Liczba wyświetleń: 4067
Kierując się poszanowaniem orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, decyzją na szczeblu rządowym firmy zbrojeniowe szeregu państw przerwały dostawy dla Izraela. Jednoznaczne zerwanie kontraktów przez wielu dostawców przysporzy Izraelowi istotnych problemów. Nikt rozsądny nie chce przykładać ręki do udokumentowanego ludobójstwa.
Japoński koncern ITOCHU powiadomił izraelskiego odbiorcę ELBIT o zakończeniu współpracy. Uzasadnieniem tego kroku była zacytowana w powiadomieniu decyzja MTS, na mocy której z końcem lutego Japończycy zawieszają wszelką działalność wojskową wynikającą z kontraktu.
Podobny krok zrobiła Hiszpania, wstrzymując wszelkie dostawy wojskowe dla Izraela. Oświadczenie w tej sprawie złożył minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares cytując zarzut z oskarżenia jako powód zerwania dostaw: „Izraelskie bombardowania instytucji ONZ, szkół, szpitali w Gazie”. Hiszpania zaapelowała do Izraela o dostosowanie się do postanowienia MTS i realizację zawartych w nim zaleceń.
Analogicznie postąpiły władze Walonii (południowa Belgia), zawieszając tymczasowo wszelkie koncesje na dostawy wojskowe do Izraela. Rząd regionalny Walonii cofnął dwie licencje eksportowe broni do Izraela. Prezydent Walonii – Elio di Rupo uzasadnił swoje postanowienie ogłoszoną niedawno decyzją MTS dotyczącą kryzysu w Gazie.
Tak istotne decyzje zapadają gdy Izrael nadal toczy intensywną wojnę z Hamasem. Na zawarte powyżej informacje premier Izraela zareagował potrzebą wzmożonej produkcji wojskowej na rodzimym rynku. Zaapelował o redukcję zależności od dostaw zagranicznych.
Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net