małą literą?

  6. RisaA 17.05.2024 13:51

    Gdzie jest mój wczorajszy komentarz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.