Deficyt rozwoju u dzieci po lockdownie

Opublikowano: 05.09.2022 | Kategorie: Edukacja, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1295

Cztero- i pięciolatki najbardziej ucierpiały w rezultacie pandemicznego lockdownu. Analiza spostrzeżeń nauczycieli i wychowawców wczesnego okresu szkolnego i przedszkolnego odnotowuje istotne zmiany w zachowaniu i skali zjawiska należącego wcześniej do sporadycznych. Przypadki agresji wzajemnej, w postaci gryzienia, bicia, skłonności do walki w dużych grupach dziecięcych, wyraźnie eskalowały.

Claudine Bowyer-Crane z angielskiego Instytutu Badań Społeczno-Ekonomicznych dzieli się martwiącymi spostrzeżeniami mówiąc: „Angielskie dzieci walczą o potrzebę akceptacji i z problemami przyswajania podstawowej wiedzy w zakresie liczenia i pisania po okresie zamknięcia. Izolacja przyszła jako sytuacja zdecydowanie trudniejsza do przetrwania w warunkach ciasnoty, odcięcia od terenów zielonych, przy istniejących kłopotach rodziców związanych z utratą pracy i kłopotami finansowymi. Ewidentnie szkodliwą była decyzja o zamknięciu szkoły krótko po rozpoczęciu procesu nauczania”.

Powracając do nauczania w szkole, nauczyciele dostrzegli powszechny kompleks zagubienia wśród dzieci. Sam proces uczenia się stanowił dużą trudność wśród dzieci wcześniej dobrze radzących sobie. Wraz z powrotem do szkoły nasiliły się zachowania agresywne jak gryzienie, bójki, egoizm. Nauczyciele zmuszeni byli dużo więcej czasu poświęcać dzieciom nie mogącym odnaleźć się ponownie w szkole. W grupie przedszkolaków z Ipswich wystąpiły kłopoty z mówieniem, wiele miało problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. U dzieci odizolowanych od rodziców nastąpił regres rozwoju mowy.

Obserwacje przeprowadzone zostały na grupie 3000 dzieci, które rok szkolny zaczęły we wrześniu 2020 r., by w listopadzie przerwać naukę, potem kolejny raz w marcu 2021 r. Nauczyciele wiedzieli, że wielu rodziców nie było w stanie zapewnić dzieciom naukę pisania i czytania w domu i należało im pomóc. Aktualnie te dzieci wyraźnie odbiegają poziomem percepcji i umiejętności od pozostałych. Ogólnym spostrzeżeniem jest fakt potwierdzający, że warunki pandemicznej przerwy toku nauczania zaowocowały drastycznym spadkiem kondycji intelektualnej uczniów, którzy przestali spełniać oczekiwania dotychczasowego poziomu. Przynajmniej 3-4 uczniów w każdej z badanych grup nie radziło sobie z minimum wymagań przejawiając deficyt rozwoju fizycznego i umysłowego.

Profesor Becky Francis przypomniała, że wczesny okres rozwoju dziecka przesądza o sukcesie, bądź jego braku w dalszym życiu, stąd niepokojące są obserwacje wskazujące jak szkodliwe decyzje odebrały najmłodszym szanse rozwojowe i zredukowały potencjał prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Opracowanie: Jola
Zdjęcie: EME (CC0)
Na podstawie: TheGuardian.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.