Odwilż z Katarem, zaostrzenie z Turcją

Opublikowano: 08.01.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1526

Arabia Saudyjska normalizuje relacje z Katarem, a jednocześnie przymierza się do wspólnych manewrów z Grecją, co wywołuje niepokój Turcji, bliskiego sojusznika Kataru. Przestawianie figur na bliskowschodniej szachownicy w oczekiwaniu na posunięcia Bidena trwa.

Na Bliskim Wschodzie (a nawet w szerszym obszarze MENA) postępuje normalizacja stosunków między Jerozolimą a państwami arabskimi rozpoczęta przez tzw. Abrahamowe Porozumienia między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Zakończona sukcesem zostanie zapisana na konto odchodzącego, w dość dramatycznych okolicznościach, prezydenta Donalda Trumpa.

Jednak wzmacniana jest ona, jak twierdzą analitycy, także przez wizję powrotu do władzy Joe Bidena, który pełniąc funkcję wiceprezydenta w gabinecie Baracka Obamy postrzegany jest jako zwolennik odprężenia z Iranem. To właśnie wizja powrotu do poprawy relacji między Stanami Zjednoczonymi a szyicką republiką oraz zniesienia sankcji wobec Teheranu budzi niepokój zarówno państw arabskich, jak i Izraela. Dla nich wszystkich atomowy Iran byłby zagrożeniem.

Stąd też i dalsze kroki utrudniające drogę do odbudowy porozumienia, a mianowicie normalizacja stosunków między Katarem, a pozostałymi arabskimi państwami Zatoki Perskiej. We wtorek 5 stycznia książę następca tronu Mohammed bin Salman przewodniczył szczytowi Rady Współpracy Zatoki Perskiej, na której ogłoszono koniec sporów z Katarem. Cztery państwa – Katar, ZEA, Egipt i Bahrajn zgodziły się na odnowienie relacji dyplomatycznych, handlowych i turystycznych.

Relacje pomiędzy grupą krajów a Katarem zepsuły się w 2017 roku, po oskarżeniu Dohy o wspieranie terroryzmu. Dla ZEA i Egiptu kluczowe było wspieranie przez nią zdelegalizowanego w tych krajach Bractwa Muzułmańskiego; z kolei Arabia Saudyjska i Bahrajn nieprzychylnie patrzyły na coraz bliższe relacje Kataru z Iranem.

Dla Arabii Saudyjskiej odwilż z Katarem to także zmniejszenie liczby punktów spornych ze Stanami Zjednoczonymi, nim Biden obejmie stery. Ta zmiana buduje też wizerunek księcia bin Salmana jako polityka dbającego o stabilizację w regionie, nadszarpnięty przez morderstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego i wojnę w Jemenie.

Pozostaje jednak wiele punktów spornych do rozwiązania, a nie ma informacji ze spotkania o jakiejkolwiek rozmowie na temat kompromisów. Przede wszystkim, przez ostatnie trzy lata nastąpiło zbliżenie Kataru i Turcji, która w obliczu presji ze strony Państw Zatoki wsparła Katar militarnie. Obydwa te kraje zaangażowane są w lokalne konflikty po przeciwnych stronach niż Egipt, ZEA czy Arabia Saudyjska. W Libii wspierają Rząd Zgody Narodowej (GNA) przeciwko parlamentowi w Tobruku i generałowi Chalifie Haftarowi zyskującemu poparcie zwłaszcza w Egipcie i ZEA. W Somalii są po stronie Rządu Federacji, a ZEA i Arabia Saudyjska obstawiają separatystyczny Somaliland. Katar i Turcja w dalszym ciągu też pomagają ruchowi Bractwa Muzułmańskiego, który uznawany jest za organizację terrorystyczną.

To odprężenie w relacjach z Katarem nie dotyczy jednak Turcji. Arabia Saudyjska poinformowała, że przeprowadzi wspólne manewry z Grecją, a jej samoloty F-15 w ramach porozumienia z greckim rządem będą w dużej liczbie relokowane do bazy Souda na Krecie i jak donoszą tureckie media, będą mogły być używane przez greckich pilotów.

To bez wątpienia część szerszej układanki mającej powstrzymać awanturniczą politykę Turcji w obszarze wschodniego Morza Śródziemnego związaną z próbą zmiany morskich stref ekonomicznych i uzyskania dostępu do gazu ziemnego odkrytego w szelfie kontynentalnym. Grecję i Cypr wśród wspomnianych państw wspierają także Emiraty, Izrael i Egipt.

Co do Bractwa Muzułmańskiego liderzy państw arabskich pamiętają poparcie, jakie temu ruchowi udzieliła administracja Obamy. I teraz wysyłają jasny sygnał do Stanów Zjednoczonych, że nie chcą powrotu “demokratycznych rewolucji”, za którymi kryją się islamiści.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: Reuters.com, TheGuardian.com, GreekCityTimes.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.