Liczba wyświetleń: 974
Xu Xing, profesor Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk, stojąc przy szczątkach Gigantoraptora, gestykulując odpowiadał na pytania podczas konferencji prasowej, którą zorganizowano13 czerwca 2007 roku w Pekinie.
Chińscy naukowcy odkryli brakujące ogniwo na drodze ewolucji z dinozaurów do ptaków.
Gigantoraptor erlianensis miał małą głowę, dziób, wąskie tylnie kończyny i masywne ciało o rozmiarze ciała Tyrannosaurusa, które prawdopodobnie pokryte było piórami.
Nie mógł on latać, ale biegał bardzo szybko, prawie z prędkością wiatru, poprzez równiny północnych Chin 85 milionów lat temu.
Miał on długość 8 metrów, wysokość 5 metrów i ważył około 1,4 tony.
Szczątki skamieniałości zostały odkryte w Autonomicznym Regionie Wewnętrznej Mongolii około 2 lata temu, ale dopiero 23 lipca 2007 roku, w czasopiśmie”Nature”, oficjalnie podano do wiadomości, że odkryto brakujące ogniwo na drodze ewolucji z rodziny dinozaurów do rodziny ptaków.
„Jest to unikat, że dinozaur ma ptasie charakterystyki, ale dużo większe ciało niż inne znane, podobne do dinozaurów ptaki, żyjące wcześniej lub później”, powiedział Xu Xing, paleontolog z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk.
Gigantoraptor należał do rodziny Oviraptorosauria, rodziny dinozaurów, które żyły w późniejszym Okresie Kredy (około 65 – 100 milionów lat temu).
Chociaż paleontologowie nie znaleźli bezpośredniego dowodu na powierzchni skamieliny, że miała ona kiedyś pióra, wywnioskowali oni, że Gigantoraptor prawdopodobnie miał pióra, przynajmniej na ogonie i nogach, ponieważ jest on w bliskiej relacji z innymi opierzonymi gatunkami, takimi jak np. Caudipteryx.
Wielki rozmiar Gigantoraptora jest także wyzwaniem dla starych teorii. Paleontologowie wierzyli wcześniej, że ewolucja charakterystycznych cech ptaków była związana z rozmiarem dinozaurów.
„Jednak ten nowy dinozaur jest wyjątkiem. Jego cechy charakterystyczne różnią się od cech charakterystycznych innych mniejszych dinozaurów należących do tej samej rodziny, dla przykładu ma on dłuższe kończyny przednie”, powiedział Xu.
Gigantoraptor żył w tym samym czasie, kiedy pojawiła się Oviraptorosauria, około 130 milionów lat temu, i największa liczba tych dinozaurów żyła około 70 milionów lat temu.
Najwcześniejsze dowody na istnienie ptaków pochodzą sprzed 150 milionów lat.
Nowe odkrycie wskazuje na to, że droga ewolucji prowadząca od dinozaurów do ptaków była bardziej zróżnicowana niż wcześniej myślano.
Zespół badawczy odkrył w skałach osadowych Późnego Okresu Kredy Niecki Erlian prawie 80% pozostałości dinozaura. Przed odkryciem Gigantoraptora największym znanym opierzonym zwierzęciem był Stirton’s Thunder Bird (Dromornis stirtoni), który ważył 500 kilogramów i żył w Australii 6 – 8 milionów lat temu.
Miasto Erenhot, w Regionie Autonomicznym Wewnętrznej Mongolii, gdzie odnaleziono szczątki dinozaura planuje wybudować muzeum dinozaurów, aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną regionu.
Tytuł oryginału: „Chińscy naukowcy odnaleźli szczątki prehistorycznego ptaka”
Źródło: CRI – Chińskie Radio Międzynarodowe