Słowacy protestują przeciwko obostrzeniom pandemicznym

Opublikowano: 23.07.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1956

Blokady przejść granicznych między Polską a Słowacją oraz Słowacją i Węgrami trwały wczoraj wiele godzin. Słowacy sprzeciwiają się obostrzeniom sanitarnym, utrudniającym im pracę w Polsce.

https://www.youtube.com/watch?v=8tUfdWqBu2s

Wczoraj o 17 Słowacy zablokowali przejście graniczne Chochołów/Sucha Hora. Przez wiele godzin nie było możliwości przejazdu w tym miejscu, a podróżujący musieli nadrabiać drogę przekraczając granicę w Chyżnym. Przejście graniczne zostało zablokowane traktorami z przyczepami, całkowicie uniemożliwiając przejazd. W proteście brało udział kilkadziesiąt osób z okolicznych wsi. Kolejna blokada miała miejsce na granicy z Węgrami.

Dlaczego protestowali? Mieszkańcy strefy przygranicznej często pracują w Polsce lub na Słowacji, a także zajmują się handlem i usługami. Obecnie wiąże się to z koniecznością szczepień, wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przejściem kwarantanny za każdym razem, gdy przekroczy się granicę. Jedynie osoby w pełni zaszczepione są uprawnione przez przekraczania granicy bez przeszkód.

„Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się osobę, która została zaszczepiona drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy; osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy; osobę, która została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a nie minęło więcej niż 12 miesięcy, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19” – czytamy na rządowej stronie.

Na terytorium Republiki Słowackiej w dalszym ciągu (do odwołania) obowiązuje sytuacja nadzwyczajna wprowadzona w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19.

Mieszkańcy Podhala są mocno podzieleni w kwestii obostrzeń, a temat wywołał gwałtowne reakcje opinii publicznej w regionie. Wiele osób gratulowało Słowakom zorganizowania akcji. Handel przygraniczny jest w dużej mierze nakierowany na przyjezdnych ze Słowacji, którzy przyjeżdżają do Polski na zakupy lub do pracy. Pandemia mocno wpłynęła na wymianę handlową w regionie drastycznie ją ograniczając. Miasta takie jak Nowy Targ czy Jabłonka są głównymi ośrodkami wymiany handlowej w regionie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.