Zakaz przelotów dla Białorusi przez przestrzeń UE

Opublikowano: 25.05.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1281

Przywódcy krajów unijnych podjęli podczas wczorajszego szczytu w Brukseli decyzje w sprawie sankcji wobec Białorusi w odpowiedzi na incydent z lądowaniem samolotu w Mińsku. Unijni liderzy zdecydowali o nałożeniu na Białoruś sankcji gospodarczych.

Podjęli także decyzję o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla samolotów białoruskich linii lotniczych. Zaapelowali również do przewoźników lotniczych z siedzibą na terenie UE o unikanie przelotów nad terytorium Białorusi. Wezwali także Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego zbadania incydentu z awaryjnym lądowaniem samolotu w Mińsku.

Unijni liderzy potępili także zatrzymanie na Białorusi dziennikarza, współzałożyciela kanału Nexta Ramana Pratasiewicza. W dokumencie końcowym zażądano także natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych Ramana Pratasiewicza i rosyjskiej studentki Sofii Sapiegi. Podkreślono także solidarność wspólnoty z władzami Łotwy w związku z „nieuzasadnionym wydaleniem łotewskich dyplomatów z Białorusi”.

Polski przewoźnik LOT podjął decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych do białoruskiej stolicy i wyznaczył alternatywne trasy dla lotów odbywających się nad terytorium Białorusi – przekazał rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Rzecznik spółki dodał w rozmowie z PAP, że informacje na ten temat będą przekazywane na bieżąco. Podobną decyzję podjął szereg przewoźników, m.in. Air France, Finnair, KLM i ukraińskie linie lotnicze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polecił gabinetowi ministrów przygotować decyzję o wstrzymaniu połączeń lotniczych między Ukraina i Białorusią, poinformowała w poniedziałek służba prasowa głowy państwa. Poinformowano, że pod przewodnictwem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyła się narada, w której wzięli udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksiej Danilow, minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba, minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, minister energetyki German Galuszczenko, minister infrastruktury Aleksandr Kubrakow, zastępcy szefa biura głowy państwa Julia Swiridenko i Kiriłł Timoszenko.

Uczestnicy narady przeanalizowali wydarzenia wokół samolotu pasażerskiego firmy Ryanair, który 23 maja lądował przymusowo na lotnisku w Mińsku. Biorąc pod uwagę sytuację, prezydent polecił rządowi wypracować decyzję o wstrzymaniu bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Ukrainą i Republiką Białoruś oraz zamknięcie przestrzeni powietrznej Białorusi dla lotów z Ukrainy i do naszego kraju

Później premier Ukrainy Denys Szmyhal oświadczył, że zwołał na wtorek nadzwyczajne posiedzenie rządu w związku z zaistniałą sytuacją. „Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Infrastruktury już przygotowują pakiet odpowiednich decyzji. Ukraina we właściwy sposób zareaguje na wymuszone lądowanie samolotu pasażerskiego linii Ryanair na lotnisku w Mińsku” – napisał premier na swoim kanale na „Telegramie”.

Samolot Ryanair, lecący z Aten do Wilna 23 maja, awaryjnie wylądował na lotnisku w Mińsku z powodu doniesienia o bombie. Białoruscy obrońcy praw człowieka poinformowali, że samolotem tym leciał Raman Pratasiewicz – założyciel kanału Nexta, którego działalność uznawana jest na Białorusi za ekstremizm. Podczas sprawdzania dokumentów na lotnisku w Mińsku Pratasiewicz został zatrzymany. Wobec dziennikarza wszczęto sprawę karną na podstawie kilku artykułów, w tym organizacji masowych zamieszek. Grozi mu nawet 15 lat więzienia (według innych mediów, w grę wchodzi również kara śmierci – przypis WM). Lądowanie samolotu w Mińsku i zatrzymanie Pratasiewicza wywołały stanowczą reakcję wielu krajów zachodnich.

Awaryjne lądowanie w Mińsku nie jest pierwszym tego typu przypadkiem w historii europejskiej przestrzeni powietrznej. Najgłośniejszym przypadkiem było przymusowe lądowanie samolotu prezydenta Boliwii Evo Moralesa w Wiedniu w 2013 roku. Powodem były pogłoski, że na pokładzie znajduje się były agent CIA Edward Snowden, oskarżony w Stanach Zjednoczonych o ujawnianie tajemnic państwowych. Wówczas samolot został zmuszony do wylądowania w Wiedniu. W rezultacie Snowden nie został odnaleziony na pokładzie samolotu, więc maszynie pozwolono na kontynuowanie lotu.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wujek Polonii 25.05.2021 17:07

    Czyli hipokryzja pełną gębą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.