Liczba wyświetleń: 2076
We Wschodniej Jerozolimie ponownie wybuchły zamieszki, przeprowadzono atak na funkcjonariuszy organów ścigania, poinformowała służba prasowa izraelskiej policji.
„Protesty w rejonie Szejch Dżarrach we Wschodniej Jerozolimie, z udziałem kilkudziesięciu osób, przerodziły się w zamieszki, ich uczestnicy podnieśli palestyńskie flagi i rzucali kamieniami w policję. Policja zaczęła rozpędzać tłum specjalnymi środkami” – poinformowała służba prasowa jerozolimskiej policji.
Policja twierdzi, że funkcjonariusze organów ścigania zostali zaatakowani na ulicy Hagai. Jeden z policjantów został uderzony w twarz i rzucony na ziemię. „Dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i zabranych na przesłuchanie – podała agencja. „W rejonie Wzgórza Świątynnego, gdzie w sobotę wieczorem zebrało się około 75 tysięcy muzułmanów, znów trwają zamieszki” – podały izraelskie media.
W sobotę wieczorem we Wschodniej Jerozolimie wybuchły starcia na dużą skalę między Palestyńczykami a izraelskimi strażami granicznymi. Według Czerwonego Półksiężyca 205 Palestyńczyków zostało rannych, izraelska policja podała informację o 17 rannych funkcjonariuszach.
Izraelska policja zatrzymała w sobotę prewencyjnie około 20 osób we Wschodniej Jerozolimie w związku z podejrzeniem, że mogą one wziąć udział w zamieszkach w sobotę wieczorem oraz w następnych dniach.
W piątek wieczorem wybuchły zamieszki w dwóch dzielnicach Wschodniej Jerozolimy – w pobliżu Wzgórza Świątynnego oraz w Szejch Dżarrach, gdzie izraelski sąd nakazał eksmisję kilku arabskich rodzin, co doprowadziło do protestów, które od ponad tygodnia przeradzają się w zamieszki. W tym kontekście szef Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas polecił przedstawicielowi Palestyny przy ONZ, aby zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa o posiedzenie w celu omówienia wydarzeń we Wschodniej Jerozolimie.
W 1956 r. rząd Jordanii we współpracy z UNRWA podjął decyzję o osiedleniu 28 rodzin w rejonie Szejch Dżarrach w Jerozolimie, ale nie przekazał im tytułów własności do ziemi.
Specjalny wysłannik ONZ ds. osadnictwa na Bliskim Wschodzie Thor Vennesland wyraził w czwartek zaniepokojenie sytuacją we Wschodniej Jerozolimie i wezwał Izrael do „zaprzestania wyburzeń i eksmisji zgodnie ze swoimi zobowiązaniami i zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym”.
Zaniepokojenie narastającym napięciem wyraziło także rosyjskie MSZ, wzywając strony do powstrzymania się od kroków, które mogłyby doprowadzić do dalszej eskalacji. UE również wezwała do deeskalacji sytuacji.
Źródło: pl.SputnikNews.com