Okrągłe miasta są najbardziej podatne na opady

Opublikowano: 26.05.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1010

Naukowcy modelowali wpływ kształtu miasta i jego bliskości do wybrzeża na częstotliwość i intensywność opadów. Okazało się, że w okrągłych miastach pada częściej i intensywniej niż w kwadratowych i trójkątnych, efekt ten jest najbardziej widoczny w miastach nadmorskich. Badanie zostało opublikowane w „Earth’s Future”.

Miasta mają ogromny wpływ na klimat. Rozwój zabudowy wpływa m.in. na częstotliwość intensywnych opadów deszczu zarówno w samym mieście, jak i w jego okolicach. Tablice wysokościowców zmieniają szorstkość rzeźby, co wpływa na przepływ powietrza i ciepła. Dodatkowo miasto wpływa na równowagę wilgoci między ziemią a atmosferą.

Jednocześnie same miasta są narażone na ulewne deszcze, ponieważ nieprzepuszczalność asfaltu i betonu zwiększa ryzyko powodzi. Globalna zmiana klimatu tylko zaostrzy ten problem w przyszłości. Ponieważ globalny trend urbanizacji utrzyma się w dającej się przewidzieć przyszłości, ważne jest zbadanie wpływu środowiska miejskiego na wzorce opadów i uwzględnienie tych ustaleń podczas planowania rozwoju. Większość badań szacuje wpływ wielkości miasta i tempa wzrostu na opady, natomiast niewiele wiadomo na temat wpływu kształtu miasta.

Grupa klimatologów z Hongkongu, Chin i Stanów Zjednoczonych pod kierunkiem Jiachuana Yanga z Hong Kong University of Science and Technology postanowiła zwrócić uwagę na ten konkretny aspekt problemu. W swoich badaniach naukowcy symulowali powstawanie opadów atmosferycznych w miastach o tym samym obszarze, ale o różnych kształtach: trójkątnym, kwadratowym i okrągłym. Okazało się, że w ostatnim typie miast opady spadają częściej, a ich intensywność jest znacznie większa niż w dwóch pozostałych. Efekt jest bardziej wyraźny w miastach nadmorskich, gdzie kontrast między powietrzem morskim i miejskim powoduje silniejszą konwekcję.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w czerwcu 2024 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem i nie pozwól, aby „Wolne Media” zawiesiły działalność ku radości rządu! Ważna jest każda złotówka! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – wplaty BLIK-iem TUTAJ – konto PayPala TUTAJ

Ten komunikat zniknie, w chwili szczęśliwego ukończenia zbiórki. Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla wszystkich nieobojętnych czytelników, którzy pomogą.