Kanadyjską innowacyjność blokują podatki

Opublikowano: 11.02.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 964

Fraser Institute opublikował raport zatytułowany Taxes, Innovation, and Productivity Growth, z którego wynika, że kanadyjska innowacyjność nie ma się zbyt dobrze. W porównaniu z 15 innymi krajami na podobnym poziomie rozwoju w Kanadzie widać tendencję spadkową.

W 2014 roku wartość kanadyjskiego globalnego wskaźnika innowacyjności należała do czołówki w pierwszej światowej dziesiątce. Do 2022 Kanada spadła na miejsce 12. Teraz najwyższe miejsca zajmują Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Niemcy, Finlandia, Korea i Stany Zjednoczone.

„Innowacje są głównym czynnikiem poprawy produktywności i standardów życia, ale niestety kanadyjskie osiągnięcia w zakresie innowacyjności przez ostatnie 10 lat pozostawiają wiele do życzenia”, mówi Steven Globerman, współautor raportu. Zwraca uwagę na niekorzystny system podatkowy, który należy do najbardziej zniechęcających wśród krajów rozwiniętych.

W rankingu oceny podatków korporacyjnych Kanada spadła z miejsca 8. w 2014 roku na 12. w 2022. Pod względem podatku dochodowego od osób fizycznych był to spadek z miejsca 11. na 13.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone wzmocniły swój wskaźnik innowacyjności i wspięły się z miejsca 6. w 2014 na miejsce 2. w 2022. Jeśli chodzi o podatki korporacyjne, to USA zaliczyły awans z 15. na 9. miejsce, a podatek dochodowy od osób fizycznych – z 12. na 4.

Globerman podkreśla, że takie warunki sprzyjają odpływowi wysoko wykwalifikowanych pracowników z Kanady do Stanów. W ten sposób mało atrakcyjne warunki podatkowe mogą poważnie ograniczać zdolności innowacyjne Kanady.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.