Belgia zwróci Kongu skradzione zabytki kultury

Opublikowano: 18.02.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

Belgia zwróci Demokratycznej Republice Konga pochodzące z tego kraju zabytki, zrabowane podczas krwawych kolonialnych rządów w tym kraju.

W 2020 r. belgijski król Filip wyraził żal z powodu „przemocy i okrucieństwa”, jakiego dopuścili się Belgowie na ziemiach dzisiejszego niepodległego Konga. Według różnych źródeł z rąk kolonizatorów zginęło od 10 do nawet 30 mln mieszkańców Konga. Ziemie te w 1885 r. zostały uznane przez konferencję berlińską za prywatną własność belgijskiego króla Leopolda II. Pozyskiwanie kauczuku i kości słoniowej w tzw. „Wolnym Państwie Kongo” odbywało się kosztem niewolniczej pracy i potwornego traktowania mieszkańców. Symbolem belgijskich zbrodni stały się ucięte ręce Kongijek i Kongijczyków. W ten sposób karano członków rodzin, w których mężczyzna nie dostarczył wyznaczonej przez kolonizatorów ilości kauczuku. Także dzieci.

W 1908 r. król sprzedał swoją afrykańską ziemię własnemu państwu. W 1960 r. Kongo uzyskało niepodległość.

Z Konga wywożono również tysiącami przedmioty związane z miejscowymi kulturami. Maski, instrumenty muzyczne, stroje, rzeźby, przedmioty codziennego użytku – trafiały do królewskiej kolekcji, jako przykłady „egzotycznej”, „niższej” kultury „cywilizowanej” przez białych Europejczyków.

17 lutego belgijski premier Alexander De Croo wręczył szefowi rządu Konga Jeanowi-Michelowi Sama Lukonde katalog Królewskiego Muzeum Afryki Środkowej, którego zbiory w 70 proc. składają się z przedmiotów skradzionych z Konga przez kolonizatorów. Łącznie w muzeum w Tervuren pod Brukselą znajduje się ponad 84 tys. eksponatów. Wręczenie katalogu ma być wstępem do wystąpienia przez Kongo o zwrot konkretnych przedmiotów. Pierwsze wnioski mają wpłynąć jeszcze w tym roku.
Pomnik Leopolda II

Premier Konga stwierdził, że doszło do historycznego, symbolicznego momentu. Przekazanie miało miejsce w ramach szczytu Unia Europejska-Afryka, pierwszego po przerwie wywołanej pandemią. Z kolei premier Belgii zwrócił się do swoich rodaków, apelując, by nie bali się patrzeć w przeszłość i krytycznie oceniać historii własnego kraju.

Podczas ogólnoświatowej fali protestów antyrasistowskich w 2020 r., pod hasłem Black Lives Matter, swoje demonstracje przeżyła i Belgia. Nieznani sprawy wielokrotnie polewali czerwoną farbą pomnik Leopolda II. Pan życia i śmierci Kongijczyków do dziś ma swój pomnik w Brukseli.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.