Młodzi muzułmanie w Indiach są zagrożeni radykalizacją

Opublikowano: 26.01.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1105

Radykalizacja młodzieży muzułmańskiej jest jednym z kluczowych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, twierdzą indyjscy policjanci.

Raport przekazany na spotkaniu służb z premierem Narendrą Modim alarmuje, że służby muszą skupić się na problemie radykalizacji, zwłaszcza gdy chodzi o młodzież muzułmańską. Autorzy opracowania uważają, że należy wspierać umiarkowanych przywódców i duchownych muzułmańskich, by przeciwdziałać organizacjom skrajnym.

Raport napisany został przez grupę funkcjonariuszy indyjskiej policji, który zauważają, że wzrost religijnego fundamentalizmu w Indiach odbywa się przede wszystkim z powodu wysokiego poziomu indoktrynacji, dostępności współczesnych środków komunikacji. Zwraca się też uwagę na Pakistan, jako czynnik wspierający radykalne ugrupowania.

„Radykalizacja, w szczególności muzułmańskiej młodzieży, jest jednym ważnych wyzwań narodowego bezpieczeństwa naszego kraju. Niektóre radykalne muzułmańskie organizacje aktywne w Indiach pozwalają sobie na zorganizowaną radykalizację muzułmańskiej młodzieży. Mają wrodzoną tendencję skażania muzułmańskich umysłów, popychania ich na drogę do przemocy i do działania przeciwko złożonym kulturom”, stwierdza raport.

Na trzydniowej corocznej konferencji obecni byli minister spraw wewnętrznych Indii Amit Shah, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ajit Doval i ponad 300 wysokich funkcjonariuszy policji. W spotkaniu brał też udział premier Modi.

Raport zwraca uwagę na organizacje zaangażowane w skrajne interpretacje islamskich pism, tworzenie poczucia bycia ofiarą wśród muzułmanów, nauczanie przeciwko demokracji i świeckości. Wśród organizacji odpowiedzialnych za ten proces wymienia: ostatnio zakazany Ludowy Front Indii (PFI), Wahdat-e-Islami, Federację Muzułmańskiej Młodzieży, Hizb ut-Tahrir i inne.

Autorzy wskazują też na zagraniczne źródła radykalizacji. Jednym z nich jest oczywiście Pakistan, którego działania wymierzone w Indie koncentrują się na wspieraniu radykalnych ugrupowań islamskich. Także zarobkowe wyjazdy młodych muzułmanów do krajów Zatoki Perskiej, z których wracają z pieniędzmi i radykalnymi ideologiami, wpływają na wzrost fundamentalizmu.

Jako remedium sugerują śledzenie tajnych aktywności, tworzenie baz danych radykałów, ale także wzmacniania umiarkowanych muzułmańskich przywódców i duchownych.

Z drugiej strony należy zauważyć, że hindusi w Indiach także oskarżani są o rosnącą religijno-nacjonalistyczną radykalizację. Skrajne ruchy, takie jak Hindutva czy RSS, oskarżane są 0 coraz większą aktywność, zwłaszcza po dojściu do władzy premiera Modiego. To one mają odpowiadać za prześladowania muzułmanów nie tylko w kraju, ale również za konflikty na emigracji, chociażby w trakcie ostatnich zamieszek w Leicester.

Autorstwo: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.